کد خبر: 11779

امام جمعه موقت تهران گفت: دانشجو هیچ شخص و گروهی را «بت» نمی‌بیند.

به گزارش قم خبربه نقل از فارس، آیت‌الله سیداحمد خاتمی امشب در کنگره شهدای دانشجوی استان کردستان به میزبانی دانشگاه کردستان با بیان اینکه برگزاری این کنگره در حد فاصل روز دانشجو و وحدت حوزه و دانشگاه بسیار پرمعنا است، شهیدان دانشجو را الگوی دانشجویی کشور دانست و اظهار داشت: انسجامی که در کردستان وجود دارد، کم‌نظیر و به برکت حضور نماینده ولی فقیه در این استان است.


وی با بیان اینکه مدال فرهنگی بودن کردستان که از سوی رهبر معظم انقلاب به این استان اهداء شد، بهترین عامل برای شناخت آن است، دانشجو را عنصری جوان، بانشاط و فرهیخته تعریف کرد که هویتش با آزادمنشی گره خورده است و در توضیح این تعریف، خاطرنشان کرد: دانشجو چشم و گوش بسته مطلبی را نمی‌پذیرد و این تعریف منطبق بر واقعیت است.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه محیط دانشگاه یک محیط روشنفکری است، تعریف از این مقوله را در دو دیدگاه غربی و قرآنی متفاوت از یکدیگر عنوان کرد و تصریح کرد: روشنفکری در نگاه قرآن با تعبیر اولوالألباب بیان شده است، به این معنا که روشنفکر قرآنی، حرف‌ها را شنیده، آنها را تحلیل و سپس بهترین مورد را گزینش می‌کند.

آیت‌الله خاتمی، انتظار از دانشجویان و حوزه را حرکت به سمت این نوع از روشنفکری عنوان کرد و خطاب به آنها، عنوان کرد: هیچ گروه و شخصی را نباید بت ببینید و باید همه حرف‌ها تحلیل شود.

وی با بیان اینکه حیف است دانشجو به ابزاری در دست عده‌ای بدل شود، بیان کرد: در برخی جاها عده‌ای تلاش می‌کنند تا از دانشجویان استفاده کنند، اما دانشجو باید مراقب جوانی و سرمایه‌های معنوی خود بوده و اسیر هیچ گروهی نباشد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه به ذکر خاطره‌ای از دیدار با رهبر معظم انقلاب پرداخت و متذکر شد: من در آن جلسه گفتم که باید در برابر ولایت تسلیم بود و این منطق قرآن است و ما ولایت فقیه را در راستای ولایت پیامبر(ص) و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) می‌دانیم.

آیت‌الله خاتمی به فرمایش رهبر معظم انقلاب پس از این صحبت‌ها اشاره کرد و گفت: آقا فرمودند که ولی فقیه، دو نوع نظر دارد؛ یک نوع نظری که ارزیابی و بررسی و تحقیق می‌کند که کدام نظر صائب است و نظر دوم که به تصمیم می‌رسد.

وی عنوان داشت: رهبر معظم انقلاب معتقد بودند تا زمانی که ولی فقیه به نظری نرسد، زمینه انتقاد و تحلیل برای همه باز است و می‌توانند نظرات خود را بگویند، اما پس از آن نباید کارشکنی کرد.

امام جمعه موقت تهران یادآور شد: وقتی ولی فقیه به جایی رسید که نماینده خود را در فلان استان انتخاب کند دیگر کارشکنی موجب نابسامانی جامعه می‌شود، اما نقد منطقی و محترمانه از نظر ایشان هیچ اشکالی ندارد.

آیت‌الله خاتمی اظهار کرد: در دولت‌های اسبق، سابق و کنونی، منطق آقا این است که اگر دولت‌ها را کمک نکنم، نمی‌توانند کارها را به پیش ببرند.

وی با اشاره به دشواری اداره یک کشور ۷۸ میلیونی که سیبل دشمنی‌ها است، اضافه کرد: دولت‌ها قصد به مقصد رساندن این بار را دارند و مقام معظم رهبری می‌فرمایند که من وظیفه حمایت دارم، اما در کنار حمایت نقد منصفانه نیز داشته باشید.

امام جمعه موقت تهران در ادامه راه شهدا را در درخشش دانشجویان فرهیخته در تولید علم عنوان کرد و توضیح داد: خداوند، استعداد فراوانی در جوانان ملت قرار داده است که منش آنها، منش منطقی شهیدان و قرآن باشد.

این مسئول، روشنفکری را غیر از مخالف خوانی دائم عنوان کرد و گفت: اشتباه برخی این است که روشنفکر دینی را با روشنفکر غربی یکی گرفته‌اند، در حالی که روشنفکر غربی منتقد حرفه‌ای است و روشنفکری قرآنی معتقد است افرادی که در رأس حکومت هستند در صورت انجام کار خوب، باید تشویق شوند.

آیت‌الله خاتمی، اجرای موفق طرح سلامت توسط وزیر بهداشت را نمونه‌ای در این زمینه عنوان و تشریح کرد: نباید از تعریف پرهیز کرد، چراکه ما خدمت می‌خواهیم، البته نقد هم به معنای کوبیدن و له کردن نیست.

وی با اشاره به اینکه قرار نیست در دانشگاه کسی تنها شعار بدهد و فضا را به هم بریزد، تصریح کرد: مقام دانشجو بالاتر از چنین اعمالی است.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با بیان اینکه معنای وحدت حوزه و دانشگاه، وحدت فیزیکی نیست، تصریح کرد: این وحدت با وحدت آرمان‌ها شکل می‌گیرد.

به گفته وی؛ باید هر دو این نهادها یک آرمان که حفظ نظام مقدس اسلامی و آرمان مقدس شهیدان است را دنبال کنند.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه دشمن می‌داند ایران، ایران اتمی نیست، درگیری آنها را با ایران اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: آرزوی دشمن این است که ایران اسلامی وجود نداشته باشد، اما این آرزو را به گور خواهد برد.

وی، شیاطین گروهک تروریستی داعش را مزدوران رژیم جعلی و فاسد صهیونیستی و گروهی که در فضای مجازی، دروغ‌های پیاپی منتشر می‌کنند، معرفی کرد و افزود: داعش اخیراً گفته است اولویت ما مقابله با اسرائیل نیست.

امام جمعه موقت تهران در پایان اضافه کرد: اولویت داعش، مسلمان‌کشی و نه فقط شیعه‌کشی است و دشمن برای تخریب اسلام، راهی بهتر از ایجاد داعش و گروهک‌های تکفیری دیگر نیافته است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری