کد خبر: 1835

نامه سرگشاده جمعی از فعالان بورس به رئیس‌جمهور؛

بورس ایران در این مدت به اندازه پول‌های بلوکه‌شده ایران نزد کشورهای‌غربی افت داشته... ما دنبال شفافیت هستیم و روشن‌شدن برخی ابهامات، مثلا امید واهی که آقایان با داستان تزریق ۵۰۰۰ میلیارد به بازار دادند ولی عملا اتفاقی نیفتاد و وضعیت بازار را خراب‌تر هم کرد چه بود؟

به گزارش قم خبر  به نقل از برق‌نیوز، جمعی از فعالان بازار سرمایه با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رئیس جمهوری محترم خواستار تجه بیتشر دکتر روحانی به وضعیت نابسامان بورس شدند.

در بخش از این نامه آمده است: آقای رییس‌جمهور ما فعالان بازار بورس نسبت به رفتار دولت در قبال بازار سرمایه اعتراض داریم و از حضرتعالی تقاضا داریم در جلسه‌ای حضوری به حرف‌های ما گوش داده و به ابهامات موجود پاسخ بدهید.

به گزارش برق نیوز،‌ متن کامل این نامه به شرح زیر است:

آقای دکتر روحانی
سلام علیکم

آقای رییس بدون مقدمه عرض می‌کنیم که آیا از آنچه در این شش ماه بر بازار سرمایه می‌گذرد خبر دارید؟

آقای رییس شاید لازم باشد کمی به عقب برگردیم، به روزهای آخر پاییز ۹۲، در آن روزها حضرتعالی و سایر اعضای دولت و برخی دوستان مجلسی به همراه صدا‌و‌سیما و سایر رسانه‌ها آنقدر از روزهای خوب بورس گفتید و افق روشن ترسیم کردید و... تا خیلی از سرمایه‌ها جذب این بازار شدند و ناگهان اقدامات دولت و تیم اقتصادی آن برعکس شعارها شد و اولین و مهم‌ترین عامل و مسبب ریزش بازار اقدامات دولت بود.

در حالی که بعد از دعوت مردم به بازار (که حضرتعالی نیز در چند نوبت از طریق رسانه ملی این امر را انجام دادید) تیم اقتصادی‌تان با اعمال سیاست‌های عجیب و اعلام وجود حباب در بازار و مهمتر از آن عرضه سهام در قیمت‌های بالا به مردم از طریق سازمان خصوصی‌سازی بازار را به خاک سیاهی نشانده است که شاید به این زودی‌ها نتواند روی پای خود بایستد.

آقای دکتر سوالات و مطالب مهمی در ذهن فعالان بورس نقش بسته که پاسخگویی شفاف به آن کمترین خواسته ما فعالان بازار سرمایه می باشد.

دلیل دعوت از مردم برای حضور در بورس و به دنبال آن فروش سهام دولتی به قیمت‌های بالا و دخالت‌های خاص برای ریزش بازار چه بود؟ آیا دولت دامی برای فعالین بورسی تدارک دیده بود؟

وعده‌های توخالی که چندین بار برای حمایت‌های دولت از بازار اعلام گردیده و به سرانجام نرسیده، دلیلش چیست؟ به عنوان نمونه آقای وزیر از صندوقی ۵۰۰۰ میلیاردی صحبت کردند که نه تنها عملیاتی نشد، بلکه باعث شد بازار وضعیتش بدتر هم بشود.

آقای رییس‌جمهور! عدم شفافیت بازار، بی‌تدبیری و بی‌اعتنایی مدیران به شرایط موجود و حتی برخی رفتارهای تعمدی بر عمق ریزش بازار افزوده است.

آقای روحانی‌! در حالی که اکثر سهام بازار ریزش‌های بالای ۵۰ درصدی را تجربه کرده‌اند، آقایان در آمارهای‌شان به شاخصی تقلبی استناد می‌کنند که اصلا بیانگر وضعیت بورس نیست.

آقای رییس‌جمهور؛ قانونا دولت به خاطر دخالت در روند بورس و بدتر از آن تشویق مردم به خرید سهام مقصر است.

آقای روحانی! شاید هیچ گروهی به اندازه فعالان بازار سرمایه از انتخاب شما خوشحال نشدند و شاید اگر قابل سنجش باشد، شاید بالاترین آمار رای برای شما از فعالان بورسی باشد و قریب به یقین هیچ بخشی هم به اندازه ما آسیب‌ندیده است.

آقای روحانی قریب به اتفاق فعالان بازار حداقل سی درصد سرمایه خود را از دست داده‌اند و در برخی موارد این رقم به بالای ۵۰ درصد هم می‌رسد.

آقای رییس‌جمهور؛ ما دنبال شفافیت هستیم و روشن شدن برخی ابهامات، مثلا امید واهی که آقایان با داستان تزریق ۵۰۰۰ میلیارد به بازار دادند ولی عملا اتفاقی نیفتاد و وضعیت بازار را خراب‌تر هم کرد چه بود؟

آقای رییس‌جمهور؛ آن چیزی که دارد از بین می رود علاوه بر سرمایه ما فعالان اقتصادی، اعتماد است، اعتمادی که اگر از بین برود نتیجه‌اش همان می‌شود که در دعوت دولت و صداوسیما و ... از مردم برای انصراف از یارانه روی داد.

آقای رییس‌جمهور؛ بورس ایران در این مدت به اندازه پول‌های بلوکه‌شده ایران نزد کشورهای غربی افت داشته ولی کسی پاسخگو نیست.

آقای روحانی؛ ما خانواده شش میلیونی فعالان بازار سرمایه این را حق خود می‌دانیم که با شما جلسه ای داشته و وضعیت بازار را بدون رنگ و لعاب‌هایی که آقایان استفاده می کنند، شفاف به عرض برسانیم. خاطرتان باشد در شعارهای انتخاباتی تان قول دادید که پاسخگو باشید و به وعده های داده شده عمل کنید.

آقای رییس‌جمهور ما سهامداران حقیقی درخواست دیداری حضوری و بدون واسطه با حضرتعالی را داریم و براین خواسته مصریم و آن را حق مسلم خود می‌دانیم تا آنچه بر بازار سرمایه در این مدت رفته است را مستند و مشروح به عرضتان برسانیم.

آقای رییس‌جمهور ما فعالان بازار بورس نسبت به رفتار دولت در قبال بازار سرمایه اعتراض داریم و از حضرتعالی تقاضا داریم در جلسه‌ای حضوری به حرف‌های ما گوش داده و به ابهامات موجود پاسخ بدهید.
یاحق

با تشکر
جمعی از فعالان بازار سرمایه

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری