کد خبر: 12513

رئیس مجلس اعلای عراق، حکومت و دموکراسی در عراق را تثبیت شده دانست و گفت: ما از روابط حسنه‌ای که دولت عراق با کشورهای همجوار خود دارد استقبال می‌کنیم.

به گزارش قم خبر ؛ حجت‌الاسلام سیدعمار حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق در گفت‌‍وگو با مهر در پاسخ به این سوال که بازگشایی سفارت عربستان پس از سال‌ها تعطیلی در عراق را چطور ارزیابی می‌کنید؟ اظهار داشت: اینکه کشورهای عربی انفتاح و تعاملی با دولت عراق داشته باشند، نشان می‌دهد که حکومت عراق و دموکراسی در عراق نظام‌مند و تثبیت شده است و کشورهایی آمده‌اند و با دولت عراق تعامل می‌کنند.

وی افزود: ما از روابط حسنه‌ای که دولت عراق با کشورهای همجوار خود دارد استقبال می‌کنیم و بر روابط استراتژیک خود با جمهوری اسلامی ایران تاکید داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، طی ماه‌ گذشته «فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق با سفر به ریاض در خصوص بازگشایی سفارت عربستان در عراق با چند تن از مقامات بلند پایه عربستانی دیدار و گفتگو کرد.

در پی این دیدار، اواسط هفته جاری هیاتی دیپلماتیک به ریاست "عبدالرحمن الشهری" معاون رئیس اداره اطلاع‌رسانی وزارت خارجه عربستان به منظور بازگشایی سفارتخانه این کشور به بغداد سفر و مذاکراتی را در این رابطه با مقاماتی عراقی انجام داد.

همچنین بنابر اعلام رئیس کمیسیون روابط خارجه پارلمان عراق، سفارت عربستان سعودی طی هفته آینده در بغداد بازگشایی خواهد شد.

روابط دیپلماتیک عراق و عربستان از سال ۱۹۹۰(۲۵ سال پیش) و بعد از حمله «صدام حسین»، دیکتاتور معدوم عراق به کویت قطع و پس از سرنگونی صدام حسین، از سال ۲۰۰۴ مجددا از سرگرفته شد ولی سفارتخانه ریاض در بغداد همچنان به حالت تعطیل باقی ماند.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری