کد خبر: 6612

رئیس اتحادیه میوه و سبزی با بیان اینکه از اواسط مرداد تاکنون طرح نظارت و تنظیم بازار میوه همچنان اجرا می‌شود، گفت: پس از اجرای طرح مذکور ۷۵ درصد از دلالان از میدان حذف شدند و قیمت میوه هم در این مدت هیچگونه افزایشی نداشته است.

به گزارش قم خبر ؛ سید حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی در گفت‌وگو با فارس در مورد اینکه اجرای طرح «نظارت و تنظیم بازار میوه» در چه مرحله‌ای است و این طرح چه تأثیری بر قیمت‌ها داشته است، گفت: از اثار مثبت این طرح حذف حدود ۷۵ درصد از دلالان میدان مرکزی میوه‌ و تره‌بار است.

وی با بیان اینکه ۷۵ درصد از دلالان میدان مرکزی میوه و تره‌بار به دنبال اجرای طرح نظارت بر بازار میوه حذف شدند، اظهار داشت: ۲۵ درصد باقیمانده دلالان جزء دلالان باسابقه و قدیمی میدان مرکزی هستند که این افراد هم‌اکنون در سکوهای بارفروشان مستقر شده‌اند و هنوز هم به کار خود ادامه می‌دهند.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشی تصریح کرد: دلالان باقی‌مانده هم‌اکنون میوه را از حجره‌داران خریداری و برای فروش از فاکتورهای همکاران حجره‌دارخود استفاده می‌کنند و به این ترتیب باز هم به عنوان یک واسطه در خرید و فروش میوه عمل می‌کنند.

مهاجران با بیان اینکه برای ۲۵ درصد دلال باقیمانده در میدان مرکزی میوه و تره‌بار هم باید فکری شود، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی باید این عده هم به سمت خرید میوه از منبع اصلی سوق یابند و خودشان میوه را تهیه و با فاکتور خودشان به فروش برسانند نه اینکه نقش واسطه را در خرید و فروش میوه ایفا کنند.

وی با بیان اینکه «طرح نظارت و تنظیم بازار میوه» هنوز هم با کمک سازمان حمایت و سازمان‌های دیگر در میدان مرکزی میوه و تره‌بار اجرا می‌شود، اظهار داشت: از شب تا صبح مأموران سازمان‌های مختلف در میدان مرکزی میوه و تره‌بار مستقر هستند و نظارت کاملی را بر میدان مرکزی میوه و تره‌بار دارند.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه چرا برخی میوه‌ها از جمله، شلیل، آلو شابلون و هلو در بازار گران شده است، گفت: این میوه‌ها جزء میوه‌های تابستانی هستند و با اتمام فصل تابستان کمی قیمت‌شان گران می‌شود.

وی افزود: امسال بهترین تولید هندوانه را در چند سال اخیر داشته‌ایم و این میوه بدون آفت و به خوبی تولید شد و قیمت آن هم در ۸ ماه گذشته کاملا ثابت و بدون تغییر بوده است.

مهاجران در مورد عدم رعایت سود ۳۵ درصدی واحدهای میوه‌فروشی سطح شهر گفت: الان سود مصوب برای واحدهای میوه فروشی سطح شهر ۳۵ درصد است در حالیکه این موضوع رعایت نمی‌شود.

وی افزود: اتحادیه بار فروشان تعهد داده است که بار میوه را به خریدار میوه به صورت خالص و بدون سبد و کارتن تحویل دهد و اگر این اتفاق بیفتد و همچنین مزد کارگران را خود بار فروشان پرداخت کنند آن‌ وقت واحدهای میوه فروشی هم می‌توانند سود ۳۵ درصدی را رعایت کنند.

رئیس اتحادیه سبزی و میوه تصریح کرد: واحدهای میوه‌فروشی میوه‌ها را با سبد، کارتن، زیر چوبی و همچنین ضایعات خریداری می‌کنند در حالیکه بابت آن یک ریال هم از مشتری نمی‌گیرند.

وی با بیان اینکه فقط باید کرایه حمل و نقل بر عهده واحدهای میوه‌فروشی باشد، افزود: اگر میوه‌ها به صورت تفکیک شده و درجه‌بندی شده در اختیار واحدهای میوه‌فروشی سطح شهر قرار گیرد و همچنین هزینه‌های متفرقه‌ای مثل ضایعات میوه، ظرف و کارتن از واحدهای میوه‌فروشی دریافت نشود می‌توان ۳۵ درصد سود مصوب را رعایت کرد.

مهاجران اظهار داشت: هم‌اکنون برای واحدهای میوه‌فروشی که سودی بیش از ۳۵ درصد می‌گیرند جریمه‌هایی در نظر گرفته می‌شود ولی این روش راهکار حل مسئله نیست و باید به صورت ریشه‌ای این معضل حل شود.

به گزارش فارس، از اواسط مرداد ماه سال جاری از ابتدای شب تا صبح گروه‌های چند نفره مختلف از جمله نمایندگان سازمان تعزیرات استان تهران به همراه مأمورانی از نیروی انتظامی، نمایندگان شهرداری و ... به گشت زنی و نظارت بر حجره‌ها و سالن‌های میدان مرکزی میوه و تره‌بار می‌پردازند و در صورت مشاهده تخلف و حضور دلالان با آنها برخورد قانونی می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری