منابع خبری انگلیس خبر از بازگشایی فوری سفارت این کشور در تهران داده اند.

به گزارش قم خبر به نقل از خبرآنلاین، در حالی که رسانه دولتی انگلیس در خبری فوری از بازگشایی سفارت انگلیس در تهران خبر داده که هیگ وزیر خارجه این کشور قرار است در مجلس عوام انگلیس«به سئوالات نمایندگان در زمینه برنامه بازگشایی سفارت این کشور در تهران پاسخ دهد.»


تسخیر سفارت انگلیس در تهران ۸ آذر ۱۳۹۰ موجب پائین کشیده شدن پرچم انگلیس ،در نهایت بسته شدن سفارتخانه و قطع روابط دیپلماتیک دو کشور شد. این همه در بستری شکل گرفت که چند روز قبل از این واقعه، در ۲ آذر ماه همان سال مجلس هشتم با ۱۶۲ رأی موافق طرح کاهش روابط ایران با انگلیس رابه تصویب رساندند.

براساس ماده واحده این طرح وزارت امور خارجه ایران موظف شد در چارچوب حفظ منافع ملی و دفاع از حقوق ملت ایران روابط سیاسی را با دولت انگلیس به سطح کاردار تنزل داده و روابط اقتصادی و بازرگانی را نیز به حداقل ممکن برساند. تسخیر سفارت انگلیس موجب قطع کلی روابط دو کشور شد.

با این حال اهمیت ایران برای انگلیس موجب شد با روی کار آمدن دولت جدید در ایران، دو کشور دست به تعیین کاردارهای غیرمقیم" بزنند.خبری که مهر ۹۲ توسط سخنگوی وزارت خارجه ایران رسانه ای شد.

گفته می شود انگلیس برای بازگشایی سفارت خود در تهران خواهان«پرداخت غرامت» برای خسارت‌های وارده به اموال سفارت و «عذرخواهی» جمهوری اسلامی ایران شده است. درخواستی که مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه پیش از این در گفت وگویی گفته بود:جمهوری اسلامی گزینه پرداخت خسارت به دولت بریتانیا را "بررسی می‌کند" اما بابت حادثه اشغال سفارت عذرخواهی نمی‌کند.

ایران حضور کارمندان سفارت انگلیس در آشوب های سال ۸۸ را از جمله مصادیق دخالت در امور داخلی خود می داند.سابقه تاریخی روابط دو کشورهم بر بدبینی ایران به انگلیس دامن زده است.

به نظر می رسد حضور امروز هیگ در مجلس این کشور به معنی اعلام بازگشایی فوری سفارت این کشور در تهران نباشد .
تاکنون مقامات وزارت خارجه واکنشی به این خبر نشان نداده اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری