عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی از مصوبه اخیر شورای رقابت درباره افزایش قیمت خودرو انتقاد کرد.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، مهرداد بذرپاش عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی صبح امروز در نطق میان دستور خود، ضمن تبریک ماه مبارک رمضان اظهار داشت: «ژنرال‌ها آمدند و گروهبان‌ها باید بروند» این جمله‌ای بود که یکی از وزرا در ابتدای شروع به کار خود اعلام کرد. معنای این سخن این است که ما ژنرال هستیم و دیگران گروهبان؛ بماند اینکه لقب ژنرال یا هر لقب دیگری را باید سایرین به فرد بدهند، نه اینکه آدم خود را ژنرال بداند و عملکرد است که نشان می‌دهد که با چه ژنرال‌هایی طرف هستیم که بر ما دولت داری می‌کنند.


وی ادامه داد: نکته جدی تر این است که این ژنرال‌ها برای جنگ‌های حوالی جنگ جهانی اول مناسب‌تر بودند، نه جنگ‌های معاصر و مدرن کنونی که نیاز به صبر و حوصله، تسلط به فناوری و سلا‌ح‌های مدرن دارد؛ شاید ما دلواپس باشیم ولی به نظر، شما هم فکر می‌کنید دلاورید.شما با شیب ملایم دل‌واپسید. چرا که اگر دل آرام بودید سری به صنعت هسته‌ای می‌زدید و با برخی از دانشمندان و فعالین آن صنعت صحبت می‌کردید تا متوجه می‌شدید که چه میزان دل آرامید.

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر "دل آرام" بودید، این میزان به یک منتقد توهین نمی‌کردید و سخت نمی‌گرفتید و بی انصافی نمی‌کردید؛ اگر "دل آرام" بودید، این میزان با دین مردم بازی سیاسی نمی‌کردید؛ فرق است بین کسی که دل آرام است با کسی که نقش دل آرام‌ها را بازی می‌کند.

بذرپاش ادامه داد: گفتیم نگران امتیازهای بیش از اندازه شما در مرحله اول توافق نامه هسته‌ای هستیم و جا دارد بخش اصلی امتیازها را بگذارید برای وقتی که آنها بخواهند بخش اصلی تحریم‌ها را بردارند؛ اما شما تندرو و افراطی خطابمان کردید، گفتیم نگران عایدی کم در مرحله اول هستیم که این عایدی چیزی شبیه شوخی بود. دیدید که ریالی از پول به ایران وارد نشد و هیچ تأثیری هم بر اقتصاد نگذاشت؛ ناراحت خطاب‌مان کردید و بی منطق.

وی ادامه داد: گفتیم نگران از دست دادن نقش ایران در معادلات منطقه‌ای و بین المللی و کم رنگ شدن این نقش با مواضع سطح پایین شما هستیم و الآن وضعیت را مشاهده می‌کنیم، اما بی سواد و اندک خطابمان کردید. در جنگ هم عده‌ای به جناب آقای رئیس جمهور و بسیاری از ایثارگران و بچه های جبهه و جنگ لقب بی عقل می‌دادند، اما بعد عالم فهمید که ترازوی عقل هم ترازوی خاصی است و عاقل‌ترین افراد همانهایی بودند که به روح‌الله لبیک گفتند، وگرنه الآن باید سر ناموس و سرزمین با اجنبی مذاکره می‌کردیم.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه به شما یک پیشنهاد دارم، گفت: کمی نگرانی نه تنها بد نیست، بلکه توصیه‌ شده است و احتمال رسیدن به نتیجه را بیشتر می‌کند. عده‌ای در این کشور اخیرا نگران چیزهای خاص شدند. مانند دیده نشدن چند شبکه غیراخلاقی و مستهجن در شبکه‌های ماهواره‌ای و هر کسی که کوک مخالف بزند را جدیدالاسلام می‌نامند. بماند که مواضع این آقایان در گذشته راجع به ماهواره چه بوده که ما به چرخش ۱۸۰ درجه اینها عادت کردیم. ولی کاش نگران پرداخت نشدن وام ازدواج به جوانان ایرانی هم بودند که سالها و ماه‌هاست که پرداخت نشده است.

بذرپاش ادامه داد: برخی در این کشور تا حرف از حجاب می شود برمی‌افروزند و گویا بدنشان کهیر می‌زند؛ انگار علاقه دارند جامعه را زودتر را بی حجاب ببینند و زودتر بی حجابی شود و سریع فضا را دوقطبی کرده و با دین مردم بازی سیاسی می‌کنند. فارغ از اینکه قاعده برکت به این رفتار مترتب نیست، ولی دلیل اصلی را می‌توان در سرپوش گذاشتن به مشکلات اقتصادی دانست. کاش کمی هم جهت رفاه حال روزه داران ساعت کار را تغییر می‌دادید.

وی اظهار داشت: به لحاظ سیاسی هم اشتباه می‌کنید؛ همانطور که خیلی‌ها در گذشته اشتباه کردند. رقابت سیاسی را به اصول موضوعی انقلاب و اصول دینی مردم نکشانید که بد عاقبتی در انتظار چنین افرادی است که با دین مردم اینگونه بازی می‌کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به شنیده شدن واژه آزادسازی قیمت‌ها از سوی مسئولین دولتی گفت: آزادسازی قیمت‌ها واژه‌ای است که اخیرا زیاد از مسئولین دولتی شنیده می‌شود؛ رهاسازی قیمت‌ها به اسم آزادسازی، ساده ترین روش اداره بازار است که مسئولین دولتی در پیش گرفته‌اند و سعی می‌کنند با الفاظ زیبا آن را توجیح کنند. فارغ از اینکه در علم اقتصاد متغیر‌های متعددی برای تصمیم به آزاد سازی قیمت‌ها دخیل است و باید آنها را در نظر گرفت، ولی موضوع اصلی این است که مردم بی گناه چه بلایی برسرشان می‌آید و آمده است به ویژه اقشار حقوق بگیر ثابت، کارمندان و کارگران.

بذرپاش ادامه داد: مردم در اضطرارند و متأسفانه معاون اول رئیس جمهور می‌گوید کنترل قیمت‌ها اصلا به قیافه این دولت نمی‌آید. مرتب آمار کاهش تورم را می‌دهید، اما به خیابان‌ها سری بزنید و ببینید که مردم چه حسی نسبت به این آمارها دارند و آیا این کاهش را احساس می‌کنند؛ خود دستگاه‌ها افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی قیمت‌ها را ابلاغ می‌کنند بعد ما می‌گوییم تورم نقطه به نقطه به زیر ۱۵ درصد رسیده است. از این پس به جای واژه نامأنوس تورم بگویید شیب ملایم؛ این شیب ملایم کارها می‌کند. سری به بازار خودرو، لبنیات و میوه و تره بار بزنید تا این واژه‌ها را بهتر درک کنید. لااقل اگر کاری برای کل اقتصاد نمی‌کنید بازار را کنترل کنید.

وی با اشاره به وظیفه نمایندگان مجلس تأکید کرد: به نظر من وظیفه ما مجلسی‌ها فقط مصاحبه و نطق نیست بلکه باید از مکانیزم‌های نظارتی‌مان بهتر استفاده کنیم و از هوچی گری سیاسی نهراسیم. چرا که ما در مقابل ملت و قانون اساسی مسئول هستیم و به قانون اساسی سوگند یاد کردیم که تا آخرین روز مسئولیت به وظیفه خود عمل کنیم؛ ما در هیئت رئیسه وظیفه سنگین تری برعهده داریم که باید به آن عمل کنیم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس ضمن انتقاد از شورای رقابت تصریح کرد: شورای رقابت طبق کدام قانون به قیمت گذاری خودروها اقدام می‌کند و پوششی برای توجیه افزایش قیمت خودروها پیدا کرده است؟ قیمت خودروها را ۲۰ درصد افزایش می‌دهیم، بعد می‌گوییم تورم به ۱۴ درصد رسیده است. اینگونه افزایش‌ها هیچ توجیهی ندارد.

بذرپاش ضمن انتقاد از وضعیت اقتصاد کشور تأکید کرد: به نظرمان با یک رهاشدگی در حوزه اقتصاد مواجهیم، عواملی همچون افزایش قیمت‌ها، رکود، افزایش حجم نقدینگی، تعطیلی مسائل مربوط به پیگیری قاچاق کالا. اصولا در این دولت علاقه به تعطیلی زیاد یافت می‌شود. باید فکر جدی اندیشیده شود وگرنه کشور متضرر خواهد شد.

نمایند مردم تهران در مجلس در پایان سخنانش گفت: تصدی همزمان معاونت برنامه ریزی رئیس جمهور در معاونت نیروی انسانی خلاف قانون است که در حوزه نیروی انسانی شاهد در هم ریختگی زیادی از قبیل وضعیت قراردادها هستیم. عزل روسای فدراسیون‌های ورزشی و دخالت مستقیم دولت در عزل و نصب فدراسیون‌ها مانند فدراسیون ورزش‌های رزمی، پرداخت یارانه‌های سنگین به رسانه‌های منتصب به مدیران وزارت ارشاد، افزایش قیمت بیمه شخص ثالث بدون مصوبه، برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی که پس از اعلام، اعلام شد بصورت تن‌خواه عمل شده و بازگردانده شده بود. این‌ها نمونه‌ای از اقدامات خلاف قانون دولت بود که خدمت همکاران ارائه شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری