گروه طالبان خواست محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان را مبنی بر مشارکت در کابینه دولت وحدت ملی رد کرده‌اند.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، منابع نزدیک به اشرف‌غنی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که رئیس جمهور پیشنهاد وزارت‌های توسعه دهات/روستاها و حج و اوقاف را برای گروه طالبان کرده بود.


یک منبع نزدیک به رهبری گروه طالبان گفته است که موافقتنامه‌های امنیتی که دولت وحدت ملی با کشورهای خارجی امضا کرده است و بر مبنای آن، شماری از نیروهای خارجی بعد از ۲۰۱۴ در افغانستان باقی می‌مانند، از موانع بزرگ بر سر راه مذاکرات صلح است.

گفته می‌شود مذاکراتی هم برای تعیین والی‌های گروه طالبان در ولایات نیمروز، قندهار و هلمند در جریان است.

این خبر در حالی پخش می‌شود که با گذشت صد روز از آغاز به کار حکومت وحدت ملی، سران دولت هنوز موفق به تشکیل کابینه نشده‌اند.

اخیرا شورای عالی صلح افغانستان گفت که سهم‌دهی به گروه طالبان در کابینه دولت وحدت ملی دلیل تاخیر معرفی کابینه نیست.

معصوم استانکزی، دبیر شورای عالی صلح گفت که بحث گفت‌وگو با مخالفان مسلح دولت مساله‌ای جداگانه است. او گفت که هر زمانی که گروه طالبان با دولت افغانستان به توافق رسیدند "آن وقت در نظر گرفتن جا برای آنها در کابینه کار آسانی است."

از جمله خواسته‌های دیگر طالبان موضوع تغییر در قانون اساسی افغانستان، و تضمین مصونیت اعضای این گروه قبل از آغاز مذاکرات بر سر اشتراک در دولت وحدت ملی است.

تلاش‌های صلح

محمد اشرف‌غنی، رئیس جمهور افغانستان صلح و امنیت را از اولویت‌های کاری دولتش اعلام کرده بود.

رئیس جمهور افغانستان بعد از مراسم تحلیف در دومین سفر خارجی‌اش به چین سفر کرد و از کمک احتمالی آن کشور به روند صلح افغانستان استقبال کرد.

غنی در پاسخ به خبرنگاری گفت که چین با توجه به روابط نزدیکش با پاکستان می‌تواند در آوردن صلح به افغانستان نقش بازی کند.

او تاکید کرد: "چین به عنوان یک شریک بین المللی افغانستان با مسئولیت عمل می‌کند و افغانستان از گفتگو استقبال می‌کند. به ویژه که چین دوستی دیرینه با پاکستان دارد و ما از وزنه و نقش آن کشور (چین) برای ایجاد صلح استفاده می‌کنیم."

هفته گذشته‌ مقام‌های گروه طالبان رفتن هیاتی از این گروه به چین را به منظور صحبت با دولت چین تایید کردند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری