کد خبر: 964

ارتش عراق وارد درگیری‌های شدیدی با افراد مسلحی شده است که در تلاش است به سمت منطقه المقدادیه در مسیر خود به شهر بعقوبه، مرکز استان دیالی واقع در شمال شرقی بغداد پیشروی کنند.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، منابع در پلیس و ارتش عراق اعلام کردند که ارتش از ساعت‌های اولیه صبح امروز (جمعه) در تلاش است تا مانع از ورود افراد مسلح به منطقه المقدادیه در فاصله ۳۰ کیلومتری بعقوبه (۶۵ کیلومتری شمال شرق بغداد) شود.


منابع همچنین اظهار کردند که نیروهای ارتش همچنین پایگاه‌های افراد مسلح در دو ناحیه جلولاء و السعدیه را هدف قرار می‌دهند.

سخنگوی وزارت کشور عراق از تدوین طرح امنیتی جدیدی برای حفاظت از بغداد در مقابل حملات احتمالی داعش خبر داد.

در همین حال یک منبع امنیتی در استان دیالی اعلام کرد که نیروهای پیشمرگ کرد صبح امروز وارد جلولاء در شمال شرق بعقوبه مرکز استان دیالی شده‌اند تا از شهر جلولاء در مقابل داعش محافظت کرده و امنیت را در آن برقرار سازند.

پیش‌تر پلیس استان دیالی انتشار اخباری مبنی بر کنترل داعش بر دو ناحیه جلولاء و السعدیه را تکذیب و تاکید کرده بود که تدابیر لازم برای مقابله با هرگونه اقدام فوق‌العاده‌ای اتخاذ شده است.

یک منبع عراقی نیز با بیان اینکه نیروهای پیشمرگ در مقر پلیس این ناحیه و همچنین سه مرکز وابسته به پلیس مستقر شده‌اند اظهار کرد که اوضاع امنیتی دارای ثبات است.

این در حالی است که داعش در صفحه شخصی خود در توئیتر اعلام کرده است که السعدیه و جلولاء را تحت تصرف خود درآورده است.

شاهدان عینی در بعقوبه نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی و نظامی به دشت در مناطق متفرقی از این شهر مستقر شده‌اند تا مانع از ورود افراد مسلح به آن شوند.

در همین راستا خبرنگار سایت العهد در عراق گزارش داد که نیروهای عراقی تمامی ورودی‌های سامرا را تحت کنترل خود درآورده‌اند.

کویت نیز مرزهای خود با عراق را بسته است و اجازه آمد و شد افراد را نمی‌دهد. بحرین از اتباع این کشور در عراق خواسته است تا هرچه سریع‌تر از عراق خارج شوند.

از سوی دیگر و در پی اظهارات عالیه نصیف از نمایندگان ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی نخست وزیر عراق مبنی بر اینکه حوادث اخیر کشورش درنتیجه هم‌پیمانی ترکیه و حمایت مالی عربستان است، معاون نخست وزیر ترکیه این مساله را تکذیب کرد که ترکیه از دولت اسلامی عراق و شام حمایت کرده باشد.

راپرت کولویل سخنگوی دفتر امور حقوق بشر سازمان ملل نیز اعلام کرد تعداد کشته‌های درگیری‌های اخیر عراق پس از حملات شبه نظامیان داعش احتمالا به صدها تن می‌رسد.

ائتلاف "متحدون" به ریاست اسامه نجیفی نیز مخالفت خود را با هرگونه مداخله خارجی در عراق اعلام کرد.

از سوی دیگر، خبرنگار شبکه المیادین گزارش داد که در حمله هوایی که نیروهای داعش را در میان جلولاء و المقدادیه در استان دیالی هدف قرار داد، ۱۸ تن از نیروهای داعش به هلاکت رسیدند.

این شبکه همچنین اعلام کرد که افراد مسلح داعش مسجد "سعد بن معاذ" در منطقه الجزیره را که در شمال المقدادیه قرار دارد،‌ منفجر کردند.

در همین حال، سازمان ملل در گزارشی اعلام کرد که چهار زن عراقی پس از این که مورد تجاوز قرار گرفتند یا این که مجبور شدند با اعضای داعش ازدواج کنند،‌ دست به خودکشی زدند.

در این گزارش آمده است: در درگیری‌های چند روز اخیر صدها تن کشته و بیش از هزار تن زخمی شده‌اند و نیم میلیون تن نیز آواره شده‌اند.

سازمان ملل اعلام کرد: داعش دست به اعدام‌های دسته جمعی علیه غیرنظامیان و سربازان و نیروهای پلیس در موصل زده است.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری