کد خبر: 12270

نماینده سابق ایران در اوپک با بیان اینکه در صورت ادامه شرایط فعلی باید در فصل بهار شاهد دوران کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت باشیم، گفت: مذاکرات و توافق ایران و عربستان قیمت نفت را افزایش می‌دهد.

به گزارش قم خبر؛ سید محمدعلی خطیبی در گفتگو با مهر درباره تبعات مصوبه آزادسازی صادرات نفت آمریکا توسط دولت باراک اوباما، گفت: آزادسازی صادرات نفت آمریکا نشان می دهد که برنامه عربستان سعودی برای مقابله با شیل اویل‌های آمریکا نه تنها چاره ساز نبوده بلکه یک سیاست توخالی بوده است.


نماینده سابق ایران در اوپک با اعلام اینکه اقدامات و سیاست‌های نفتی عربستان نه تنها تولید نفت از ذخایر نامتعارف آمریکا را متوقف نکرده است که حتی منجر به روانه بازار شدن بشکه های نفت آمریکا شده است، تصریح کرد: از سوی دیگر، دولت آمریکا برای جبران زیان شرکت‌های خصوصی تولید کننده نفت در این کشور، مصوبه آزادسازی صادرات نفت را صادر کرده است.

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هم اکنون قیمت نفت صادراتی برای شرکت‌های آمریکایی در مقایسه با قیمت نفت در بازار داخلی این کشور به مراتب سودآورتر و جذاب تر است اظهار داشت: سیاست‌های نفتی عربستان که منجر به کاهش شدید قیمت نفت شده، هم منجر به افزایش تولید و هم در نهایت آزادسازی صادرات نفت توسط شرکت‌های آمریکایی شده است.

این کارشناس اقتصاد انرژی با تاکید بر اینکه افزایش تولید و در نهایت صادرات نفت آمریکا جزء استراتژی‌های کلیدی این کشور است، اظهارداشت: از این رو قطعا کشوری همچون عربستان سعودی نمی‌تواند با اقدامات خود اختلالی در سیاست‌های نفتی آمریکا به وجود بیاورد.

خطیبی با بیان اینکه هم اکنون تو خالی و فریبنده بودن ادعاهای نفتی عربستان سعودی مشخص می‌شود، تاکید کرد: کشورهای عربی به هیچ وجه نمی‌توانند خللی در برنامه‌های نفتی آمریکا به وجود آورند و با اقدامات خود تنها شیب کاهش قیمت نفت در بازار جهانی را تندتر کرده‌اند.

نماینده سابق ایران در اوپک با یادآوری اینکه قطعا با ورود نفت آمریکا به بازار جهانی درآمد غول‌های نفتی و شرکت‌های خصوصی این کشور افزایش می یابد، گفت: این اقدام آمریکا برای افزایش سوددهی شرکت‌های نفتی آمریکا در شرایط کاهش قیمت طلای سیاه در بازار است.

بهار سیاه کاهش قیمت نفت در راه است

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران همچنین در تشریح وضعیت قیمت نفت در سال ۲۰۱۵ میلادی هم توضیح داد: هم اکنون وضعیت تقاضا در بازار جهانی نفت مطلوب ارزیابی نمی‌شود؛ به ویژه آنکه میزان تولید و عرضه نفت کشورهای غیر اوپک در سال‌جاری افزایش می‌یابد.

این کارشناس اقتصاد انرژی با اعلام اینکه افزایش عرضه نفت توسط کشورهای عضو و غیر عضو اوپک بازار را به حالت اشباع درآورده است، تصریح کرد: اگر مدیریت عرضه توسط کشورهای عضو اوپک و غیر عضو انجام نشود، قطعا امکان افزایش و حتی تقویت قیمت نفت در بازار جهانی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در صورت ادامه شرایط فعلی باید در فصل بهار شاهد دوران کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت باشیم، اظهار داشت: در شرایط فعلی به دلیل تقاضای فصلی قیمت نفت کاهش کمتری را تجربه می کند و قطعا با فروکش کردن تقاضای فصلی شرایط با سقوط بیشتر بهای طلای سیاه در بازار فراهم می شود.

خطیبی از حجم ذخیره سازی نفت، مسائل اقتصاد جهانی، سیاست‌های اوپک، وضعیت عرضه و تقاضا و تحولات ژئوپولیتکی به عنوان مهمترین عوامل تاثیر گذار در نوسان های قیمت نفت یاد کرد و افزود: با این وجود، شرایط فعلی در جهت کاهش بیشتر قیمت نفت است و با ادامه روند کنونی نمی‌توان انتظار افزایش قیمت طلای سیاه را داشت.

کلید گرانی نفت در دستان ایران و عربستان

مدیر سابق امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران همچنین در پاسخ به این سئوال مهر که آیا مذاکرات نفتی ایران و عربستان سعودی می‌تواند گره گشای گره کور این روزهای تثبیت قیمت‌ها در بازار باشد؟ گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای موسس اوپک بدون شک نقشی غیر قابل انکار در بازگشت ثبات قیمت به بازار جهانی ایفا می‌کند.

نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به ضرورت مذاکرات وزیر نفت و نماینده فعلی ایران در اوپک با نمایندگان و وزرای نفت و انرژی کشورهای بزرگ تولیدکننده نفت به ویژه کشورهای غیر عضو اوپک همچون روسیه، قزاقستان، مکزیک، نروژ و عمان، تاکید کرد: ایران باید محور مذاکرات با کشورهای نفتی عضو اوپک هم باشد.

به گفته این کارشناس اقتصاد انرژی، اینکه بخواهیم بنشینیم و صرفا نگاه کنیم قیمت نفت گران نخواهد شد و باید از ابزار دیپلماسی انرژی برای بهبود قیمت طلای سیاه در بازار جهانی استفاده کنیم.

خطیبی خواستار استفاده گسترده از دیپلماسی انرژی توسط مسئولان وزارت نفت به ویژه اداره امور اوپک برای رایزنی با کشورهای مختلف نفت خیز جهان به منظور ساماندهی قیمت نفت در بازار جهانی شد و خاطرنشان کرد: ایران باید در اوپک با استفاده از دیپلماسی فعال انرژی میدان‌داری کند و طرف‌های مخالف را به یک نظر واحد برای مدیریت بازار نفت نزدیک نماید.

وی در پایان خواستار مشارکت بیشتر وزارت نفت و وزارت امور خارجه برای مذاکره با کشورهای عضو و غیر عضو اوپک شد و یادآور شد: تنها با دیپلماسی فعال انرژی و مذاکره با کشورهای مختلف نفت خیز حتی در سطح سران می‌توان ثبات قیمت را به بازار نفت بازگرداند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری