امروز ایشان بر مسند وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته تا در این دوره شاهد آتش گرفتن اتوبوس ها و سقوط فالکن ها و تصادف قطارها با یکدیگر باشیم و در مسیر دولت مدرن به خود ببالیم و به مدیریت یقه سفیدانی که گرد بر آن‌ها نیفتاده افتخار کنیم.

به گطارش قم خبر و به نقل ازگروه اجتماعی جهان نیوز: همین چند روز پیش بود که قایق تعدادی دانش آموز در آب‌های کره جنوبی غرق شد. این مسأله در کمتر ین زمان ممکن به بزرگترین تیتر خبری رسانه‌های کره جنوبی تبدیل شد به گونه‌‌ای که هنگامی خبر بر روی رسانه ها قرار گرفت که کشتی هنوز غرق نشده بود و برخی از خانواده های حادثه دیدگان توانستند با بچه های خود در لحظات آخر مکالمه تلفنی داشته باشند.

 


پس از غرق شدن این کشتی بزرگترین شوک سیاسی و اجتماعی به دولت کره جنوبی وارد شد و منجر به عذر خواهی و استعفای وزیر و نخست وزیر کره جنوبی شد. این استعفا نیز چاره درد نبود تا نخست وزیر خود را موظف دید تا با حضور در میان بازماندگان در حضور آنان عذرخواهی کند.

این حضور سبب شد تا سیلی یکی از والدین دانش آموزان بر صورت آقای نخست وزیر نقش ببندد و تصویر آن برای تمام جهان مخابره شود تا نه تنها بدانند معنی دولت مدرن و رابطه ملت دولت و حقوق شهروندی یعنی چه؟ تا به مسئولین ما بفهماند که خادمی ملت یعنی چه!

اما در دیگر سوی جهان یعنی در ام القرای جهان اسلام در خطوط ریلی این کشور بر اثر سوء مدیریت قطار در اتفاقی نادر در مسیر دو خطه تهران مشهد و در ایستگاه، دو قطار مسافری و باری با یکدیگر برخورد کرده و منجر به فوت یکی از هموطنانمان و مجروح شدن بیش از 30 تن شده است. از الطاف الهی بوده است که واگن ابتدایی قطار خالی از مسافر بوده و گرنه ابعاد حادثه بسیار بزرگتر می‌شد.

در همین روز آقای آخوندی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد از ضرورت دولت مدرن، حقوق شهروندی، چارچوب ملت دولت و حاکمیت ملت سخن به میان می آورد و این بار نه به عنوان یک مدیر یقه سفید و اتو کشیده که در جایگاه یک تئوریسن سخنوری می کنند.

در حالی که ضعف و سوء مدیریت در بوجود آمدن این حادثه کاملا مشهود است علت شکل گیری حادثه ضعف سیستم‌های بهره برداری از خطوط ریلی و عدم استفاده از تجهیزات مدرن در این حوزه است در اقدامی کاملا مطابق حقوق شهروندی به جای آن‌که بالاترین رده مسئول در این حوزه یعنی وزیر راه و شهرسازی مسئولیت این فاجعه را به عهده بگیرد، لوکومتیو ران و کمک لوکومتیو ران مسبب حادثه معرفی می شوند.

1ـ اما سوال اساسی اینجاست که آقای آخوندی به عنوان مسئول مستقیم این مسأله نباید از پیشگاه ملت ایران عذرخواهی می‌کردند؟ آیا این رابطه ملت ـ دولتی است که آقای آخوندی در سرمقاله خود مد نظر دارد؟

2ـ آیا حاکمیت ملت آنها ایجاب نمی کرد که وزیر یقه سفید و اتو کشیده ما آستین ها را بالا زده و در صحنه حادثه حاضر شود؟ حضور در محل حادثه کمترین کاری بود که وزیر راه و شهرسازی به عنوان اصلی ترین مسبب این حادثه می توانست انجام دهد و از آن دریغ ورزید. 

3ـ حقوق شهروندی در مدیریت یقه سفیدانی مانند آقای آخوندی به معنای این است که رییس و حکام از مظان اتهام مبرا باشند و هیچ سوالی از آنان صورت نگیرد و مقصر حادثه رعیت بدبخت لوکومتیو ران لقب بگیرد.

 بررسی کارنامه سراسر درخشان آقای آخوندی هم مبین همین مسأله است. کارنامه درخشان آقای آخوندی در روند مدیریت ایشان در سال‌های دهه 70 در وزارت مسکن اتفاق افتاد تا بتواند با قرارگیری در رأس وزارت مسکن رکورد 3 برابر شدن قیمت مسکن طی 4 سال را به نام خود ثبت کند.

اما این پایان کار نبوده است و امروز ایشان بر مسند وزارت راه و شهرسازی قرار گرفته تا در این دوره شاهد آتش گرفتن اتوبوس ها و سقوط فالکن ها و تصادف قطارها با یکدیگر باشیم و در مسیر دولت مدرن به خود ببالیم و به مدیریت یقه سفیدانی که گرد بر آن‌ها نیفتاده افتخار کنیم. و این روزها فقط جملات روزهای پایانی حاج احمد خمینی در ذهنمان مرور کنیم که: «اشرافیت در تفکر ما رسوخ کرده است»!

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری