کد خبر: 7520

اداره اطلاعات انرژی آمریکا در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد: تولید نفت ایران در شش ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۲۸ هزار بشکه و در ماه ژوئن ۲۰۱۴ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲۵ هزار بشکه افزایش یافته است.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور، در جدیدترین گزارش خود موسوم به «مرور ماهانه انرژی»، متوسط تولید نفت ایران در ۶ ماه نخست سال ۲۰۱۴ را ۳.۲۴۱ میلیون بشکه در روز اعلام کرد.

بر این اساس، تولید نفت ایران در ۶ ماه نخست ۲۰۱۴ نسبت به مدت مشابه سال گذشته از افزایش روزانه ۱۳۵ هزار بشکه‌ای و نسبت به متوسط کل واردات نفت ایران در سال ۲۰۱۳، از افزایش ۱۲۸ هزار بشکه‌ای برخوردار شده است.

ایران در ماه ژوئن ۲۰۱۴ همانند چهار ماه پیش از آن ۳.۲۳۰ میلیون بشکه نفت تولید کرده است اما این میزان نسبت به ژوئن سال گذشته ۱۲۵ هزار بشکه بیشتر است. تولید نفت ایران در ماه ژوئن سال گذشته میلادی ۳.۱۰۵ میلیون بشکه در روز عنوان شده است.

بر اساس برآوردهای این گزارش، ایران در سال ۲۰۱۳ با تولید ۳.۱۱۳ میلیون بشکه نفت، دومین تولیدکننده نفت اوپک بوده است. این کشور در ۶ ماه نخست امسال با تولید ۳.۲۴۱ میلیون بشکه در روز پس از عربستان و عراق در جایگاه سوم قرار دارد.

در این بازه زمانی، تولید نفت عربستان روزانه ۹.۷۶۴ میلیون بشکه و تولید نفت عراق روزانه ۳.۲۸۵ میلیون بشکه تخمین زده شده است.

اوپک در ۶ ابتدایی امسال مجموعا ۳۲.۰۲۷ میلیون بشکه در روز تولید کرده است که این رقم نسبت مدت مشابه به سال قبل از آن ۴۵۱ هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

در بخش دیگری از این گزارش، میزان تولید نفت ۲۰ کشور تولیدکننده نفت در ماه ژوئن ۲۰۱۴ برآورد شده است و با کاهش تولید نفت عراق، ایران ششمین کشور بزرگ تولیدکننده نفت در میان ۲۰ کشور بزرگ تولیدکننده نفت جهان عنوان شده است. در ماه می ایران پس از عراق در جایگاه هفتم قرار داشت.

میزان تولید نفت ۷ کشور نخست به این ترتیب است، روسیه ۱۰.۰۹ ، عربستان ۹.۶، آمریکا ۸.۵، چین ۴.۲، کانادا با ۳.۴، ایران با ۳.۲۳۰ و عراق با ۳.۲۲۵میلیون بشکه نفت در روز.

اداره اطلاعات انرژی آمریکا همچنین در ادامه گزارش ماهانه خود اعلام کرد، کشورهای حاشیه خلیج فارس در ۶ ماه نخست ۲۰۱۴ روزانه ۲۳.۳۷ میلیون بشکه نفت تولید کرده‌اند که ۳۰.۳۵ درصد کل نفت تولید شده در جهان را تشکیل می‌دهد. میزان نفت تولید شده در جهان در این مدت ۷۶.۹۸ میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

کشورهای مورد محاسبه ایران، بحرین، عراق، کویت، قطر، عربستان، امارات و منطقه خنثی میان کویت و عربستان هستند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری