کد خبر: 780

عضو شورای عالی بورس از پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی به بانک مرکزی برای افزایش وام مسکن تا ۵۰ درصد از قیمت تمام شده خبر داد و گفت: باید بازار رهن ثانویه در کشور توسعه یابد.

به گزارش قم خبر و به نقل از فارس، حسین عبده‌تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که صندوق پس‌انداز مسکن در چه مراحلی قرار دارد، اظهار داشت: در این خصوص باید بانک مرکزی نظر نهایی را اعلام کند و قطعا برای برون‌رفت از رکود فعلی بخش ساختمان باید فعال شود.


وی ادامه داد: بانک مرکزی درخواست وزارت راه و شهرسازی برای تقویت بازار رهن را دریافت کرده و باید با وام‌های بلندمدت زوج‌های جوان را صاحبخانه کنیم.

وی با بیان اینکه در تمام دنیا ۸۰ درصد هزینه خرید مسکن وام پرداخت می‌شود گفت: در ایران با احتساب ۲ تا ۳ میلیون تومان در ۷۵ متر باید حدود ۷۰ میلیون تومان پرداخت شود.

وی تاکید کرد: وزارت راه و شهرسازی درخواست خود را به بانک مرکزی اعلام کرده و بانک مرکزی با هر روشی که می‌تواند باید بازار رهن را توسعه دهد؛ با این روش میلیاردها نفر در دنیا صاحبخانه شده‌اند.

وی در خصوص مسکن اجتماعی تصریح کرد: این نوع مسکن برای افرادی است که امکان پرداخت اقساط به طور کامل را ندارند.

عبده‌تبریزی در پاسخ به سوال دیگر فارس درباره نقش صندوق توسعه بازار و صندوق‌های تخصصی بازارگردانی تاکید کرد: بازارگردانی در بازار سرمایه ما جایگاهی ندارد و تنها کمی که مقامات بازار سرمایه می‌توانند انجام دهند، راه‌اندازی صندوق‌های بازارگردانی است.

وی ادامه داد: سازمان‌های نظارتی نباید در روند بازار دخالتی داشته و کار بازارگردانی کنند و این امر را به ذینفعان آن منتقل کنند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری