کد خبر: 9928

درحالی که صرافان و فعالان بازار امروز به انتظار کاهش قیمت دلار نشسته بود ولی در جریان معاملات بهای این ارز به ۳هزار و ۲۶۰ تومان رسید.

به گزارش قم خبر ، این اتفاق در شرایطی رقم خورد که تحلیلگران بازار پیش بینی می‌کردند قیمت دلار با توجه با اخبار امیدوارکننده از جریان مذاکرات هسته‌ای روند نزولی پیش گیرد. از سوی دیگر برخی گمانه زنی‌ها نیز نشان می‌داد که پس از اظهارنظرهای رئیس کل بانک مرکزی در مورد کنترل قیمت دلار و احتمال کاهش قیمت این ارز، بازار می‌تواند امیدوار به کاهش قیمت‌ها باشد ولی در جریان قیمت گذاری‌های امروز تحولاتی دیگر رخ داد.

قیمت دلار در شرایطی در بازار ایران روند صعودی به خود گرفت که ارزش دلار در بازارهای جهانی تضعیف شد. البته تحلیل‌ها نشان می‌دهد، ارزش دلار طی روزهای آینده بازهم روند صعودی را پیش می‌گیرد چراکه روند حرکتی اقتصاد امریکا به سمت صعودی است. با این وجود امروز دلار در بازار ایران گران شد.

برخی تحلیلگران نیز براین باورند که رشد ناگهانی قیمت دلار پس از تعطیلات میانه هفته بیش از آنکه برآمده از دل اتفاقات واقعی باشد ناشی از واکنش‌های صرافان به روند حرکتی ارزش گذاری این ارز است.

درهمین حال امروز خبرگزاری دولت از آغاز خط اعتباری و مالی مستقیم جدید میان ایران و امریکا خبر داده است. این خط اعتباری حتی اگر اثر قابل توجه واقعی در فضای اقتصادی کشور نداشته باشد به مثابه نشانه‌ای برای بازار ارز به شمار می‌آید.

به گفته برخی تحلیلگران حوزه دیپلماسی، این پیشنهاد می‌تواند منجر به بهبود سطح تعاملات تجاری میان دو کشور شود، از آنجا که در سال جاری میلادی سطح آن به مراتب کاهش یافته بود.

طبق گزارشهای منتشر شده، حجم معاملات ایران و آمریکا در ۵ ماه نخست سال ۲۰۱۴ با کاهش ۵۷ درصدی روبرو شد. براین اساس آمریکا حدود ۱. ۶ میلیون دلار از ایران کالا وارد کرد.

 «تیلور کولیس» دستیار حقوقی و سیاسی شورای ملی آمریکایی‌های ایرانی تبار نیز در تشریح ایجاد چنین کانالی میان دو کشور گفته؛ این کانال ارتباطی مبادلات مجاز بین آمریکا و ایران را به دلیل فقدان مسیری روشن برای چنین انتقالاتی تسهیل خواهد کرد. با وجودی که فروش مواد غذایی، دارو و برخی وسایل و تجهیزات ارتباطی بر اساس تحریم‌های آمریکا مجاز است، اما تامین کنندگان آمریکایی این محصولات برای یافتن مسیری قانونی و معتبر برای دریافت پول خود با مشکلاتی مواجه بوده​اند. براساس همین نشانه‌ها پیش بینی می‌شد امروز قیمت دلار در بازار روند نزولی به خود بگیرد ولی آنچه در بازار رخ داد وقوع سه اتفاق متضاد بود چراکه شاخص بورس رشد کرد (نشانه‌ای مثبت از روند مذاکرات هسته‌ای)، قیمت دلار گران شد (نشانه‌ای منفی از تحولا اقتصاد سیاسی ایران) و خبر برقرار رابطه مالی مشترک میان ایران و امریکا (نشانه‌ای مثبت از آینده روابط اقتصادی دو کشور) منتشر شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری