کد خبر: 912

اینکه چرا ارتش عراق نتوانست با 50 هزار نفر نیرو در استان موصل جلوی این نیروهای پراکنده بایستد بحث مهمی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود و دلایل آن را هم باید در درون ارتش عراق از یک سو و حمایت شدید خارجی از این گروهک تروریستی جستجو کرد.

به گزارش قم خبر و به نقل از گروه بین الملل بولتن نيوز - هنگامی که رئیس جمهور کشورمان آقای روحانی در سخنرانیشان در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از گسترش تروریسم در خاورمیانه سخن گفت کسی فکر نمی کرد که روزی تروریست ها صاحب زمین شوند . به این معنا که در یک محدوده جغرافیایی مستقر گردند.

عراق در آستانه تجزیه

به گزارش بولتن نیوز، در همان زمان گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش در سوریه در حال شکست خوردن بودند و از سوی دیگر کردها نیز در سوریه با این گروه بشدت درگیر می شدند. این درگیریها و شکست داعش در سوریه و اصولا شکست غربی ها و برخی کشورهای عربی در سوریه سبب شد این گروه تغییر استراتژی بدهد و بخش اعظم نیروهای خود را به عراق منتقل بکند.

این انتقال ابتدا به استان الانبار صورت گرفت و در اقدامی دولت عراق تصمیم به برخورد با این گروه گرفت اما هیچ وقت نتوانست این گروه را کاملا از بین ببرد،چرا که تروریستهای داعش با تکیه بر جنگ های پارتیزانی از یک سو و تغییر موقعیت جغرافیایی خویش همواره در حال نقل و انتقال بودند و این امر در هزاران کیلومتر از بیابانهای شمال عراق برای ارتش عراق که بیشتر امروز برای دریافت حقوق تشکیل شده است تا حفاظت از عراق به مثابه یک جنگ بی پایان بود.

داعش در جدیدترین استراتژی خود بعد از زمین گیر کردن ارتش عراق اقدام به کنترل زمین در عراق کرد از این رو در یک هفته گذشته با حمله به استان موصل بخش اعظم این استان را به کنترل خوددرآورد و بعد از آن نیز به سوی استان کرکوک رفته و بخشی از این استان را هم به کنترل خوددرآورد.

اینکه چرا ارتش عراق نتوانست با 50 هزار نفر نیرو در استان موصل جلوی این نیروهای پراکنده بایستد بحث مهمی است که باید بیشتر به آن پرداخته شود و دلایل آن را هم باید در درون ارتش عراق از یک سو و حمایت شدید خارجی از این گروهک تروریستی جستجو کرد.

این نیروهای ظاهرا شبه تروریست مجهز به تسلیحات پیشرفته هستند و در این چند روز نیز بخش اعظمی از سلاح های ارتش عراق به کنترل این نیرو درآمد.

اما سوال مهم اکنون این است که هدف از این اقدام داعش چیست؟ آیا یک گروه تروریستی می تواند و توان این را دارد که بخش اعظمی از خاک شمال عراق را به کنترل خود درآورد؟ برای پاسخ گویی به بخش اول این سوال باید ابتدا به سوال دوم پاسخ داد که نخیر داعش تنهایی این توان را ندارد و اصولا در حملات انجام شده به داعش در سوریه بخش اعظم این نیروها از بین رفته بودند و حالا با حمایت خارجی آمده اند که بخش مهمی از خاک عراق را کنترل بکنند.

آنها منتظر نتایج انتخابات پارلمانی عراق نیز ماندند تا به این شکل وارد عمل شوند. لذا می توان گفت استراتژی اول داعش اکنون در عراق این است که 1- زمین در اختیار داشته باشد و بهترین منطقه مناطق سنی نشین عراق است که اولا از سوی ارتش عراق به خوبی کنترل نمی شود و دوما نوعی همراهی داخلی در این منطقه را دارند.2- با کنترل این بخش از عراق عملا مناطق مرزی عراق با سوریه را به کنترل خوددرمی آورند و بدین ترتیب تروریست ها در کنار سوریه و در عراق دارای محدوده جغرافیایی مشخص می گردند.3- خطوط ارتباطی عراق با سوریه را کاملا قطع می کنند.4 – از این مناطق حملات علیه عراق را ساماندهی می کنند.5- ساختار کنونی دولت عراق را که از شیعه و کرد تشکیل شده کاملا هدف قرار داده و تضعیف می کنند.6- بدین ترتیب حامیان این گروه در سطح بین المللی از وزنه مهمتری برای مذاکره برخوردار می شوند مگر نه این است که همین آمریکا در افغانستان ناگزیر از مذاکره با طالبان شده است.7-و بدین ترتیب روی نقشه بخش سنی نشین عراق را از عراق جدا می کنند.ا زاین رو باید پذیرفت که عراق در آستانه تغییرات استراتژیک قرار گرفته است.

تحلیل تحولات مربوط به عراق و حملات داعش را از بولتن نیوز هر روز پیگیری کنید

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری