کد خبر: 11445

مسئول سیاسی حزب موتلفه با بیان اینکه باید در وین و در پایان گفت‌وگوهای یکساله دو طرف شکست مذاکرات را اعلام می‌کردند، گفت: غرب شدیداً نیازمند این مذاکرات است و نمی‌خواست به عدم مهارت کافی برای توافق اعتراف کند.

به گزارش قم خبر ؛ محمد کاظم انبارلویی مسئول سیاسی حزب موتلفه در گفت‌و‌گو با فارس، درباره تمدید مذاکرات تا اوایل تیرماه اظهار داشت: ما مذاکرات را پذیرفته‌ایم و در این ۱۲ سال هم هیچ‌گاه مذاکرات تعطیل نشده است یعنی کسی که برای خود حقانیت قائل باشد هیچ گاه گفت‌وگو را تعطیل نمی‌کند.

انبارلویی ادامه داد: غرب از باب تحمیل کردن نظرات خود مذاکرات را دنبال می‌کنند اما به هر حال این مذاکرات چه در زمان خاتمی و چه در زمان احمدی‌نژاد ادامه داشته است.

مسئول سیاسی حزب موتلفه با تاکید بر اینکه غرب به هیچ وجه زیر بار اینکه ما فناوری هسته‌ای داشته باشیم نمی‌رود،‌به اعتمادسازی در دوره خاتمی اشاره کرد و گفت: با این وجود،‌ آنها وعده‌هایی دادند که دیدیم بازهم عمل نمی‌کنند لذا در زمان دولت نهم و دهم وارد باشگاه هسته‌ای جهان شدیم.

وی با بیان اینکه ما در مرحله غنی‌سازی ۲۰ درصد دیدیم که آنها احساس خطر می‌کنند و مایلند که پای میز مذاکره بیایند، تصریح کرد: اینها در فتنه ۸۸ می‌خواستند مانع از این پیشرفت هسته‌ای ما شوند که نتوانستند و بعد هم به بهانه اینکه رأی دولت دهم مشکوک است و خود فتنه‌گران هم از غربی‌ها درخواست کردند، تحریم‌ها بیشتر شد.

انبارلویی ادامه داد: ما در مذاکرات مسقط عمان فهمیدیم که اینها به هیچ وجه به غنی‌سازی اورانیوم ما در هیچ درصدی رضایت نخواهند داد با اینکه در این یک سال گفت‌وگو، رضایتی داده بودند یا در توافق ژنو این تصریح شده بود که ما حق غنی‌سازی داریم اما آنها گفتند این به معنای آن نیست که ما غنی‌سازی را پذیرفته‌ایم.

مسئول سیاسی حزب موتلفه خاطرنشان کرد: قاعدتا باید در وین و در پایان گفت‌وگوهای یکساله دو طرف شکست مذاکرات را اعلام می‌کردند اما این اتفاق نیفتاد که چند دلیل داشت.

وی بر همین اساس افزود: دلیل اول این است که آنها شدیداً نیازمند این مذاکرات هستند و دوماً نمی‌خواستند اعتراف کنند که مهارت کافی برای توافق ندارند چرا که ۶ کشور بزرگ جهان متهم می‌شدند که نتوانسته‌اند در یک سال گفت‌وگو با ایران، یک موضوع دیپلماتیک را حل کنند.

«ما هم مایل نبودیم چون ما به دنبال بمب اتم نیستیم و دومین نکته این است که ما می‌خواهیم به دنیا ثابت کنیم که آنها چه خباثتی دارند لذا مذاکرات را لازم می‌دانیم و در همین گفت‌وگوهاست که ما می‌توانیم حقانیت خود را اثبات کنیم.»

به گفته انبارلویی در پایان همین بازه زمانی که در تیر ماه تعیین کرده‌اند توافقی صورت نخواهد گرفت چون آنها در دنده لجاجت و زیاده‌خواهی هستند و اساسا به حل موضوع فکر نمی‌کنند؛ چون اساسا ما را طرف مذاکره نمی‌دانند بلکه ما را متهم می‌دانند.

مسئول سیاسی حزب موتلفه تاکید کرد: ما متهم نیستیم بلکه یک طرف گفت‌وگو هستیم و علت اینکه مقام معظم رهبری به مذاکره‌کنندگان اعتماد دارند این است که آنها فرزندان این ملت هستند.

وی افزود: ما باید در این مدت شروع به توانمندسازی از درون کرده و خود را برای مقابله‌های سخت‌تر که آمریکا و غرب برای ایران در نظر دارد آماده کنیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری