کد خبر: 4388

بانک جهانی از بازگشت رشد به اقتصاد ایران در نیمه نخست امسال خبر داد و با اشاره به ارائه بسته خروج از رکود توسط دولت ایران نوشت: دولت ایران اخیرا بسته اقتصادی جامعی را برای تثبیت وضعیت اقتصادی و افزایش رشد اقتصادی اعلام کرده است.

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم،‌ بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی خاورمیانه با اشاره به ارائه بسته خروج از رکود توسط دولت ایران نوشت: دولت ایران اخیرا بسته اقتصادی جامعی را برای تثبیت وضعیت اقتصادی و افزایش رشد اقتصادی اعلام کرده است. این بسته اقتصادی که شامل مجموعه ای از اصلاحات در زمینه نظارت و سیستم مالیاتی است، با هدف جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی، افزایش صادرات غیرنفتی، گسترش گردشگری و بازگرداندن انضباط مالی ارائه شده است.

این گزارش افزود: برخی نشانه ها مشاهده می شود که نشان از بهبود فعالیت های اقتصادی پس از افت شدیدی دارد که در پی تحریم ها و برخی سوء مدیریت‌ها در اقتصاد شاهد بودیم. آمارهای رسمی نشان می دهد که میزان ورود گردشگران خارجی در سه ماهه نخست سال شمسی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل دو برابر شده است. نرخ تورم نسبت به ۴۵ درصد ثبت شده در جولای سال گذشته، در اوایل سال ۲۰۱۴ نصف شده و به ۲۳ درصد رسیده است.

آمارهای رسمی سه ماهه اقتصادی توسط دولت ایران منتشر نمی شود، اما برآوردهای انجام شده نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ایران در نیمه اول سال مالی ۱۵-۲۰۱۴ پس از ۲ سال متوالی انقباض، در حال بازگشت به رشد است.

هرچند ریسک های کوتاه مدت همچنان پابرجاست، اما رشدی یک تا ۲ درصدی برای ایران در سال مالی ۱۵-۲۰۱۴ برابر با ۱۳۹۳ شمسی پیش بینی شده است.

بانک جهانی در بخش دیگری از گزارش خود به وضعیت ذخایر ارزی ایران اشاره کرده و نوشته است: ایران مجبور شد از ذخایر ارزی خود برای جبران کسری بودجه رو به افزایشش در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ استفاده کند. این کشور از کاهش میزان صادرات نفتی رنج می برد. برآوردها نشان می دهد ایران تا سال ۲۰۱۵، حداقل یک سوم ذخایر ارزی خود را از دست خواهد داد.

بر اساس این گزارش جدیدترین آمارهای رسمی نشان می دهد که نرخ بیکاری در میان جوانان در ایران ۲۵ درصد است، در حالی که برآوردهای غیررسمی حکایت از آن دارد که ارقام واقعی بیکاری دو برابر آمارهای رسمی است و نرخ بیکاری در میان زنان، تقریبا ۳ برابر آمارهای رسمی منتشر شده است. نرخ بیکاری زنان در ایران حدود ۴۰ درصد است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری