کد خبر: 986

به ادعای منابع خبری ترکیه، سازمان تروریستی ˈداعشˈ با احداث خط لوله ای، گازوئیل سوریه را به ترکیه منتقل و به فروش می رساند.

به گزارش قم خبر، به نوشته روز شنبه پایگاه اینترنتی ˈحریتˈ، دست اندرکاران بخش صنایع نفتی ترکیه با اشاره به اینکه قاچاق نفت از روسیه - عراق و گرجستان است ، گفتند: قاچاق گازوئیل از سوریه به ترکیه که دامنه آن حتی به آنکارا نیز رسیده، بزرگترین قاچاق سوخت در تاریخ این کشور است.


حریت با عنوان اینکه گازوئیل قاچاق سوریه به قیمت ۱.۱ الی ۱.۵ لیر در ترکیه به فروش می رسد، نوشت: شرکتهای حمل و نقل بزرگترین مشتریان گازوئیل قاچاق از سوریه که از سوی تروریستهای داعش به فروش می رسد، هستند و آنان ترجیح می دهند بجای پرداخت چهار لیر برای گازوئیل ترک، گازوئیل ۱.۵ لیری قاچاق شده از سوریه را خریداری کنند.

به نوشته حریت، گفته می شود حجم گازوئیلی که بطور قاچاق از سوریه وارد خاک ترکیه می شود سالانه به ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار تن می رسد.

حریت نوشت: مسوولان دولتی ترکیه از ۱۰ روز قبل برای مقابله با قاچاق سوخت از سوریه ، تدابیر جدی اتخاذ کرده اند و استانداریهای ˈحاتایˈ و ˈآداناˈ که هم مرز سوریه هستند، تنها از ۱۰ روز قبل اقدام به بازرسی گسترده از تریلرها از مقصد سوریه به ترکیه کرده اند.

به نوشته حریت، گازوئیل قاچاق علاوه بر پمپ بنزینها، در کنار جاده ها و در توقفگاههای تریلرها نیز به فروش می رسد و فروش گازوئیل قاچاق سوری موجب کاهش بسیار شدید فروش گازوئیل دولتی در پمپ بنزینهای ترکیه شده است.

ˈعلی ادیب اوغلوˈ نماینده مردم حاتای از حزب ˈجمهوری خواه خلقˈ با اشاره به قاچاق گازوئیل از سوریه به ترکیه گفت: داعش این قاچاق را سازماندهی می کند و این گروه تروریستی نفت سوریه در مناطقی که به اشغال خود درآورده را در ترکیه راسال می کند.

به گفته ادیب اوغلو، از روستاهای مجاور مرزی سوریه در استان حاتای خطوط لوله به خاک ترکیه کار گذاشته شده و این خطوط مشابه در استانهای ˈکیلیسˈ، ˈشانلی عرفاˈ و ˈقاضی آنتپˈ نیز وجود دارد.

ادیب اوغلو با اشاره به اینکه مخالفان دولت سوریه منطقه نفتی ˈرومیلانˈ در این کشور را به تصرف خود درآورده اند، افزود: در مناطق نزدیک به مرزهای ترکیه انبارهای سوختی تاسیس و نفت خام بطور ابتدایی در این مناطق ذخیره و به ترکیه منتقل و به فروش می رسد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری