کد خبر: 10013

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان از روشن شدن وضعیت پرونده خبرنگار واشنگتن پست تا کمتر از یک ماه دیگر خبر داد.

به گزارش قم خبر به نقل از ستاد حقوق بشر قوه قضاییه، محمد جواد لاریجانی که در رأس هیأتی عالیرتبه برای ارائه گزارش یو.پی.آر کشورمان به ژنو عزیمت کرده بود در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی یورونیوز دور نمای مذاکرات آتی هسته‌ای را امیدوار کننده دانست و گفت: ما مصمم هستیم و این اوباما است که نباید این فرصت را از دست بدهد.

دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه افزود: ما به طور کامل از دولت دکتر روحانی و تیم مذاکره کننده کشورمان که متشکل از دیپلمات‌هایی حرفه ای و کارکشته هستند حمایت می‌کنیم و به همین دلیل اگر شرایط به گونه ای باشد که مذاکرات به نتیجه برسد، این اوباما است که نباید این فرصت را از دست بدهد.

لاریجانی تاکید کرد: با این همه اگر غربی‌ها بخواهند بازی در بیاورند و یا چیزی را فراتر از حق ایران که برخورداری از بالاترین سطح فناوری هسته ای است، مطرح کنند آن وقت بعید است موفقیتی به دست بیاید.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با اشاره به اینکه ایران یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای منطقه در خصوص فناوری‌های برتر هسته ای است، گفت: تصمیم ما جدی است و اگر اوباما هم واقعاً تصمیم داشته باشد این بحران ساختگی سیاسی درباره پرونده هسته ای ایران تمام شود، اکنون بهترین زمان آن است. اما اگر کشورهای غربی علاقمند به ادامه دادن این چالش باشند و فکر می‌کنند منفعت آنها در این است، می‌توانند شانس‌شان را امتحان کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران خود این توانمندی را به دست آورده و حاضر به از دست دادن آن نیست، گفت: هرگونه تبعیض علیه ایران در خصوص منع استفاده از فناوری هسته‌ای، بدون تردید پذیرفتنی نیست.

دبیر ستاد حقوق بشر با اظهار خوش بینی نسبت به ادامه مذاکرات گفت: جوامع غربی دارند به این جمع بندی می‌رسند که ایران کشوری است که باید آن را به‌عنوان یکی از توانمندترین کشورها در فناوری هسته ای به حساب آورد و نکته دیگر اینکه ایران در حال اجرای تعهدات خود است، لذا تصور می‌کنم به هر اندازه ای که این دو موضوع مد نظر قرار گیرد، رسیدن به توافق نهایی دور از ذهن نخواهد بود.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز که گفت برخی از سیاستمداران غربی و به خصوص اسرائیل نسبت به ایران شک دارند و معتقدند ایران به دنبال ساختن بمب اتمی است، گفت: ما مسئول سوءظن و شک ذهنی سیاستمداران نیستیم. این مشکل آنها است که باید درمانش کنند. اما اگر آنها واقعاً نگران بمب هستند بهتر است نگران زرادخانه بزرگ سلاح‌های اتمی اسرائیل باشند که درهای آن به روی هیچ کس از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی باز نیست و ان.پی تی را هم نپذیرفته است. چرا باید یک رژیم یاغی مثل اسرائیل مصون از همه چیز باشد اما سایر کشورها به خاطر سوء ظن تحت شدیدترین فشارها باشند. من فکر می‌کنم برخی از سیاستمداران غربی در خصوص این سوء ظن‌های زیاد خود پیش روانپزشک بروند.

دبیر ستاد حقوق بشر تصریح کرد: ایران کشور قدرتمندی در منطقه است و آنها هرگز نمی‌توانند به دلخواه خود ما را وادار به تغییر کنند. اکنون برای همه کشورهایی که ادعای رهبری جهان را دارند زمان مناسبی است. آنها باید خود را واقعاً به افکاری مجهز کنند که قادر به رهبری جهان باشد اما این نوع سوء ظن‌ها و تبعیض‌ها، آنها موفق به این کار نخواهند شد.

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره مسائل حقوق بشری مربوط به ایران با اشاره به اینکه غرب در خصوص ایران گزینشی عمل می‌کند، گفت: متاسفانه حقوق بشر به موضوع بدشانسی در عرصه بین الملل تبدیل شده است، چرا که آن را به رویکردهای سیاسی و تبعیض آمیز آلوده کرده اند.

رئیس هیئت عالیرتبه حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران در مقر اروپایی سازمان ملل یکی از ویژگی‌های برتر کشورمان در منطقه را دموکراسی دانست و گفت: شما ایران را با کشورهای منطقه مقایسه کنید. در حالیکه کشور ما تقریباً سالی یک انتخابات بزرگ داشته و عمده مسئولان آن از طریق مردم به قدرت می‌رسند برخی از کشورها حتی یک بار هم انتخابات برگزار نکرده اند اما چون متحد آمریکا و کشورهای غربی هستند هیچ وقت وضعیت حقوق بشر آنها مطرح نمی‌شود.

لاریجانی با اشاره به اینکه ایران در همه حوزه‌ها در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه سرآمد است به مشارکت زنان در جامعه اشاره کرد و گفت: ۶۵ درصد از صندلی‌های دانشگاه‌های ایران توسط زنان و دختران اشغال شده است. زن‌ها در کشور ما در پست‌ها و مدارج بالایی شاغل هستند در پارلمان، در ریاست جمهوری در قوه قضائیه اما شما حتی مشابه این وضعیت را هم در برخی از کشورهایی که متحد آمریکا هستند نمی‌بینید. در این کشورها حتی زنها حق رانندگی هم ندارند.

دبیر ستاد حقوق بشر در پاسخ به این سوال که پس چرا تصویر دیگری از ایران در گزارش گزارشگر ویژه منعکس شده است، گفت: بنده کاری به شخص گزارشگر ویژه ندارم و برای ایشان احترام قائل هستم اما حقیقت این است که ما از لحاظ حرفه ای انتقادات بسیار جدی به کار او داریم.

او در ادامه گفت: باید بگویم جمهوری اسلامی ایران هدف یک نوع تروریسم سیاسی و رسانه ای قرار گرفته و این ماشین عظیم تبلیغات ضد ایرانی را آمریکا و متحدانش علیه ما به راه انداخته‌اند.

لاریجانی در تشریح جلسه ارائه گزارش دوره‌ای جهانی ایران گفت: اگر به لیست کشورهایی که در شورا درباره ایران صحبت کردند نگاه کنید می‌بینید که از بیش از ۱۰۰ کشوری که اظهار نظر کردند، حدود ۵۰ کشور از جمله آمریکا ، انگلیس و متحدان آن انتقاداتی را علیه ایران مطرح کردند و سایر کشورها که حدود ۷۰ کشور، عمدتاً کشورهای شرقی و اسلامی بودند، در اظهارنظرهای خود با ایران همدلی کردند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به اینکه برای ما جهان، صرفاً آمریکا و انگلیس نیستند و ما همه کشورهای جهان را به عنوان جهان لحاظ می‌کنیم، گفت: بله این کشورها با سرو صدای زیاد ادعا می‌کنند که پرچمداران حقوق بشر در دنیا هستند، اما شما نگاه کنید آمریکا کارنامه سیاهی در خصوص حقوق بشر دارد.

لاریجانی درباره تبعیض آمیز بودن نگاه کشورهای غربی به وضعیت حقوق بشر ایران گفت: نخست اینکه همه این کشورهایی که درباره حقوق بشر از ما انتقاد می‌کنند خودشان آگاه هستند که نوعی سیاسی کاری در این امر نهفته است. دوم نادیده انگاشته شدن تجربه جمهوری اسلامی توسط غربی‌ها است. تجربه ما در سی و پنج سال گذشته منتج به تشکیل یک نظام سیاسی ، مدنی براساس عقلانیت اسلامی شده است نظامی که دموکراتیک است اما لیبرال و سکولار نیست. از نگاه غرب و متفکران غربی این تجربه بی ارزش است و آنها صرفا تجربه غرب سکولار و لیبرال را محترم می شمارند. این خیلی روش بدی در ارائه تعریف از جهانشمولی حقق بشراست. تجربه ما خیلی مهم است این تجربه در ۳۵ سال گذشته کشور ایران را از یک کشور دست نشانده امریکا به یکی از پیشرفته ترین کشورهای منطقه از نظر علم و فناوری تبدیل کرده است. جوامع غربی باید به این تجربه احترام بگذارند ما دموکراسی خودمان را داریم چرا نباید حق داشته باشیم براساس تجربه خود پیش برویم؟ این دموکراسی ما است نه لیبرال نه سکولار چرا آنها فکر می‌کنند تنها راه زندگی زندگی به شیوه غربی است. این هم یک شیوه است ما ان را دوست داریم ما نمی‌خواهیم یک نسخه زیراکس زندگی غربی را داشته باشیم بلکه می‌خواهیم تجربه بومی و موثق خودمان را داشته باشیم.

دبیر ستاد حقوق بشر در خصوص نگرانی سازمان‌های بین المللی درخصوص همجنسگرایی گفت: این سازمان ها در خصوص ممنوعیت همجنسگرایی در ایران ابراز نگرانی می‌کنند و آن را خلاف تعهدات پذیرفته شده در کنوانسیون‌های بین المللی می دانند حال آنکه همین جوامع غربی تا ۲۵ سال پیش که ۵۰ سال از نوشته شدن اسناد بین المللی حقوق بشر می‌گذشت خودشان همجنسگرایی را ممنوع می دانستند.

لاریجانی تصریح کرد ما آزادی بی‌پایان را قبول نداریم و نمی‌توانیم همجنسگرایی را بپذیریم و آن را غیر سازنده و منافی با روح زندگی اجتماعی خانواده محور خود می‌شناسیم و معتقدیم به شدت به پایه های خانواده و زندگی اجتماعی ضربه می‌زند.

دبیر ستاد حقوق بشر افزایش اعدام ها در ایران به خاطر زنا و از جمله سنگسار را تکذیب کرد و گفت: در همه ۳۵ سال گذشته تنها تعداد معدودی سنگسار شده اند و ۸۰ درصد اعدام‌ها در ایران نیز به جرایم مرتبط با قاچاق مواد مخدر مرتبط است. ایران ۸۰۰ کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد و این کشور مرکز تولید مواد مخدر است و به لطف حضور ناتو در افغانستان کشت خشخاش نسبت به سال گذشته یک چهارم افزایش پیدا کرده است.

دبیر ستاد حقوق بشر درخصوص موثر بودن اعدام های مرتبط با قاچاق مواد مخدر گفت: برخی در ایران هم معتقدند که این اعدام ها موثر نبوده است و باید برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر تدابیر تازه ای اندیشید و برای تغییر این قانون نیز تلاش هایی در حال انجام است. اما به هرحال عده ای دیگر هم هستند که معقتدند همچنان باید اشد مجازات در این خصوص به کار گرفته شود. با این همه اگر این اعدام ها نباشد رکورد ایران در خصوص اعدام ها به شدت پایین می آید.

لاریجانی افزود: یکی از راه حل‌ها این است که یا ایران و غرب با همکاری یک دیگر با این پدیده شوم مبارزه کنند یا اینکه ما این جنگ یک طرف با قاچاق مواد مخدر را متوقف کنیم و تمهیدی اتخاذ کنیم که این مواد مخدر بدون اینکه در کشور ما توزیع شود به سمت اروپا هدایت شود و آن وقت کشورهای غربی خودشان مسئولیت حفظ مرزهایشان را برعهده بگیرند.

دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در پاسخ به سوال این خبرنگار درباره دستگیری جیسون رضائیان گفت: وضعیت پرونده خبرنگار دستگیر شده واشنگتن پُست در ایران کمتر از یک ماه دیگر مشخص می‌شود که یا از اتهامات تبرئه شده و یا پرونده او به دادگاه برای تصمیم گیری نهایی ارسال می‌شود.

لاریجانی که در رأس یک هیأت عالیرتبه برای شرکت در بیستمین نشست گروه کاری یو.پی.آر به ژنو رفته بود در پاسخ به سوال خبرنگار یورونیوز در خصوص علت دستگیری رضائیان گفت: من در جایگاه قضاوت قرار ندارم. من فقط گزارش می‌دهم که مقامات امنیتی اتهاماتی را علیه وی مطرح کردند مبنی بر آنکه او در فعالیت‌هایی ورای حرفه روزنامه نگاری شرکت داشته است.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار یورونیوز که گفت آخرین گزارش او از ایران درباره این بوده است که مردم ایران بیس بال دوست دارند و آیا این امنیت کشور را به خطر انداخته است؟ گفت: قطعاً این موضوع هیچ اتهامی را علیه او به همراه نیاورده است. اجازه بدهید این بحث را همین جا با بیان این موضوع که دادستان برای دستگیری او شواهد و دلایل کافی در اختیار داشته متوقف کنم. شما می‌دانید که اگر اتهامی علیه شخصی مطرح شود، نظام قضایی باید حکم بازداشت وی را صادر کند. ماموران امنیتی درست مانند، آمریکا و انگلیس، نمی‌توانند خودشان یک فرد را دستگیر کنند. بنابراین این دادستان او را دستگیر کرد و مجدداً بازداشت وی را تجدید کرد زیرا پرونده آماده نبود اما فکر می‌کنم این پرونده به مرحله تکمیل نزدیک می‌شود و سپس فرصت مفصلی برای او وجود دارد که در دادگاه از خود دفاع کند. امید من آن است که قبل از آغاز فرایند دادگاه، دادستان پرونده را ببندد چرا که ممکن است اتهامات مطرح شده خیلی مهم نباشد. اما در هر صورت اینکه پرونده به دادگاه فرستاده شود، به تصمیم او بستگی دارد. چندین مورد پرونده قبل از این وجود داشته است که دادگاه یا پرونده را مختومه اعلام کرده یا اینکه به چندین دلیل، اعلام جرم کرده است.

خبرنگار یورونیوز در ادامه گفت که خانواده رضائیان می‌گویند که اتهامات وارده علیه او هیچ اساسی ندارد و فکر می‌کنند این اتهامات کاملاً بی‌اساس است که لاریجانی در پاسخ به او می‌گوید: «هیچ دلیلی وجود ندارد که ما یک خبرنگار را دستگیر کنیم....ده‌ها خبرنگار وجود دارند که از کشورهای خارجی به ایران می‌آیند و برمی‌گردند. دستگیری او چه نفعی دارد؟ اگر ما او را دستگیر نمی‌کردیم، آن‌ها گزارشات خوبی در این کشور می‌نوشتند، بنابراین دلیلی نمی‌بینم که نظام امنیتی بخواهد در این زمینه تقلب کند.

خبرنگار یویورو نیوز در ادامه پرسید چقدر احتمال دارد که او به زودی آزاد شود؟ که لاریجانی پاسخ داد: نمی‌دانم اما انتظار می‌رود که پرونده او یا به مرحله نهایی برسد، یا به طور کامل رفع اتهام شود یا اینکه به دادگاه فرستاده شود و آنگاه دادگاه تصمیم نهایی را اعلام خواهد کرد.

جیمز فرینی، گزارشگر یورونیوز در ادامه به جریان عفو در ایران اشاره می‌کند و می‌پرسد آیا اگر رضائیان محکوم شود امیدی به اجرای مکانیزم عفو در خصوص او هست یا خیر و لاریجانی می‌گوید: جریان عفو بدین صورت نیست و قوانین و روند خود را دارد. نخست باید پرونده در دادگاه مطرح شود. ممکن است دادگاه راساً او را عفو کرده و حکم تبرئه اش را صادر کند و همه چیز تمام شود. در غیر این صورت اگر او محکوم شود، ممکن است قسمت دوم، یعنی جریان عفو شروع شود. ما باید این جریان را طی کنیم، و اینگونه نیست که مستقیماً صورت پذیرد.

لاریجانی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره دستگیری یک شهروند ایرانی- انگلیسی و اظهاراتی که وکیل او بیان کرده است، گفت: برخی از وکلا به جای اینکه در راهروهای دادگاه به پرونده متهمان خود رسیدگی کنند به سراغ رسانه‌ها می‌روند، این مسیر اشتباه است. هر گونه تلقی غرب درباره رسانه ای کردن برخی از پرونده‌ها به امید تاثیر گذاری بر قضات ما اشتباه است.

وی خاطرنشان کرد: ما قضات دقیق و با تجربه و مستقلی داریم که به هیچ وجه تحت تاثیر فشارهای بیرونی قرار نمی‌گیرند و این تصور که اگر در خصوص برخی پرونده‌ها هیاهوی رسانه‌ای صورت بگیرد تغییر در مسیر آنها ایجاد می‌شود کاملاً اشتباه است. توصیه من به برخی از وکلا این است که روی قانون و راهروهای دادگاه تمرکز کنند. حتی خانواده هم باید پایبند به قانون باشند این هیاهوهای رسانه ای بین المللی نه به متهم کمک می‌کند نه تغییری در رأی قاضی می‌گذارد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری