کد خبر: 10303

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت: گفت‌وگوها میان اعضای اوپک برای کاهش تولید، بدون سر و صدا شدت گرفته است اما در صورت عدم حصول توافق برای کاهش، میزان تولید به سقف سهمیه بازگردانده خواهد شد که در این صورت باز هم ۵۰۰ هزار بشکه کاهش می‌یابد.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، رویترز به نقل از نمایندگانی از اوپک نوشت، درحالی‌که گفت‌و گو در میان اعضای این سازمان در مورد نیاز به کاهش تولید به منظور حمایت از درآمدهای نفتی، بدون سر و صدا شدت گرفته است احتمالا در آستانه مهم‌ترین نشست سال، یعنی نشست اوپک، تغییری اندک در این سازمان صورت خواهد گرفت.


عبدالله البدری دبیرکل اوپک در هفته جاری از بازارها خواست که در مورد کاهش قیمت‌ها به کمترین رقم در ۴ سال گذشته و نزدیک به ۸۱ دلار وحشت‌زده نشوند؛ وزیر انرژی کویت نیز گفت، احتمالا میزان تولید نفت اوپک در ۲۷ نوامبر در وین کاهش نخواهد یافت.

بر اساس این گزارش، اگرچه نمایندگان کشورهای عضو اوپک هشدار داده‌اند که رسیدن به یک توافق آسان نخواهد بود، اما نمایندگان بیشتری از این سازمان، مذاکره در مورد نیاز این گروه برای نشان دادن عکس‌العمل را آغاز کرده‌اند.

یک نماینده عضو اوپک در این‌باره گفت، این نشست، نشستی جدی و دشوار خواهد بود. در صورتی‌که اجماعی برای کاهش سقف تولید اوپک صورت نگیرد، ممکن است برای بازگرداندن میزان تولید به سقف سهمیه توافق شود.

بر اساس آمار و ارقام این افراد، این امر نیز سبب خواهد شد تا حدود ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز از تولید نفت اوپک کاسته شود، سطح تولید کنونی اوپک از سقف تعیین شده برای آن برابر با ۳۰ میلیون بشکه در روز، بیشتر است. این توافق، مصالحه‌ای میان موافقان و مخالفان کاهش رسمی خواهد بود.

کویت و ایران اعلام کرده‌اند که کاهش تولید محتمل نیست درحالی‌که عربستان تاکنون در این‌باره اظهارنظری نکرده است.

تاجران نفت و تحلیلگران نیز در مورد اقدام اوپک اختلاف نظر دارند.

یک نماینده دیگر اوپک که پیش از این، انجام کاهش را پیش‌بینی نمی‌کرد، اکنون می‌گوید، مطمئن نیستم. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا احتمال اقدامی از سوی گروه وجود دارد، گفت، خیلی سخت است.

اد مورس تحلیلگر بازارهای نفت در نیویورک در این‌باره به رویترز گفت، به نظر می‌رسد که عربستان می‌خواهد تمایل قطعی از سوی دیگر تولیدکنندگان برای مشارکت در هرگونه کاهش تولید را ببیند.

وی افزود، سفیر اخیر النعیمی وزیر نفت این کشور به مکزیک می‌تواند تلاشی برای جذب حمایت برای انجام کاهش تولید از سوی هر دو طرف (داخل و خارج اوپک) باشد.
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری