کد خبر: 10538

رئیس جامعه هتلداران ایران با انتقاد از صدور بی‌رویه مجوز احداث هتل در برخی شهرها گفت: در عید امسال در بسیاری از شهرها تخفیف ۱۰ تا ۴۰ درصدی اعمال شد و برای سال‌های آینده نیز میانگین تخفیف‌های هتل‌ها ۱۰ تا ۴۰ درصد خواهد بود.

به گزارش قم خبر ؛ جمشید حمزه‌زاده در گفت‌و گو با فارس، گفت: علیرغم سیاست‌های دولت در مورد گسترش گردشگری بعضاً شاهد هستیم برخی از دستگاه‌ها در مسیر توسعه گردشگری مشکل ایجاد می‌کنند، به عنوان مثال شهرداری برخی از استان‌ها برای هتلداران عوارضی را وضع کرده‌اند که باعث لطمه به گردشگری کشور می‌شود چرا که افرادی که مایل هستند در آن مناطق سرمایه‌گذاری کنند پس از آگاهی از عوارض وضع شده عقب نشینی می‌کنند.

وی ادامه داد: معضل دیگری که در مسیر گردشگری کشور قرار دارد این است که سفر به حالت فصلی انجام می‌شود و مسئولان و دست‌اندرکاران باید مقاصد جدید گردشگری را برای مردم تعریف کنند تا سفر از حالت فصلی خارج شود و پس از تعریف مقاصد جدید گردشگری باید مدیریت توزیع زمانی نیز وجود داشته باشد و اگر این موارد عملی شود شاهد توسعه گردشگری داخلی و خارجی خواهیم بود که هم‌اکنون نیز خوشبختانه این حرکت آغاز شده است.

رئیس انجمن هتلداران، گفت: هم‌اکنون تقاضا برای ساخت و ساز هتل در کشور افزایش داشته است اما ما با ساخت و ساز به صورت بی‌رویه نیز مخالف هستیم و دلیل آن این است که ساخت و سازهای بی رویه باعث می‌شود توسعه به صورت قارچی انجام شود و به روند توسعه گردشگری لطمه بزند، ما معتقد هستیم توسعه‌ای بهتر است که بر اساس برنامه باشد در غیر اینصورت محکوم به فناست.

وی در پاسخ به اینکه هم‌اکنون چند هتل فعال در کشور وجود دارد و به چند هتل نیاز داریم، گفت: در بحث احداث هتل‌ها باید بر اساس مطالعات نیازسنجی این کار را انجام دهند و ببینیم به چند هتل ۳ ستاره، ۵ ستاره و در کدام شهرها به این هتل‌ها نیازمندیم.

وی ادامه داد: یکی از انتقادات ما به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این است که مجوزها برای احداث هتل بی‌رویه صادر می‌شود. به عنوان مثال در شهر مشهد حدود ۱۸۰ هتل داریم و ۲۰۰ هتل نیز در دست احداث است در حالیکه میانگین ضریب اشغال هتل‌های مشهد زیر ۵۰ درصد است و اگر هتل‌های دیگری به آنها اضافه شود باعث خسارت به آنها می‌شود.

حمزه‌زاده گفت: احداث هتل نیاز کشور است اما باید براساس مطالعه و نیازسنجی انجام شود، هم‌اکنون یک هزار و ۱۰۰ هتل در سطح کشور وجود دارند که بعضاً به صورت فصلی در برخی از استان‌ها شاهد کمبودهایی می‌شویم اما به صورت میانگین و سالانه مشکل اقامتی نداریم.

وی اظهارداشت: به عنوان مثال در برخی از شهرها مانند تهران، اصفهان و شیراز به هتل‌های خوب نیازمندیم، هم‌اکنون در کشور ۳۰ عدد هتل ۵ ستاره داریم که تنها ۴ عدد از آنها در تهران وجود دارد.

وی در خصوص تخفیف‌هایی که از سوی هتل‌ها در برخی از ایام داده می‌شود، گفت: در عید امسال در بسیاری از شهرها تخفیف ۱۰ تا ۴۰ درصدی اعمال شد و برای سال‌های آینده نیز میانگین تخفیف‌های هتل‌ها ۱۰ تا ۴۰ درصد خواهد بود.

حمزه‌زاده افزود: ما به هتل‌ها اعلام می‌کنیم که در این ایام به عنوان مثال تعطیلات عید نوروز می‌توانند از ۱۰ تا ۴۰ درصد به مسافران خود تخفیف دهند اما میزان این تخفیف‌ها را در اختیار هتل‌ها قرار می‌دهیم، به عنوان مثال تهران نیز در عید امسال تخفیفات ۱۰ تا ۴۰ درصدی را برای مسافران عید نوروز اعمال کرد اما ممکن است یک هتل سه ستاره ۲۰ درصد و یک هتل دیگر ۳۰ درصد به مردم تخفیف دهند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری