رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: برای رفع موانع نقل و انتقال مالی صادرات محصولات کشاورزی بانک ایران و روس در کشور راه‌اندازی می‌شود. واردات مستقیم ایران به روسیه از بندر انزلی انجام خواهد شد.

به گزارش قم خبر ؛ رضا نورانی در گفت‌وگو با فارس، در پاسخ به اینکه رسانه‌های خارجی از حذف تعرفه واردات محصولات کشاورزی ایران از سوی چین خبر داده‌اند گفت: این مسئله باید بررسی شود اما اگر چنین اتفاقی بیفتد میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران به روسیه افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

به گزارش فارس، به نقل از" دنیا دیلی"، روسیه تصمیم گرفته است تعرفه واردات میوه و سبزی از ایران را حذف کند و این مسئله موجب نگرانی ترکیه شده است.

بعد از اعمال تحریم از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه روسیه این کشور نیز به مدت یک سال واردات محصولات کشاورزی خود از کشورهای اروپایی و آمریکایی را ممنوع کرد همین مسئله باعث گرایش روسیه به بازار کشورهای منطقه و شرق شده است.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: در مسافرت اخیر اکیپ اقتصادی روس به ایران مسئله واردات محصولات کشاورزی مطرح شد اما دو مسئله نقل و انتقال مالی و نیز نبودن واحدهای قرنطینه‌ای بین دو کشور به عنوان مشکل اصلی مطرح شد.

* راه‌اندازی بانک ایران و روس

وی افزود: برای رفع موانع نقل و انتقال پولی و مالی آنطور که معاون بازرگانی وزیر جهاد اعلام کرده است به زودی بانک ایران و روس در کشور راه‌اندازی می‌شود.

به گفته نورانی بانک ایران و روس بعد از پیروزی انقلاب اسلامی منحل شد.

به گفته کنفدراسیون صادرات ایران همچنین موانع قرنطینه‌ای هم با تفاهم‌نامه‌هایی که به امضا می‌رسد به زودی برطرف خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه اخیرا وزیر جهاد کشاورزی از آذربایجان شوروی به عنوان مسیری برای صادرات محصولات به روسیه خبر داده است گفت: بنده با این ایده مخالفم چراکه سود اصلی آن به جیب تجار آذربایجانی خواهد رفت.

نورانی تاکید کرد: صادرات مستقیم ایران به روسیه از بندر انزلی انجام خواهد شد. این بندر اخیرا توسعه بیشتری یافته و مسئولان گمرک اعلام کرده اند ۲۴ ساعته در این بندر خدمات ارائه می‌کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری