کد خبر: 203

سه پاساژ هنر، ملت و فردوسی خیابان چهار باغ عباسی که فروشندگان طلا و جواهرات را در خود جای داده‌اند چند روزی است که در حالت نیمه تعطیل به سر می‌برند.

به گزارش قم خبر و به نقل از ایسنا، تابلوی مغازه‌های طلافروشی که در بازار «هنر» قیمت روزانه و حتی ساعتی هر مثقال طلا را نمایش می‌دهد خاموش است. طلا فروشان هم‌چون سال‌های گذشته تعطیلی مغازه‌های خود را بی‌ارتباط با سازمان امور مالیاتی نمی‌دانند. آنان نسبت به قانون «مالیات بر ارزش افزوده» معترضند و نگرانند که این صنعت نتواند در برابر این قانون مقاومت کند!

 
محسن صرامی فروشانی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این باره با بیان اینکه اصفهان قطب تولید طلا در منطقه و پایتخت طلا در کشور است، اظهار کرد: اعتراض طلا فروشان اصفهانی که از چند روز پیش شکل علنی به خود گرفته است، از یک سال و نیم گذشته و نسبت به قانون مالیات بر ارزش افزوده آغاز شده که آسیب این مالیات در دو بخش محاسباتی و ضعف قانونی در ‌‌نهایت گریبان تولید و توزیع صنعت طلا در کشور را خواهد گرفت.

 
وی افزود: هر چند نمی‌توان گفت اعتراض طلافروشان شهر اصفهان به کل کشور تسری خواهد یافت، اما صدای اعتراض طلافروشان از چندین شهر کشور نیز هم‌زمان به گوش می‌رسد.

 
این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این‌که هرگونه سیاستگذاری نادرست درخصوص صنعت طلا و جواهر این صنعت را به سرنوشت صنعت فرش دستباف ایرانی دچار می‌کند ادامه داد: ایجاد این شرایط‌‌ همان گونه که در صنعت فرش باعث از دست رفتن انحصار منطقه‌ای ایران در زمینه فرش دستباف و خروج منابع ملی از کشور شد، این اتفاق می‌تواند برای صنعت طلا نیز رخ دهد.

 
وی با تأکید بر اینکه «وظیفه من گفتن حق است نه دادن حق» خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی با هدف رسیدن به شاخصه‌های دریافت مالیات و به بهانه انجام موارد ابلاغی در بودجه کل کشور بدون توجه به عدم رونق کسب و کار و اشتغال حداقلی در جامعه به اعمال فشار به بخش صنعت پرداخته است.

 
نماینده خمینی شهر پیشنهاد کرد: سازمان امور مالیاتی باید با تجدیدنظر در سیاست‌های اجرایی و تحمیلی خود در بخش تولید و صنعت، شرایط اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را فراهم کند.

 
بازار با اعتصاب و تعطیلی موافق نیست/ مذاکرات در جریان است

 
در همین رابطه اما رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران به خبرنگار ایسنا گفت: هر چند فعالان صنف طلا با بخش‌هایی از روش مالیات بر ارزش افزوده توافق نظر ندارند اما بازار با راهکار اعتصاب و تعطیلی نیز مخالف است.

 
عبادالله محمدولی تصریح کرد: صنف طلافروشان نیز مانند دیگر صنف‌ها عمل کردن به قوانین را وظیفه خود می‌داند. قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز جزو همین قوانین به حساب می‌آید که ما خود را موظف به اجرای آن می‌دانیم.

 
وی ادامه داد: مشکلی که فعالان حوزه طلا با این طرح دارند نحوه اجرای آن است. حرف ما این است که مالیات بر ارزش افزوده باید از مرحله‌ای محاسبه شود که در آن واقعا ارزش افزوده اتفاق افتاده باشد.

 
او توضیح داد: در حال حاضر بحثی که مطرح شده این است که با توجه به سود حاصل از فروش هر گرم طلا قیمت طلا نهایی شده و از آن مالیات بر ارزش افزوده گرفته می‌شود در حالی که فعالان صنفی معتقدند این مساله مرتبط با ارزش افزوده نیست و شامل آن نمی‌شود.

 
رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا، جواهر، نقره و سنگ‌های قیمتی ایران درباره شایعاتی مبنی بر احتمال اعتصاب در برخی بازار‌ها به دنبال اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده نیز تصریح کرد: ‌بازار به هیچ عنوان با مساله تعطیلی و اعتصاب موافق نیست و اکثر فعالان صنف به دنبال چنین چیزی نیستند. ما برای حل شدن این مشکل مذاکراتی را آغاز کرده‌ایم و به گمان ما بهترین راه برای رفع اشکالات و اختلافات نیز همین مذاکرات خواهد بود.

 
وی اضافه کرد: مذاکرات در مسیر بسیار خوبی در جریان بوده و احتمالا تا نیمه خرداد ماه اخبار خوبی از نتایج آن منتشر خواهد شد.

 
محمدولی همچنین درباره اثرات این موضوع بر قیمت طلا در بازارهای داخلی نیز اظهار کرد: این مساله شاید قدری باعث کند شدن عرضه شود، اما قطعا در قیمت‌ها تاثیر محسوس و طولانی مدت نخواهد گذاشت و بازار به روند عادی خود بازخواهد گشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری