کد خبر: 11211

متوسط هزینه سالانه هر خانوار شهری در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال ۱۳۹۱، ۲۵.۴ درصد افزایش یافته است.

به گزارش قم خبر به نقل از ایسنا، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران متوسط هزینه سالانه هر خانوار شهری در سال ۱۳۹۲، ۲۰ میلیون و ۵۹۸ هزار و ۲۰۰ تومان بوده است و با توجه به این که این هزینه در سال ۱۳۹۱ برابر ۱۶ میلیون و ۴۲۸ هزار و صد تومان برآورد شده است میزان هزینه‌های سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۲ نسبت به سال پیش از آن ۲۵.۴ درصد افزایش یافته است.

براساس این گزارش در سال گذشته متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه هر خانوار شهری پنج میلیون و ۴۹۵ هزار و ۳۰۰ تومان بوده است که نسبت به سال پیش از آن ۲۳.۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

همچنین متوسط هزینه‌های غیر خوراکی هر خانوار شهری در سال ۱۳۹۲ نیز ۱۵ میلیون و ۱۰۲ هزار و ۹۰۰ تومان بوده است که نسبت به سال پیش از آن با افزایش ۲۶.۲ درصدی روبرو بوده است.

براساس نتایج این بررسی در بین هزینه های خوراکی و دخانی بیشترین سهم مربوط به هزینه گوشت با ۲۱.۹ درصد بوده و پس از آن هزینه های مربوط به «آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده‌های آن» با ۰.۳ درصد، «میوه ها و ‌سبزی‌ها» با ۱۸.۴ درصد،‌«شیر و فرآورده های آن و تخم پرندگان» با ۱۱.۵ درصد و «نوشابه‌ها،غذاهای آماده و دخانی‌ها»‌با ۷.۵ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار گرفته‌اند.

همچنین در بخش هزینه های غیر خوراکی هزینه مسکن با سهمی معادل ۴۵.۳ درصد از کل این هزینه‌ها بیشترین سهم را دارا بوده است که پس از آن «حمل و نقل و ارتباطات» با ۱۴.۳ درصد، «بهداشت و درمان» با ۱۲.۵ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه» با ۱۱.۴ درصد و «پوشاک و کفش» با ۶.۳ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

براساس گزارش مرکز آمار متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۲ برابر ۲۰ میلیون و ۴۵۴ هزار و ۹۰۰ تومان بوده که نسبت به سال پیش از آن ۲۲.۳ درصد افزایش داشته است.

به این ترتیب بررسی منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می دهد که ۵۳.۳ درصد درآمد از محل «درآمدهای متفرقه»، ۳۰ درصد از مشاغل «مزد و حقوق بگیری» و ۱۶.۷ درصد از درآمد از محل مشاغل «آزاد» تامین شده است.

همچنین براساس متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری بر حسب فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد که خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار آن ها «بهداشت و مددکاری اجتماعی» است با درآمد اظهار شده سالانه ۳۷ میلیون و ۸۵۶ هزار و ۳۰۰ تومان بیشترین درآمد و خانوارهایی که درآمد اصلی محل کار اصلی سرپرست آن ها «خانوارهای معمولی دارای مستخدم» است با درآمد اظهار شده سالانه ۱۱ میلیون و ۶۵۳ هزار و ۲۰۰ تومان کمترین درآمد را در سال ۱۳۹۲ داشته اند.

این گزارش نشان می دهد که استان تهران با ۲۷ میلیون و ۴۶۳ هزار و ۸۰۰ تومان بیشترین و استان قم با ۱۲ میلیون و ۶۶۸هزار تومان کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۲ داشته اند.

همچنین براساس نتایج به دست آمده استان تهران با ۲۲ میلیون و ۱۲۱ هزار و صد تومان بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با هشت میلیون و ۸۸۱ هزار و ۵۰۰ تومان کمترین متوسط هزینه های غیر خوراکی سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۲ دارا هستند و استان خوزستان با هشت میلیون و ۲۹۸ هزار تومان بیشترین و استان قم با دو میلیون و ۷۶۵ هزار تومان کمترین متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این گزارش بیشترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری در سال ۱۳۹۲ مربوط به استان تهران با ۲۸ میلیون و ۵۹۹ هزار تومان و کمترین آن مربوط به استان مرکزی با ۱۴ میلیون و ۵۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان بوده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری