کد خبر: 6594

وزیر نیرو با تشریح توافق مقدماتی ۱۰ میلیارد دلاری برقی جمهوری اسلامی ایران و روسیه از ساخت ۸ نیروگاه برق توسط شرکت‌های روسی در ایران خبر داد و اعلام کرد: ۲ واحد جدید نیروگاهی با مشارکت روس ها در طبس ساخته می‌شود.

به گزارش قم خبر ؛ حمید چیت‌چیان در گفتگو با مهر در تشریح مهم ترین توافق‌های جدید برقی انجام گرفته بین ایران و روسیه، گفت: همزمان با سفر وزیر انرژی فدراسیون روسیه به تهران توافق نامه ساخت و نوسازی نیروگاه‌های برق حرارتی بین دو کشور امضا شد.

وزیر نیرو با اشاره به بسترسازی‌های انجام گرفته بین دو کشور به منظور مشارکت ۱۰ میلیارد دلاری در حوزه طراحی و ساخت نیروگاه، تاسیسات و شبکه انتقال برق بین ایران و روسیه، تصریح کرد: وزارت نیرو از مشارکت و سرمایه گذاری شرکت های روسی در صنایع برق ایران استقبال می کند.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه توافق هایی با مقامات روسیه به منظور احداث هشت واحد جدید نیروگاهی در تهران انجام گرفت، اظهار داشت: روس ها برای طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی حدود دو هزار و ۸۰۰ مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی در ایران اعلام آمادگی کرده اند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه مقرر شده تا شرکت های روسی تا یکماه آینده پیشنهاد نهایی خود را در نحوه احداث این ۸ نیروگاه به وزارت نیرو اعلام کنند، تبیین کرد: بر این اساس چهار واحد از این نیروگاه‌ها در بندرعباس، دو واحد در طبس و دو واحد در شهر جدید سهند احداث خواهند شد.

چیت چیان همچنین از احتمال احداث دو واحد نیروگاه در تبریز با مشارکت روسها خبر داد و افزود: علاوه بر ساخت نیروگاه های جدید برق، ایران و روسیه برای نوسازی و بازسازی واحدهای قدیمی نیروگاهی در کشور هم به توافق رسیده اند.

وزیر نیرو با بیان اینکه دو نیروگاه رامین اهواز و شهید منتظری اصفهان کاندیدای نوسازی و بازسازی کامل توسط شرکت های روسی هستند، تاکید کرد: به زودی قراردادها و توافق نامه های جدیدی بین شرکت های ایرانی و روسی در صنعت برق نهایی خواهد شد.

به گزارش مهر، هفته گذشته پس از امضای سه یادداشت تفاهم اقتصادی و تجاری بین ایران و روسیه در حاشیه برگزاری یازدهمین اجلاس مشترک اقتصادی دو کشور در تهران، ایران و روسیه یک توافق‌نامه جدید همکاری در حوزه صنایع برق و احداث نیروگاه امضا کردند.

بر این اساس با حضور هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی ایران و "آناتولی تیخونوف" مدیرعامل آژانس دولتی انرژی روسیه و مدیرعامل شرکت تکنوپروم اکسپورت روسیه به‌عنوان مجری طرح این توافق نامه همکاری امضا شد.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو با بیان اینکه هدف از امضای توافق‌نامه احداث نیروگاه‌های حرارتی و نوسازی برخی از واحدهای نیروگاهی در ایران بوده، گفته است: شرکت مجری روسی تا یک ماه آینده طرح پیشنهادی خود را برای احداث یک نیروگاه چهار واحدی در بندرعباس، افزایش ظرفیت نیروگاه سهند تبریز به ۷۰۰ مگاوات، احداث یک نیروگاه در طبس به ظرفیت ۶۳۰ مگاوات همراه با تجهیز معدن زغال‌سنگ این شهر، نوسازی نیروگاه‌های رامین اهواز، بندرعباس و شهید منتظری اصفهان و تامین تجهیزات مربوط به پست‌های برق ارائه کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری