کد خبر: 12509

یک سناتور آمریکایی روز جمعه گفت مجلس سنا، که این هفته با اکثریتی جمهوری‌خواه آغاز به کار کرد، طی هفته‌های آینده بار دیگر طرح افزایش مشروط تحریم‌های ایران را مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، «مارک کرک» سناتور جمهوری‌خواه روز پنج‌شنبه گفت سنای آمریکا طی هفته‌های آینده بار دیگر طرح اعمال مشروط تحریم تازه علیه ایران را به رأی می‌گذارد.


به نوشته خبرگزاری رویترز، کرک که روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران حاضر در کنگره صحبت می‌کرد، گفت انتظار دارد کمیته بانکی سنا به زودی طرحی را که وی پیش از این به صورت مشترک با «رابرت منندز» سناتور دموکرات به سنا برده بود، مورد بررسی قرار دهد.

این طرح پیش از این در ماه دسامبر به سنا معرفی شده بود، اما هم‌حزبی‌های «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با بررسی آن در صحن سنا موافقت نکردند. دولت آمریکا که از ابتدای مذاکرات هسته‌ای نقش پلیس خوب را ایفا کرده است، در بیانیه‌های عمومی خود اعلام کرده است که تصویب این طرح می‌تواند مذاکرات هسته‌ای جاری میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ را در معرض خطر قرار دهد.

بر اساس طرح کرک-منندز که گفته می‌شود حمایت بسیاری از سناتورها در هر دو حزب را به همراه خود دارد، تحریم‌هایی را به تصویب می‌رساند که در صورت «شکست مذاکرات یا عدم پایبندی ایران به توافق» اجرایی می‌شود. حامیان این طرح در تلاش هستند تا حد نصاب کافی برای «ضد-وتو» کردن آن را در میان نمایندگان سنا جلب کنند. بر اساس قوانین آمریکا، رئیس‌جمهور امکان وتوی مصوباتی که آرای دو سوم نمایندگان سنا را به دست آورده باشد، ندارد.

علاوه بر این، طرح دیگری نیز در دستور کار نمایندگان سنای آمریکا قرار دارد که تاکنون نتوانسته حمایت چندانی در میان دموکرات‌ها به دست آورد. بر اساس این طرح که به صورت مشترک از سوی «باب کورکر» رئیس جدید کمیته روابط خارجی سنا و «لیندسی گراهام» دیگر سناتور جمهوری‌خواه به کنگره معرفی شده بود، هرگونه توافقی با ایران، پیش از اجرایی شدن، نیازمند تصویب از سوی قانونگذاران خواهد بود.

کورکر که روز چهارشنبه ساعاتی پس از انتخاب به عنوان رئیس کمیته روابط خارجی سنای جدید صحبت می‌کرد، گفت: «پارلمان ایران قطعا قرار است این مسئله (توافق هسته‌ای) را مورد ارزیابی قرار دهد، خوب باید انتظار داشت که کنگره ایالات متحده هم این موضوع را ارزیابی کند... ما باید بتوانیم هر توافق نهایی را ارزیابی و بررسی کنیم.»

این سناتور جمهوری‌خواه که به اتخاذ مواضع ضدایرانی مشهور است، با بیان اینکه تلاش می‌کند تا حمایتی دوحزبی برای این طرح جلب کند، گفت: «طرح "کورکر-گراهام" حامیان متعددی در هر دو حزب دارد، از جمله (سناتور جان) مک‌کین، (مارکو) روبیو و دیگران. این طرح، این امکان را به ما می‌دهد تا هرگونه توافق نهایی را ارزیابی کنیم. داریم در این طرح تجدید نظرهایی می‌کنیم تا این طرح برای برخی از دوستانمان در دیگر جناح هم خوشایند شود.»

روز چهارشنبه «جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه ایالت «آریزونا» نیز در اظهار نظری مشابه خواستار تصویب توافق هسته‌ای نهایی با ایران در کنگره شد. وی در این مورد گفت: «فکر می‌کنم ممکن است که آن‌ها به توافقی بد برسند. فکر می‌کنم آن‌ها مشتاق رسیدن به توافقی بد هستند.»

وی افزود: «به همین خاطر هم هست که می‌خواهیم مطمئن شویم که هر توافقی، درست مثل یک پیمان مورد بررسی قرار گرفته و نیازمند مصوبه مجلس نمایندگان و سنا باشد... لیندسی گراهام و من مصمم به کسب اطمینان در این رابطه هستیم و معتقدم که سناتور منندز هم برای اینکه حمایت دو حزبی بیشتری کسب کنیم، با ما همراه است.»

منندز که تا هفته گذشته ریاست کمیته روابط خارجی سنا را بر عهده داشت، روز چهارشنبه پس از دیدار با کورکر ادبیاتی مشابه به کار برد و گفت: «من هم فکر می‌کنم که این جزو اولویت‌های اصلی است. این کار تنها در صورتی که حمایت هر دو حزب را همراه داشته باشد، موفق می‌شود.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ در حالی از روز ۲۸ دی (۱۸ ژانویه) در شهر ژنو سوئیس برگزار می‌شود که بر اساس توافق موقتی که سال گذشته در همین شهر به دست آمد، قرار بود طرفین نهایتا ظرف یکسال، یعنی تا سوم آذر ۹۳ (۲۴ نوامبر ۲۰۱۴)، به توافق نهایی دست یابند. با این حال، پابرجا بودن اختلافات موجب شد تا مهلت این مذاکرات، دو بار تمدید شود. ضرب‌الاجل جدید مذاکرات هسته‌ای، ۹ تیر ماه ۹۴ (۳۰ ژوئن ۲۰۱۵) اعلام شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری