کد خبر: 1235

غول نفتی بریتیش پترولیوم در جدیدترین گزارش خود، با برآورد ذخایر نفتی ایران معادل ۱۵۷ هزار میلیون بشکه نفت، اعلام کرد: ایران ۹.۳ درصد کل ذخایر نفتی جهان و ۱۹.۴ درصد کل ذخایر نفتی خاورمیانه را در اختیار دارد و از این لحاظ در جایگاه چهارم جهان قرار دارد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، شرکت انگلیسی «بریتیش پترولیوم» در گزارش سالانه خود که یکی از گزارش‌های معتبر انرژی جهان است، ذخایر نفتی ایران تا پایان سال ۲۰۱۳ برابر با ۱۵۷ میلیارد بشکه برآورد و اعلام کرد که میزان ذخایر نفتی ایران نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

بر اساس این گزارش، ذخایر نفتی ایران ۹.۳ درصد کل ذخایر نفتی جهان و ۱۹.۴ درصد کل ذخایر نفتی خاورمیانه را تشکیل می‌دهد. خاورمیانه ۴۷.۹ درصد کل ذخایر نفتی جهان را در خود جای داده است.

بر این اساس، ایران تا پایان سال ۲۰۱۳ در رتبه چهارم کشورهای بزرگ صاحب ذخایر نفتی جهان قرار گرفته است. ونزوئلا با ۲۹۸ میلیارد بشکه ذخیره نفتی، رتبه نخست را از آن خود کرده است.

پس از آن عربستان با ۲۶۵ میلیارد بشکه و کانادا با ۱۷۴ میلیارد بشکه به ترتیب در رتبه‌های دوم و سوم از این نظر قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش، آمریکا با ذخایر ۴۴ میلیارد بشکه‌ای ۲.۶ درصد کل ذخایر جهان را در اختیار دارد. چین نیز با دارا بودن ذخایری برابر با ۱۸میلیارد بشکه نفت، ۱.۱ درصد ذخایر نفتی جهان را به خود اختصاص داده است.

این گزارش میزان ذخایر نفتی روسیه ۹۳ میلیارد بشکه و عراق ۱۵۰ میلیارد بشکه عنوان کرده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری