کد خبر: 15495

دینی عضو هیات علمی موسسه پژوهش های بازرگانی گفت: درآمدهای نفتی در صورت تداوم تحریم ها و افزایش نیافتن قیمت نفت چیزی حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار خواهد بود.

به گزارش قم خبر به نقل از نسیم، علی دینی عضو هیات علمی موسسه پژوهش های بازرگانی در خصوص مهم ترین چالش اقتصادی دولت در سال ۹۴ اظهار کرد: قیمت جهانی نفت در سال آینده به طور متوسط بین ۵۵ دلار تا ۶۰ دلار خواهد بود و ۱۰ تا ۱۲ دلار از مقداری که دولت پیش بینی کرده کمتر خواهد بود، که این مهم ترین چالش دولت در سال ۹۴ است.

وی در پیش بینی خود از درآمدهای نفتی دولت در سال آینده گفت: درآمدهای نفتی در صورت تداوم تحریم ها و افزایش نیافتن قیمت نفت چیزی حدود ۳۰ تا ۳۵ میلیارد دلار خواهد بود. این اقتصاددان اضافه کرد: این درآمدها یک سوم درآمدی است که ما در سال های ۹۰ ، ۸۹ و ۸۸ داشتیم.

دینی در خصوص آثار این کسری بودجه بیان کرد: با وجود این کسری بودجه شکاف ارزی افزایش پیدا خواهد کرد و به دنبال آن پروژه های سرمایه گذاری که نیاز به تامین ارز دارند، دچار مشکل خواهند شد.

وی ادامه داد: افزایش کسری بودجه باعث می شود که دولت ناچار شود، از ارز را تا جایی که می تواند برای پوشش دادن هزینه های جاری و عملیاتی خودش استفاده کند.

عضو هیات علمی موسسه پژوهش های بازرگانی توضیح داد: با توجه به کاهش درآمدهای ارزی، اقتصاد ما تاثیر انقباضی به خود می گیرد و در نهایت گردش مالی کمتر خواهد شد.

وی افزایش درآمدهای مالیاتی را بهترین راه برای جبران کسری بودجه دانست و به نسیم عنوان کرد: برای اینکار باید پایه مالیاتی افزایش پیدا کند و نهادها دستگاه ها و رشته فعالیت هایی که تا الان مالیات پرداخت نمی کردند، مالیات بپردازند که این اتفاق نیاز اصلاح ساختار بودجه دارد.

این اقتصاددان درآمدهای دولت را در این صورت چنین پیش بینی کرد و گفت: اگر چیزی حول و حوش ۵۵۰ میلیارد دلار به عنوان تولید ناخالص ملی داشته باشیم و اگر ۳۰ درصد متعلق به دستگاه ها، نهادها و بنیادهایی باشد که معاف از مالیات است، در صورت پرداخت مالیات توسط ۱۰ درصد از آن ها، ۳۰ درصد جی دی پی ۵۵۰ میلیاردی ، ۱۶۵ میلیارد دلار می شود که ۱۰ درصد آن ۱۶.۵ میلیارد دلار می شود و اگر در نرخ ارز ضرب شود، در واقع درآمد دولت از محل بازسازی نظام مالیاتی افزایش پیدا می کند.

دینی ادامه داد: این یک راهکار اساسی است، اما راهکار دیگر این است که جلوی فرار مالیاتی گرفته شده که در صورت وقوع این اتفاقات اثر انقباضی کاهش درآمدها جبران نیم شود.

وی گفت: ما ۹۰ میلیارد دلار درآمد ارزی نفتی داشتیم و در صورت کاهش به ۳۵ تا ۴۰ میلیارد دلار رسیده و این باعث یک اثر انقباضی می شود، که در تامین اعتبار ارزی پروژه های سرمایه گذاری تاثیر خواهد گذاشت.

عضو هیات علمی موسسه پژوهش های بازرگانی عنوان کرد: دیگر اثر این انقباض در تامین واردات کالاهای مورد نیاز اساسی خواهد بود که باید جلوی آن گرفته شود.

دینی در پایان گفت: ما می توانیم با سیاست گذاری های درست و تغییر سیستم نظام مالیاتی و رشته فعالیتهایمان اثر کاهش قیمت نفت را کم کنیم کاهش دهیم.

 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری