کد خبر: 816

دکتر سعید زیباکلام عضو هیئت علمی دانشگاه تهران که هفته گذشته به علت نقد توافق ژنو به دادگاه احضار شده بود، در گفتگو با رجانیوز جزییاتی از حضور خود در داسرا و جلسه با بازپرس پرونده را اعلام کرد.

به گزارش قم خبر و به نقل از رجا، رییس اسبق اداره سازمان‌های بین‌المللی وزارت خارجه با بیان اینکه دیروز (یکشنبه) به دادسرای فرهنگ و رسانه و بازپرسی شماره دو مراجعه کردم، گفت: «بازپرس پرونده به من اعلام کرد به علت نقد توافق ژنو در دانشگاه علوم اقتصادی تهران در تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ به دادسرا احضار شده ام و در این باره تفهیم اتهام شدم.»


استاد فلسفه دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که مصداق عنوان اتهامی وی چه بوده است؟ گفت: «بازپرس محترم به من اعلام کرد بنا بر متن یکی از خبرگزاری ها، در آن سخنرانی گفته ام این چه دیپلماسی است که ما باید مدام دروغ بگوییم؟ ظریف می‌گوید بر اساس توافق‌نامه ژنو همه تحریم‌های شورای امنیت، تحریم‌های دو جانبه و چندجانبه برداشته خواهد شد.»

استاد دانشگاه تهران در ادامه بیان کرد: «قرار شد تا روز چهارشنبه بار دیگر به دادسرا مراجعه کنم و ضمن بیان دفاعیات خود، در نهایت تصمیم گیری شود که پرونده به دادگاه ارجاع خواهد شد یا خیر؟»

دکتر سعید زیباکلام از جمله اساتید دانشگاهی است که طی ماه های گذشته با حضور در دانشگاه ها و همایش های متعدد نقطه نظرات خود را درباره این توافقنامه اعلام کرده است و جلسات وی البته بدون حاشیه هم نبود در برخی از مراسم ها، افرادی مانع سخنرانی وی شدند.

همچنین برخی از جلسات وی در شهرهایی مثل بندر دیر، جهرم، لار، فسا همچنین دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه امیرکبیر شده لغو مجوز شده بود.

اظهارات سعید زیباکلام البته واکنش گزارش نویسان رسانه های حامی دولت را در پی داشت ولی هیچ یک از حامیان توافقنامه ژنو حاضر به مناظره با وی نشده بودند.

گفتنی است سعید زیباکلام که در کارنامه خود علاوه بر سوابق علمی و پژوهشی ، مسئولیت و ریاست سفارت خانه ایران در فیلیپین، و ریاست اداره سازمان های بین المللی وزارت خارجه را دارد، از ابتدای مشخص شدن مفاد مذاکرات ژنو ، جزو مهمترین منتقدان دولت و تیم مذاکره کننده بوده است که جلسات متعدد دانشگاهی و مردمی وی در شهرهای مختلف با استقبال پرشور رو به رو شده است.

لازم به ذکر است، پیش از دکتر زیباکلام نیز تعدادی از منتقدان توافقنامه ضعیف ژنو از جمله حجه الاسلام دکتر سید محمود نبویان نماینده مردم تهران، کریمی قدوسی نماینده مردم مشهد و حسین قدیانی روزنامه نگار به خاطر نقد توافق ژنو به دادگاه احضار شده بودند.

گفتنی است آقای روحانی در تاریخ ۱۵ بهمن ۹۲ از اساتید دانشگاه ها خواسته بود تا به میدان آمده و از توافق ژنو حمایت کنند، اما توضیح نداده بود که در قبال برخوردهای امنیتی و قضایی با اساتید منتقد این توافقنامه موضع دولت چه خواهد بود؟

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری