کد خبر: 4268

بانک مرکزی دریافت قسط هشتم از دارایی‌های نفتی ایران را طبق توافق اولیه ژنو تأیید و اعلام کرد "۴.۲ میلیارد دلار به صورت کامل در اختیار ایران قرار گرفت".

به گزارش قم خبر به نقل از تسنیم، طبق توافق ژنو که از ۳۰ دی ماه اجرایی شد طرف غربی باید ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده ایران در کشورهای خارجی را در قالب هشت قسط به حساب ایران واریز می کرد.

البته طبق اطلاعیه های رسمی بانک مرکزی تا کنون هفت قسط از اقساط توافق ژنو از سوی بانک‌های مرکزی کشورهای ژاپن، هند و چین دریافت و به حساب بانک مرکزی ایران در کشورهایی از جمله امارات و مسقط منتقل شده است.

زمان بندی واریز اقساط توافق ژنو عبارت است از اول فوریه (مبلغ ۵۵۰ میلیون دلار)، اول مارس (۴۵۰ میلیون دلار)، هفتم مارس (۵۵۰ میلیون دلار)، دهم آوریل (۵۵۰ میلیون دلار )، پانزدهم آوریل (۴۵۰ میلیون دلار)، چهاردهم می (۵۵۰ میلیون دلار)، هفدهم ژوئن ( ۵۵۰ میلیون دلار) و بیستم جولای (۵۵۰میلیون دلار) .

یک مقام ارشد بانک مرکزی دقایقی قبل به خبرنگار تسنیم اعلام کرد که ۵۵۰ میلیون دلار (قسط هشتم توافق ژنو) از طریق کشور هند پرداخت و به حساب بانک مرکزی در امارات واریز شده است بنابراین تا کنون ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از دارایی های نفتی ایران از سوی کشورهای غربی وصول شده و آنطور که مقامات بانک مرکزی اعلام کرده اند از این وجوه برای واردات کالاهای اساسی و کالاهایی که اجازه واردات آن را دارند، استفاده شده است.

زمان واریز قسط هشتم توافق اولیه ژنو ۲۹ تیر ۹۳ مصادف با ۲۰ جولای ۲۰۱۴ بوده است اما ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در آن مقطع به خبرنگار تسنیم تأکید کرده بود: "مقدمات واریز قسط هشتم انجام شده و در زمان قانونی خود که احتمالاً تا دو هفته آینده خواهد بود مبلغ مورد نظر واریز می‌شود".

رئیس کل بانک مرکزی البته در پاسخ به این سؤال که بانک مرکزی دسترسی برای برداشت از این پول‌ها را دارد یا خیر، گفته است: "هیچ مشکلی در این زمینه برای برداشت نداریم".

به گزارش تسنیم، ایران و گروه ۱+۵ در هفته های گذشته توافق کردند که مذاکرات خود را درباره برنامه های هسته‌ای ایران و تحریم‌های غرب علیه کشورمان برای چهار ماه دیگر ادامه دهند. همزمان آمریکا نیز اعلام کرده حدود سه میلیارد دلار دیگر از دارایی‌های ایران را به عنوان بخشی از توافق نامه ژنو آزاد می‌کند و در برابر ایران باید به رقیق کردن اورانیوم ۲۰ درصدی خود بپردازد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری