کد خبر: 2238

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از افزایش نرخ بیمه شخص ثالث گفت:افزایش نرخ بیمه شخص ثالث هم اکنون ۲۴ درصد است که این خلاف قانون است و بیمه باید کاهش یابد.

به گزارش قم خبر به نقل از ایرنا؛ حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم روز شنبه در نشست خبری در مجلس شورای اسلامی درباره افزایش نرخ بیمه شخص ثالث گفت:به دنبال افزایش نرخ دیه که از سوی رییس قوه قضاییه صورت گرفت برخی شرکت های بیمه نیز نرخ بیمه را افزایش داده اند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: طبعا برای اصلاح تعرفه بیمه شخص ثالث قانون ساز و کاری دارد که براساس آن شورای عالی بیمه پیشنهاد می دهد و هیات وزیران تصویب می کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بدون تصویب هیات وزیران هرگونه افزایش قیمت نرخ بیمه خلاف قانون است.

مصباحی مقدم اظهار داشت: متاسفانه این افزایش نرخ توسط شرکت های بیمه صورت گرفته و بدون اینکه هیات وزیران تصویب کند نرخی را اعلام می کنند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت ها افزایش ۲۴ درصدی نرخ بیمه شخص ثالث را اعلام کرده اند گفـت: این موضوع با استقبال مردم روبرو نشده است و تعداد کمی از مردم بیمه تکمیلی را گرفته اند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با اشاره به اینکه ما ۱۶ میلیون خودرو و ۹ میلیون موتورسیکلت در کشور داریم گفت: اگر این موارد را حساب کنیم تعداد کسانی که بیمه شخص ثالث را باید دریافت کنند بسیار زیاد است از این رو دولت باید نسبت به بیمه شخص ثالث اهتمام ویژه داشته باشد.

وی گفت: بیمه اجباری است و اگر کسانی بدون داشتن این بیمه رانندگی کنند خلاف قانون است و خودرو آنان به حکم قانون توقیف می شود.

مصباحی مقدم ادامه داد: زمانی که نرخ بیمه بدون حساب بالا می رود بیمه گذاران از بیمه کردن خودرو خودداری می کنند و اگر تصادفی رخ دهد به دلیل نداشتن بیمه شخص ثالث باعث متواری شدن راننده می شود و مشکلات دوچندانی را هم برای خانواده شخص آسیب دیده و هم راننده به دنبال دارد.

این نماینده مجلس افزود: اگر این فرد توسط پلیس دستگیر شود به زندان می افتد از این رو مشکلات زیادی به دلیل افزایش نرخ این بیمه ایجاد خواهد شد.

وی گفت: در مجلس هفتم ما قانون بیمه شخص ثالث را تصویب کردیم که براساس آن تاکید شدکه پوشش بیمه ای افزایش یابد و قیمت بیمه طوری باشدکه قابلیت پرداخت از سوی مردم را داشته باشد.

وی ادامه داد:این افزایش نرخ بیمه هم اکنون یکطرفه صورت می گیرد و از طرف سندیکا بیمه گران پیشنهاد شده و موافقت دولت را ندارد.

مصباحی مقدم خاطر نشان کرد: چطور می شود حقوق کارمندان ۲۰ درصد افزایش یابد ولی بیمه شخص ثالث ۲۴ درصد افزایش یابد. این در حالی است که سال به سال تعداد خودروها افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه افزایش نرخ بیمه شخص ثالث باید کاهش یابد گفت: افزایش ۲۴ درصدی کنونی باید به افزایش ۱۵ درصد برسد.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: برخی شرکت های بیمه و نمایندگان مجلس اظهار می کنند بیمه شخص ثالث ضرر می دهد که این موضوع قابل قبول نیست زیرا ما شاهدیم که شرکت های بیمه سود به دست می آورند.ولی اگر آنها می گویند که ضرر می دهند حساب های خود را در اختیار رسانه ها قرار دهند.

وی گفت: متاسفانه برخی از نمایندگان وضعیت دوگانه ای یافته اند از طرفی می گویند از مردم حمایت می کنند ولی از طرفی در سندیکای شرکت های بیمه نقش دارند و از شرکت های بیمه حمایت می کنند نه از مردم.

وی تاکید کرد:دولت در این قضیه کوتاهی کرده و هرچه سریع تر باید نرخ افزایش بیمه شخص ثالث را تغییر دهد زیرا موجب ضرر به مردم شده است.

وی از دولت خواست در این راستا جلسات تصمیم گیری بگذارد و این مشکل مردم را حل کند.

مصباحی مقدم ادامه داد:البته ما می دانیم رییس جمهوری خواهان کمتر کردن افزایش نرخ بیمه شخص ثالث است.

وی در پاسخ سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا شرکت های بیمه خواستار افزایش نرخ بیمه شخص ثالث هستند گفت:آنان ممکن است این انتظار را داشته باشند ولی این شرکت ها تعیین کنده قیمت نیستند.بلکه دولت باید آن را تعیین کند از سویی بیمه شخص ثالث برای شرکت های بیمه اجباری نیست اگر آنان ضرر می کنند این بیمه را نفروشند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی از نمایندگان به دنبال اصلاح قانون شخص ثالث هستند گفت: برخی نمایندگان مصاحبه هایی کرده که من از آن احساس نگرانی کردم.

وی تاکید کرد: هرگونه تغییر در قانون شخص ثالث نیازمند مطالعه عمیق و دقیق است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری