کد خبر: 2230

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: اگرچه قیمت شیر آزاد شده است، اما شرکت‌های لبنی نمی‌توانند به قیمت بالاتر از معمول بفروشند و براساس قانون، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان همچنان بر قیمت‌ها نظارت می‌کند.

به گزارش قم خبر ؛ رضا باکری در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اینکه آیا قیمت لبنیات برای مصرف‌کننده مصوب شده است، گفت: قیمت لبنیات در بازار به صورت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و قیمت مصوبی در این زمینه ندارد.

دبیر انجمن صنایع لبنی افزود: شرکت‌های لبنی با توجه به کیفیت محصول بسته‌بندی و میزان تقاضا قیمت محصول را تعیین می‌کنند.

باکری در پاسخ به اینکه آیا شرکت‌ها می‌توانند افزایش‌ غیر منطقی داشته باشند، گفت: اگرچه عرضه و تقاضا، قیمت را تعیین می‌کند، اما براساس قانون نظارت سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان همچنان بر قیمت‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: حسابرسان و کارشناسان سازمان حمایت قیمت تمام شده محصول را تعیین می‌کنند و با در نظر گرفتن میزان تورم و حاشیه سودی که حدود ۱۴ درصد است، اجازه نمی‌دهند قیمت فراتر از آن بالا رود.

به گزارش فارس، طی ۲ روز گذشته شرکت دامداران قیمت یک بطری شیر را که قبلا از ۲ هزار تومان به ۲۳۰۰ تومان افزایش داده است. در مورد سایر محصولات این شرکت نیز وضعیت به همین روال است، سایر شرکت‌ها هم به دنبال افزایش قیمت هستند.

باکری گفت: محصولات لبنی در گروه ۲ کالایی هستند و دولت در قیمت‌گذاری آنها نباید دخالت کند، اما به منطقی بودن قیمت‌ها باید نظارت داشته باشد.

وی افزود: شیر خام در گروه یک کالایی است و دولت می‌تواند خرید آن را قیمت‌گذاری کند و در صورتی که قیمت بازار پایین‌تر از قیمت مصوب بود، بر اساس تبصره ۲ ماده ۱۰۱ قانون پنجم توسعه مابه‌التفاوت آن را در قالب یارانه پرداخت می‌کند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری