کد خبر: 9700

نشریه فرانسوی «لبراسیون» طی گزارشی با اجتناب‌ناپذیر خواندن تمدید مهلت مذاکرات هسته‌ای، حصول توافق هسته‌ای ایران را پایان‌بخش اختلافات مسموم ۱۲ سال گذشته در روابط بین‌المللی دانست.

به گزارش قم خبر به نقل از فارس، نشریه فرانسوی «لیبراسیون» روز چهارشنبه طی گزارشی به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ پرداخت و نوشته تمدید این مذاکرات اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.


«ایران بازگشت به عقب در برنامه هسته‌ای خود به ویژه در خصوص غنی‌سازی اورانیوم را نخواهد پذیرفت و در ارتباط با حقوق هسته‌ای خود قدمی عقب‌تر نخواهیم رفت اما آماده‌ایم تمامی اقدامات لازم برای شفاف‌سازی و جلب اطمینان را انجام دهیم. تمامی ظرفیت‌های هسته‌ای حفظ خواهند شد و هیچیک از تأسیسات ما تعطیل یا متوقف نخواهد شد و هیچگونه آسیب و لطمه‌ای به روند تحقیقات و توسعه علمی کشور وارد نخواهد آمد و غنی‌سازی اروانیوم در مقیاس صنعتی با توجه به نیازهای کشور انجام خواهد شد»؛ این‌ها سخنانی بود که «عباس عراقچی» از مذاکره‌‌کنندگان ارشد هسته‌ای ایران روز شنبه گذشته در واکنش به گفته‌های پنجشنبه گذشته «وندی شرمن» معاون وزیر خارجه و مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای ایران که از تهران خواسته بود برای دستیابی به صلح تصمیم صحیحی را اتخاذ کند، اظهار داشت.

وندی شرمن همچنین اعلام کرده بود: «چنانچه ایران واقعا می‌خواهد اختلافات خود را با جامعه بین‌الملل حل کند و روند لغو تحریم‌ها علیه خود را تسهیل کند، فرصتی بهتر از فرصت باقیمانده تا ۲۴ نوامبر (۳ آذر) یعنی مهلت نهایی حصول توافق جامع برای آن وجود ندارد.»

گروه ۱+۵ شامل چین، آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و آلمان از ماه‌ها پیش مذاکرات با تهران در راستای دستیابی به توافق در خصوص برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را آغاز کرده‌اند.

قدرت‌های غربی به دنبال دستیابی به توافقی هستند که تضمین کند برنامه هسته‌ای ایران با اهداف کاملا غیرنظامی صورت می‌گیرد و در ازای آن تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده بر جمهوری اسلامی ایران لغو شوند؛ توافقی که در صورت حصول پایان‌بخش اختلافات مسموم ۱۲ سال گذشته در روابط بین‌المللی خواهد بود.

لیبراسیون در ادامه گزارش خود نوشت: مذاکرات جدی که از ماه ژانویه گذشته تاکنون آغاز شده، پیشرفت‌هایی را در پی داشته است. البته مسائل مهم متعددی به ویژه ظرفیت تولید غنی‌سازی ایران پس از حصول توافق که در سطح پایین می‌تواند برای برنامه هسته‌ی‌ای غیرنظامی و در سطح بالا در تولید بمب هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد، هنوز در حالت معلق قرار دارند.

این در حالیست که با وجود پیشنهادات جدید آمریکا، هنوز توافقی در خصوص ریتم لغو تحریم‌ها علیه ایران که خواستار لغو تمامی تحریم‌هاست، صورت نگرفته است.

در پایان باید گفت که آمریکایی‌ها نمی‌خواهند روند مذاکرات هسته‌ای پس از ۲۴ نوامبر تمدید شود اما به عقیده بسیاری از ناظران و کارشناسان تمدید مهلت نهایی برای دستیابی به توافق جامع اجتناب‌ناپذیر است.

تازه‌ترین دور از مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ روز ۲۴ مهر بدون اعلام نتیجه پایان یافت و طرفین برای توافق تنها تا روز سوم آذر زمان دارند. این در حالیست که روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز روز یکشنبه گذشته گزارش داد که گفت‌وگو برای تمدید مذاکرات، آغاز شده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری