کد خبر: 10074

در پی عملیات گسترده‌ای که از طرف نهاد مسئول مبارزه با جرایم سایبری در اروپا انجام شد، فعالیت بیش از ۴۰۰ وبسایت که تحت عنوان «شبکه تاریک» شناخته می‌شوند، متوقف شده است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، این وبسایت‌ها برای عرضه و خرید و فروش اقلام غیرقانونی از جمله مواد مخدر و سلاح به کار می‌رفتند و در سامانه نرم‌افزاری «تور» فعال بودند. این شبکه بخشی از اینترنت است که با موتورهای جستجوی معمول نمی‌توان به آن دسترسی داشت. شبکه‌های تاریک به وبسایت‌هایی گفته می‌شود که اغلب به گونه‌ای زیرزمینی و در اموری غیرقانونی فعال هستند.

عملیات مشترکی که به تعطیلی این سایت‌ها منجر شد با حضور ماموران ۱۹ کشور اروپایی و آمریکا انجام گرفت و در جریان آن ۱۷ نفر بازداشت شدند. کارشناسان، عملیات اخیر را موفقیتی چشمگیر در زمینه مقابله با جرایم سایبری خوانده‌اند.

در سامانه نرم‌افزاری تور سایت‌هایی قانونی هم فعال هستند ولی در کنار آنها هزاران وبسایت غیرقانونی از جمله برای تجارت مواد مخدر، خرید و نیز فروش تصاویر سوءاستفاده از کودکان هم فعالیت می‌کنند.

به گزارش بی‌بی‌سی، نسخه دوم وبسایت جاده ابریشم از جمله سایت‌هایی است که در جریان این حمله تعطیل شدند. این وبسایت که به خرید و فروش مواد مخدر غیرقانونی اختصاص دارد، در اکتبر سال گذشته (بیش از یک سال پیش) و پس از تعطیلی نسخه اول آن راه‌اندازی شد. برآورد شده است که آنچه تحت عنوان «وب پنهان» خوانده می‌شود، تا حدود ۵۰۰ برابر اندازه ظاهری شبکه جهانی اینترنت باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری