کد خبر: 936

خیابان های دو شهر برزیل (سائو پائولو و ریودوژانیرو ) روز پنجشنبه صحنه تجمع مخالفین برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ بود.

به گزارش قم خبر و به نقل از باشگاه خبرنگاران خیابان های دو شهر برزیل (سائو پائولو و ریودوژانیرو ) روز پنجشنبه صحنه تجمع مخالفین برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۴ بود.


مخالفان لاستیک اتومبیل ها را آتش زدند و خیابان ها را بستند بطوریکه پلیس ضد شورش مجبور شد برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور استفاده کند.

گروهی هم اقدام به پرتاب سنگ به سمت پلیس کردند.

این افراد در اعتراض به هزینه های هنگفت برگزاری جام جهانی در برزیل تظاهرات کردند. آنها معتقدند میلیاردها دلاری که خرج این مسابقات می شود بهتر بود صرف انجام پروژه های اجتماعی و تأمین مسکن مردم می شد.

همزمان در شهرهای دیگر از جمله برازیلیا پایتخت برزیل نیز معترضان در خیابان ها جمع شدند و گروه های مختلف از جمله معلمان و کارمندان دولت دست به اعتصاب زدند.

تصاویر هوایی گرفته شده از خیابان های ریودوژانیرو صدها معترضی را نشان می دهند که در ساعات اوج ترافیک، در خیابان های اصلی در حال رژه رفتن هستند. شهری که میزبان دیدار فینال جام جهانی خواهد بود.

در سائوپائولو، بزرگترین شهر برزیل، نیز مردم با پلیس درگیر شدند.

باوجود این تعداد افرادی که در خیابان ها بودند بسیار کمتر از اعتراض های سال گذشته بودگرچه گروهی از آنها قول داده اند این تعداد با نزدیک شدن زمان برگزاری جام جهانی بیشتر شود.

گفته می شود دولت این اعتراض ها را به دقت زیر نظر دارد و تدابیر خاصی را برای تأمین امنیت مسابقات جام جهانی اندیشیده است.

بسیاری از گروهها قصد دارند از این مسابقات و همچنین انتخابات ریاست جمهوری سال جاری برای تشدید فشارها بر روی دولت استفاده کنند.

اعتراض ها در سائوپائولو که میزبان مسابقه افتتاحیه جام جهانی است، زودتر از شهرهای دیگر آغاز شد.

بنابراین گزارش، اعتراض هادرریودوژانیرو آرام تر بود اگرچه گروهی با پلیس درگیر شدند.

گیلرمه بولوز رییس جنبش کارگران بی خانمان در این باره گفت: هدف ما نمادین است. ما قصد تخریب و یا آسیب زدن به ورزشگاه ها را نداریم. آنچه ما می خواهیم حقوق بیشتر برای کارگران و افزایش دسترسی آنها به مسکن است و می خواهیم تأثیر برگزاری جام جهانی بر روی فقرا را نشان بدهیم.

درهمین حال دولت قصد دارد مقیاس ناآرامی های روز پنجشنبه را اندک جلوه دهند و ارتباط آن با جام جهانی را رد کرد.

درهمین راستا آلدو ربلو وزیر ورزش برزیل گفت: آنچه من دیدم ادعاهای یک سری کارگر بود که ارتباطی به جام جهانی نداشت. دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

این در حالیست که رسانه های محلی گزارش داده اند فقط در ۲۴ ساعت گذشته ۲۳۴ نفر بازداشت شده اند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری