کد خبر: 822

رئیس سازمان تولید اسکانس و مسکوک ضمن تشریح ویژگی‌های امنیتی ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی گفت: این چک پول ها از نظر ابعاد و اندازه مشابه ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی است.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، رئیس سازمان تولید اسکانس و مسکوک ضمن تشریح ویژگی‌های امنیتی ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی گفت: این چک پول ها از نظر ابعاد و اندازه مشابه ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی است.


مجید صنیعی بعد از ظهر امروز دوشنبه ۱۹ اردیبهشت، در تشریح ویژگی‌های امنیتی ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی که وارد بازار شده‌اند اظهار داشت: این چک پول‌ها از نظر ابعاد و اندازه مشابه ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی می‌باشند.

وی با بیان اینکه ابعاد ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی ۱۶۰ در ۷۵ میلیمتر است افزود: ایران چک‌هایی که از امروز در اختیار بانک‌ها قرار گرفته‌اند دارای رنگ آبی و ۳ ویژگی امنیتی می‌باشند.

رئیس سازمان تولید اسکانس و مسکوک بانک مرکزی در تشریح نکات امنیتی ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی گفت: نکات امنیتی به ۳ دسته تقسیم شده‌اند که دسته اول توسط مردم و بدون ابزار قابل شناسایی می‌باشد، دسته دوم تخصصی است و توسط بانک و با ابزار بانکی قابل رویت و شناسایی است و دسته سوم فوق تخصصی می‌باشد که صرفا با ابزارهای در اختیار بانک مرکزی قابل شناسایی است.

صنیعی با بیان اینکه کلیه خصوصیات امنیتی ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی برای ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی نیز اعمال شده است گفت: در این چک پول‌ها یک نخ پنجره‌ای از نوع هلوگرافیک قرار گرفته که نوشته یک میلیون ریالی زیر نور قابل رویت می‌شود.

وی همچنین تعبیه ۲ تصویر ناقص در پشت و روی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی را از دیگر ویژگی‌های امنیتی این چک‌پول‌ها برشمرد و افزود: لوگوی بانک مرکزی در وسط این چک پول‌ها از نوع مرکب حرارتی قرار گرفته که در هنگام حرارت انگشت دست افراد رنگ آن از بین می‌رود.

رئیس سازمان تولید اسکانس و مسکوک بانک مرکزی اضافه کرد: همچنین نوشته یک میلیون ریالی در زیر نخ واترمارک قرار گرفته ضمن اینکه این ایران چک دارای ۲ نخ امنیتی است که نخ پنهان آن در زیر نور UV در ۴ رنگ آبی، سبز، زرد و قرمز رویت می‌شود و نوشته جمهوری اسلامی ایران در آن قابل رویت می‌شود.

صنیعی همچنین تاکید کرد: گل ۴ پره زیر تخت جمشید در ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی قرار گرفته که مرکب آن فلورسنتی است و با تصویر پشت تصویر کاملی را نمایش می‌دهد.
 

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری