کد خبر: 4396

قم خبر گزارش می دهد/

جز شاهکار معماری اسلامی قم در قرن سوم هجری است، طرح آن از ناحیه عصمت و محل تدریس آیت الله محمد تقی خوانساری و شاگردانی چون امام خمینی و آیت الله اراکی بوده است...

به گزارش قم خبر، جز شاهکار معماری اسلامی قم در قرن سوم هجری است، طرح آن از ناحیه عصمت و محل تدریس آیت الله محمد تقی خوانساری و شاگردانی چون امام خمینی و آیت الله اراکی بوده است، حداقل هر آیت اللهی در این مکان یک بار نماز اقامه کرده است، کارگری در ساخت این مکان و معتکف شدن در آن آرزوی هر کسی می باشد، در ابتدای خیابان آستانه ،جنب رودخانه، مسجد نسبتا بزرگی قرار دارد که منسوب به امام یازدهم شیعیان امام حسن عسگری (ع) است که به امر آن حضرت توسط وکیل شان احمد بن اسحاق قمی بنا شده است.  

از طرف دری که روبروی امامزاده شاهزاده ناصر که وارد مسجد می شوی،مآذنه ای مخروطی شکل و هندسی در بالای آن خود نمایی می کند که به رنگ زرد می باشد و حاج آقا ابراهیم یکی از قدیمی ترین موذن های این مسجد است که بالغ به 20 سال در این مآذنه به بانک توحید می پرداخته است.                                                                      

معماری رواقش مانند همه بناهای مذهبی و تاریخی قدیمی است. رنگ های لاجوردی و شمس الچک ها و یا همان بندهای اسلیمی ، گنبد فیروزه ای و خطوطی که آیات و احادیث نور را با خط ثلث به تحریر در آورده گواه بر قدمت و تاریخی بودن این بنا است.

دو راه پله به چب و یکی به راست هر دو به کانون اصلی مسجد تو را هدایت می کند حیاطی بزرگ و دلباز که با اشکال هندسی لوزی ترسیم شده برای دردل های تنگ که زیر آسمان خدا در زمین مقدس مسجد با خالق خود راز و نیاز کنی و حاجات خود را بطلبی.

کنگره های زیبای سنگی در یک طرف مسجد مصداق قدمت این بنا را می رساند، قدمت این مسجد مربوط به قرن هفتم هجری است که در سال 255 یا 260ه ق همزمان با تولد آقا صاحب الزمان بدست احمدبن السحاق که نماینده امام حسن عسگری (ع) و از افراد خاص آن امام همام بود ساخته شد.

چنین نقل است که احمدبن السحاق در سفری که برای زیارت امام حسن عسگری (ع) به سامرا داشتند امام زمان (عج) تازه چشم به جهان گشوده بودند که آقا دستور ساخت چنین مسجد و هزینه تمام و کمال آنرا به ایشان می دهند، این را سید خلیل حسینی که یکی از اعضای هیئت امنای این مسجد است می گوید. این مسجد در 22آذر سال 55 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

دو طرف حیاط دو شبستان بزرگ ، منظره مسجد را روحانی کرده است شبستان آقای روحانی در سمت چپ حیاط مسجد است، که در سال 1340 توسط آقای حجت السلام زاهدی تجدید بنا گردیده است و خود ایشان به پیش نمازی در این مسجد می پردازد که پدرشان نیز در این شبستان به اقامه نماز می پرداخته است.

در سمت راست مسجد شبستان آقای فیض که هنوز بنا و اصل خود را حفظ نموده و به صورت حجره حجره می باشد در شبستان آقای فیض سقف های نیم هلالی با ستون های سنگی قطور و هشت در آهنی که حاج سید خلیل حسینی از خادمان و خدمتگزاران و جزء هیئت امنای مسجد چنین می گوید که این درها چوبی بوده و قریب به 10 سال است که آهنی گردیده است.

ایشان می گوید: 4 ستون اصلی در این شبستان بار سنگین سقف مسجد را که نزدیک به 300الی 400 کیلو است بدوش نگه می دارد.

در شبستان آقای فیض بوی قدیمی بودن و کهنه بودن به مشامت می رسد محراب های گود و فرش های قرمز که هر کدام از این محراب ها به اقامت مراجع بزرگ به اقامه نماز پرداخته شده است از جمله آن ها آیت الله فیض، کبیر، شاهرودی و سایر علما و فضلا و امامان پیش نماز در این مسجد مقدس به اقامه نماز و روضه و ادعیه پرداخته اند.

در گوشه و کنار شبستان های مسجد چهار چوب هایی با یک تکه چوب بلند در جای مهر نشان دهنده این است که پیران و کهنسالان در این مسجد به نماز می پرداختند و به قول آقا سید بعضی از این پیران بسیار مقید هستند که حتما نمازشان در این مسجد بخوانند به طوری که انگار اخت شده اند با درو دیوار این مسجد و می گویند چوان جوانی در این مسجد نماز خوانده اند باید تا روز آخر عمرشان به این مسجد بیایند و نماز را اینجابخوانند.

در این مسجد از چیلرها و سیستم های خنک کننده مجهز که این روزها از ضروریات مساجد تازه تاسیس است خبری نیست و پنکه های سقفی صدای سکوت شبستان را می شکند که گردش آنی و رنگ سیاهی که بر چهره خود دارند شاید طول عمر خود را رقم می زنند تنها سیستم تهویه هوایی این مسجد هوای خوش و بی سقف مسجد است که برای نماز زیر آسمان و سقف خدا می ایستی وعطر معنویت به مشامت می رسد.

حاج رضا شفعی می گوید: من 2عدد از این پنکه ها را 5 سال پیش با هزینه خودم از عراق خریدم و وزن هر کدام از این پنکه ها از 20 کیلو و گاهی بیشتر هم می شود. منبری بسیار قدیمی در شبستان آقای فیض چشمم را به خودش جلب  کرد که با طی کردن هشت پله به بالای منبر می رسی در راس منبر منبتی اشک وار ودو دسته برای تکیه گاه منبری وواعظ ساخته شده است نمی دانم چه طور ولی انگار یک لحظه مرایاد مبنر مسجد کوفه می اندازد.

 در بی مخصوص عبور و خروج شخصیت های مذهبی، رجال سیاسی در کنار شبستان آیت الله روحانی تعبیه شده است.

پیر مردی قدخمیده در گوشه مسجد نشسته است ومی گوید: پسر آقای فیض هر روز بعدازظهر ساعت 4عصر، نماز ظهر وعصر را مجددا برای کسانی که از فریضه نمازجماعت ظهر وعصر در این مسجد عقب مانده اند می خواند.

حسین جوانی است که آمدن به این مسجد را دوست دارد، می گوید: هیئت رزمندگان اسلام هر هفته در این مسجد برنامه هفتگی دارد.

بیش از 10سال است که تشیع تمام علما و فضلا و مراجع عالی قدر از مسجد امام حسن عسگری(ع) به سمت آرمگاه شان است و حتی از شهرهای دیگر که قصد تدفین در شهر قم را دارند از این مسجد به آرامگاه شان تشییع می شوند.

 سید خلیل حسینی می گوید: اولین مسجد جامع شهر قم همین مسجد است که سال 1340 به پیش نمازی آیت الله اراکی به اقامه نماز پرداختم. و اولین مسجدی است که اعتکاف در آن شروع شد.

ایشان می گوید: هر سال مراسم محرم وصفر در این مسجد حال وهوایی ویژه دارد دو ماه عزا را در این مسجد به عزا داری می پردازند و هر دهه با یک واعظ منبری به پایان میرسد از جمله حاج آقای علوی که پدر و پدربزرگش و جد پدریش به این مسئله می پرداختند و دهه های بعد را اصنافی مانند صنف خیاطان به عزاداری می پردازند.

مسجد امام حسن عسگری(ع) از قدیم الایام مکانی برای خلوت کردن و راز و نیاز بوده است و می گویند با پا گذاشتن در این مکان با نیت پاک دست خالی بر نمی گردی.

 

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری