کد خبر: 1234

وزیر کشور با بیان اینکه مجامع بین‌المللی باید اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشت داوطلبانه مهاجران و پناهندگان به میهن خود فراهم کنند، بر عزم جمهوری اسلامی ایران برای حل پایدار مشکلات پناهجویان افغان تأکید کرد.

به گزارش قم خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور، آقای رحمانی فضلی در سخنانی در نشست کمیساریای عالی امور پناهندگان در مقر این سازمان در ژنو درخصوص راهبرد حل مسائل پناهندگان افغان گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها درمورد نیازهای اولیه مهاجران افغان تلاش کرده، بلکه شرایط برابر برای پناهجویان برای تحصیلات تکمیلی و کسب مهارت‌های حرفه ای ایجاد نموده است.


وی مشارکت جهانی را برای ساماندهی پناهندگان و آوارگان، ضروری دانست و افزود: اولویت باید در بازگشت پایدار پناهندگان افغان به کشورشان باشد و به موازات پیگیری این راهبرد، تمام تلاش خود را با مشارکت جامعه ملل برای رسیدگی به مسائل مربوط به آوارگان پی گرفت.

وزیر کشور اظهار داشت: اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران و حمایت از پناهندگان و آوارگان خارجی مقیم ایران در نوع خود و در مقایسه با دیگر کشورهای جهان بی نظیر است.

رحمانی فضلی تصریح کرد: مجامع بین المللی و از جمله کمیساریای عالی پناهندگان باید اقدامات و تسهیلات لازم را برای بازگشت داوطلبانه مهاجران و پناهندگان به میهن خود فراهم کنند.

وی حمایت از بازگشت داوطلبانه پناهندگان، همکاری و مشارکت همه اعضای جامعه بین‌المللی در بهبود شرایط و ایجاد و تقویت زیرساخت‌های مناسب در کشور افغانستان برای سرعت‌بخشی به روند بازگشت و ایفای تعهدات جامعه جهانی در قبال افغانستان را از جمله اقدامات مورد نیاز برای بازگشت مهاجران به کشورشان برشمرد.

در این نشست علاوه بر کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان تعدادی از سفرای سایر کشورها ضمن تشکر و قدردانی از مساعدت های ایران به بیان نظرها و دیدگاه‌های خود پرداختند.

جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای بزرگ پناهنده‌پذیر و عضو فعال کنوانسیون ۱۹۵۱ ژنو تاکنون همکاری های تنگاتنگی با کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان انجام داده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری