کد خبر: 8765

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی ناجا، اعلام کرد: به تازگی مشاهده شده که برخی از تولیدکنندگان داخلی علامت تجاری اختصاصی خود را در خارج از کشور بر روی طلاجات خارجی حک کرده و به صورت قاچاق وارد کشور می کنند و تحت عنوان طلای ایرانی در داخل کشور به فروش می رسانند.

به گزارش قم خبر ، سردار زمانیان، در خصوص قاچاق طلا به کشور، گفت: افزایش و یا کاهش قیمت جهانی طلا، تاثیر گذار بر بازار طلای ایران است و طلا در کشورمان از سال ها پیش به عنوان یک کالای سرمایه ای محسوب می شده و خریداران نیز به دنبال آن بودند بخشی از سرمایه خود را صرف خرید این کالای گرانقیمت کنند.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی ناجا، تصریح کرد: طی سال های اخیر از آنجا که هزینه ساخت ، ۲۰ تا ۳۰ درصد قیمت طلا است، بنابراین طلا کارکرد خود را به عنوان یک سرمایه از دست داده است.

زمانیان با اشاره به اینکه قیمت اجرت طلای خارجی نسبت به ایرانی، پایین تر است، خاطرنشان کرد: استقبال مردم از طلای خارجی به دلیل آن است که تولید کنندگان نتوانسته اند سلیقه مشتری را تامین کنند و از طرفی، قیمت اجرت طلا را در حد توان مشتری نگه نداشته اند.


وی در خصوص عوامل موثر بر قاچاق طلا گفت: از آنجا که طلا از کالاهایی است که ارزش افزوده به آن تعلق می گیرد و این ارزش تاثیر زیادی بر افزایش قیمت دارد لذا قاچاق آن به صرفه است همچنین حمل آسان به دلیل کم حجم بودن، سود سرشار آن و ظرافت و زیبایی طلاهای خارجی ریسک قاچاق را افزایش داده است.


رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز پلیس آگاهی ناجا، با اشاره به اینکه تشخیص طلای داخلی از خارجی سخت و توسط متخصصان امر انجام می شود، بیان داشت: متاسفانه به تازگی مشاهده شده که برخی از تولیدکنندگان داخلی علامت تجاری اختصاصی خود را در خارج از کشور بر روی طلاجات خارجی حک کرده و به صورت قاچاق وارد کشور می کنند و تحت عنوان طلای ایرانی در داخل کشور به فروش می رسانند.

به نوشته سایت پلیس، وی تصریح کرد: نیروی انتظامی آمادگی دارد که با کمک صنف تولید کنندگان و فروشندگان، قاچاقچیان را شناسایی و با آنها برخورد کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری