کد خبر: 7831

نشریه اقتصادی فوربس با اشاره به سقوط قیمت نفت و انفعال اوپک نوشت: ظهور آمریکا به عنوان یک تولید کننده عمده و نیاز شدید روسیه به فروش نفت که هر دو خارج از اوپک هستند در حال تضعیف این سازمان و ایجاد اختلاف در بین اعضای آن است.

به گزارش قم خبر ، تسنیم به نقل از پایگاه خبری فوربس، تاکنون ثابت شده که میزان دقت و صحت گزارش ها در مورد پایان عمر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به اندازه گزارش ها در مورد مرگ مارک تواین است.
در سال ۱۸۹۷، مارک تواین، رمان نویس مشهور، اعلام کرد که خبر مرگ وی اغراق آمیز بوده است.
اوپک یک سازمان صادر کننده نفت است که عمدتا متشکل از کشورهای عربی است و چند کشور غیر عرب نظیر ونزوئلا نیز در طی ۳۰ سال اخیر عضو آن بوده اند.
اما با توجه به اینکه اوپک در حال از دست دادن کنترل خود بر بازار نفت است و دو بازیگر مهم جدید (آمریکا و روسیه) در حال ظهور در صنعت نفت هستند، این بار ممکن است شرایط دشوارتر از گذشته باشد.
هیچ کدام از این کشورها تمایلی به تثبیت قیمت نفت برای همیشه ندارند و این انگیزه اصلی تشکیل و ادامه کار اوپک است.
روسیه باید تا حد امکان نفت و گاز تولید کند و تلاش نماید بودجه خود را که عمدتا وابسته به نفت است، متوازن نگاه دارد. این در حالی است که اقتصاد بسیار متنوع آمریکا در حال بهره مند شدن از مزایای افزایش تولید نفت و کاهش قیمت هاست.
آنچه به مشکلات کشورهای عضو اوپک نظیر ایران، عربستان و عراق می افزاید استفاده از نفت به عنوان ابزار فشار در جریان اختلافات بین آمریکا و روسیه بر سر بحران اوکراین است..
برخی شرکت ها، از جمله اکسون موبیل در میانه اختلاف آمریکا و روسیه گیر افتاده اند. اخیرا اکسون موبیل در منطقه کارا سی در آبهای شمال سیبری موفق به کشف نفت شده است.
اما دردسرهای پیش روی اکسون موبیل، در مقایسه با فشارهای ایجاد شده در درون اوپک ناچیز است. با کاهش قیمت نفت به نزدیکی ۹۰ دلار، کل بودجه های دولتی تحت فشار قرار گرفته اند.
دلیل کاهش قابل توجه قیمت نفت کاهش رشد اقتصاد جهانی و افزایش تولید به خصوص از سوی امریکاست که از مزایای تولید نفت به روش شیل استفاده می کند.
بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، آمریکا در طی چند هفته آینده جای عربستان را به عنوان بزرگترین تولید کننده نفت و گاز جهان خواهد گرفت، جایگاهی که از سال ۱۹۹۱ در اختیار این کشور عربی بوده است.
ظهور آمریکا به عنوان یک تولید کننده عمده و نیاز شدید روسیه به فروش نفت و گاز، در حال تضعیف اوپک و ایجاد اختلاف در بین اعضای آن شده است.
ایران هفته گذشته خواهان اقدام اوپک برای جلوگیری از کاهش بیشتر قیمت نفت شد.
هیچ پیشنهادی وجود ندارد که با توجه به کاهش قدرت تاثیر گذاری اوپک بر بازار به دلیل افزایش حضور آمریکا و روسیه در بازار، چگونه می توان قیمت نفت را افزایش داد.
این وضعیت نامناسبی است که بر اوپک سایه افکنده است. سازمانی که با دستکاری در میزان تولید خود و تغییر قیمت نفت، توانسته است از بحران های گذشته زنده بیرون بیاید این بار شرایطش متفاوت خواهد بود، زیرا افزایش قیمت نفت از کشورهایی بیرون از اوپک ناشی می شود.
در حالی که اوپک در گذشته تمایل داشت از نفت به عنوان سلاحی علیه کشورهای غربی مصرف کننده استفاده کند، اما این بار یک مصرف کننده بزرگ نفت (آمریکا) و یک کشور غیر عضو معتاد به درآمد نفتی (روسیه) هستند که در حال استفاده از نفت به عنوان به عنوان یک سلاح اقتصادی هستند.
نفت همواره مایه دردسر بوده است. اما امروز بحران نفتی دامن کشورهایی را گرفته است که زمانی به مدد دارا بودن این انرژی حیاتی شرایط خود را به بقیه کشورهای جهان دیکته می کردند و این می تواند نشانه ای از پایان تاریخ مصرف اوپک باشد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری