کد خبر: 14042

وزیر صنعت، معدن و تجارت از پیشنهاد این وزارتخانه به دولت برای اصلاح ۱۵۰۰ ردیف تعرفه خبر داد و گفت: صنعتگران نگران افزایش واردات نباشند.

به گزارش قم خبر به نقل از مهر، محمدرضا نعمت زاده در حاشیه جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران گفت: نظرات اصلاحی برای ۱۵۰۰ ردیف تعرفه هفته جاری به دولت ارسال می شود تا در صورت تصویب از اوایل سال ۹۴ اجرایی شود، این در حالی است که برخی از این تعرفه ها کاهشی و برخی افزایشی است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: اگرچه صرفه جویی ارزی باید در دستور کار قرار گیرد اما در کنار آن باید صادرات غیرنفتی نیز افزایش یابد تا درآمد ارزی ایجاد شود،

به گفته نعمت زاده، صادرات در ده ماهه سال جاری از افزایش ۲۲ درصدی برخوردار بوده است، ضمن اینکه واردات با ابزار تعرفه قابل کنترل است؛ به همین دلیل دولت واردات اولویت ده را با دو برابر سود بازرگانی مجاز اعلام کرده است، البته تنها دو تا سه درصد واردات در گروه ده انجام می شود.

وی تصریح کرد: با کاهش درآمدهای نفتی، اگرچه صادرات ۲۲ درصد رشد داشته و درآمدهای ارزی بیشتر شده اما صادرات به برخی کشورها با محدودیت مواجه شده است.

به گفته نعمت زاده، برخی صنعتگران نگران واردات هستند که بر این اساس، پیشنهاد اصلاح ۱۵۰۰ ردیف تعرفه ای به دولت در هفته جاری ارسال خواهد شد تا در صورت تصمیم گیری، از اوایل سال آینده اجرایی شود. در این راستا برخی ردیف های تعرفه ای افزایش و برخی ردیف ها برای جلوگیری از واردات غیر رسمی کاهش می یابد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بهتر است برای واردات از ارز آزاد استفاده شود، البته واردات کالاهای مصرفی باید با ارز متقاضی باشد.

وی در خصوص قیمت نان نیز گفت: در رابطه با نان نباید عجولانه تصمیم گرفت ولی به طور کلی باید آزادسازی به یکباره صورت گیرد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری