کد خبر: 12510

روزنامه تودی زمان طی یادداشتی نوشت: افزایش نفوذ ایران در یمن کابوس عربستان سعودی خواهد بود زیرا این مسئله باعث نفوذ این کشور به استان‌های شرقی عربستان سعودی نیز می‌شوند.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، روزنامه ترکیه‌ای «تودی زمان» طی یادداشتی تحت عنوان «حرکت یمن به سمت ایران» نوشت:یمن جزء اولین کشورهایی بود که بعد از وقوع بیداری اسلامی در سال ۲۰۱۱ در تونس، ناآرامی‌ها در آنجا نیز گسترش یافت .

بر اساس این گزارش، «علی عبدالله صالح» رییس جمهور سابق این کشور در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۲ از قدرت کناره گیری کرد و این سمت را به «منصور هادی» سپرد.

به دنبال فعل و انفعال‌های یمن ،ایران با وجودی که از این کشور فاصله دارد با عدم فرصت سوزی از جنبش انقلابی حوثی‌ها حمایت کرد و با کمک این حمایت جنبش حوثی و انصارالله که شاخه نظامی آن می‌باشد، هم اکنون خود مبدل به دولتی در درون دستگاه حکومتی یمن شده‌اند.

به دنبال وقوع ناآرامی‌ها در یمن به ویژه در سال ۲۰۱۴، نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح نیز به حوثی‌ها پیوستند. این نهضت هم اینک تقریبا بیشتر یمن را در کنترل خود دارد.

این روزنامه نوشت:بزرگترین حمایت از حوثی‌ها در خارج از این کشور یعنی ایران صورت می‌گیرد و بسیاری از مبارزین حوثی در اردوگاه‌های های حزب الله لبنان آموزش می بینند.

در انتهای این یادداشت آمده با تاکید بر موقعیت مناسب ایران در فعل و انفعالات یمن آمده است:قدرت گرفتن حوثی‌ها در داخل دولت یمن منجر به تقویت موضع ایران در خاورمیانه می‌شود و تاثیر شگرفی بر عربستان سعودی خواهد داشت. افزایش نفوذ ایران در یمن کابوس عربستان سعودی خواهد بود زیرا این مسئله باعث نفوذ این کشور به استان‌های شرقی عربستان سعودی نیز می‌شوند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری