کد خبر: 232

وزیر امور خارجه کشورمان در دیددار با رئیس جمهور الجزایر گفت: ما در عین حالی که هیچگاه بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم ، ولی از حقوق مشروع خود در بهره‌مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای چشم پوشی نخواهیم کرد .

به گزارش قم خبر و به نقل از ایسنا وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار رییس جمهوری الجزایر گفت: جامعه بین الملل برای پایان دادن به جنگ و خونریزی در سوریه تلاش کند.

 
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه عصر روز پنج شنبه با عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری الجزایر دیدار کرد. ظریف در این دیدار با ابلاغ سلام رییس محترم جمهوری اسلامی به رییس جمهوری الجزایر خاطر نشان کرد : دولت و مردم ایران برای کشور و مردم الجزایر و رییس جمهوری این کشور احترام ویژه ای قائلند.

 
وزیر امور خارجه با اشاره به گسترش موج افراط و خشونت در برخی مناطق ، امید ملت ها به حکمت و درایت رهبران برای عبور از شرایط سخت و دشوار و فائق آمدن بر مشکلات گفت که ایران امادگی کامل و همه جانبه برای همکاری و تعامل با الجزایر در مقابله با تروریسم و افراط گرایی دارد.

 
ظریف با اشاره به نقش و مواضع اصولی الجزایر در خصوص تحولات منطقه از جمله مواضع نزدیک و مشترک دو کشور در مجامع بین المللی و همچنین در دفاع از مردم و کشور سوریه تقدیر و تشکر کرد و افزود : ما مواضع شما را در خصوص دفاع از حقوق هسته ای مردم ایران هیچگاه فراموش نمی کنیم.

 
وزیر امور خارجه همچنین با تشریح موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران در قبال موضوع سوریه و تلاشهای صورت گرفته از سوی ایران برای کمک به حل و فصل این بحران ، خاطر نشان کرد: ما معتقدیم تنها راه حل مسائل سوریه از طریق رویکرد سیاسی ممکن است و ایران از هیچ تلاشی در این راستا و به خصوص در تعامل و همفکری با کشورهای موثر دریغ نمی ورزد.

 
وی همچنین بر لزوم تلاش بیش از پیش جامعه بین المللی برای پایان بخشیدن به جنگ و خونریزی در سوریه در راستای منافع و مصالح مردم این کشور تاکید کرد.

 
رییس تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان همچنین با ارائه گزارشی از روند مذاکرات ایران با غرب تاکید کرد : ما در عین حالی که هیچگاه بدنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم ، ولی از حقوق مشروع خود در بهره مندی از انرژی صلح آمیز هسته ای چشم پوشی نخواهیم کرد .

 
ظریف همچنین با اشاره به شرایط خوب و رو به گسترش روابط ، به برگزاری کمیسیون عالی مشترک دو کشور در آینده نزدیک اشاره و تاکید کرد : جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در توسعه و گسترش روابط با کشور الجزایر قائل نیست.

 
عبدالعزیز بوتفلیقه رییس جمهوری الجزایر در این دیدار با ابلاغ سلام ها و درودهای گرم خود به مقامات کشورمان ، بر نقش و جایگاه برجسته جمهوری اسلامی ایران در روند تحولات منطقه ای و بین المللی به ویژه در سایه دیدگاه های اعتدال گرایانه دکتر روحانی تاکید کرد.

 
وی از روند رو به گسترش روابط دوکشور استقبال و بر حمایت همه جانبه کشورش از این روند و ارتقای روابط در عرصه های مختلف تاکید کرد و افزود : الجزایر بعنوان کشور دوست جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری ها در عرصه های مختلف استقبال و حمایت می کند.

 
بوتفلیقه همچنین از تلاش های بی وقفه و موثر ایران در دوره ریاست بر جنبش عدم تعهد و مدیریت خوب این جنبش در راستای مصالح و منافع کشورهای عضو در عرصه بین المللی تشکر و تقدیر کرد.

 
رییس جمهور الجزایر با خرسندی از روند مذاکرات جاری بین ایران و غرب در خصوص موضوع هسته ای و دستاوردهای جمهوری اسلامی در پیشبرد موضوع هسته ای و مذاکرات با 1+5 را قابل تقدیر دانست.

 
وی همچنین از حمایت های ایران از مردم سوریه تشکر و ابراز امیدواری کرد، بحران سوریه هر چه زودتر پایان یابد و منطقه به سمت ثبات و استقرار پیش برود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری