کد خبر: 193

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم:

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه هیچ تمدنی در خلأ شکل نمی‌گیرد، گفت: اگر بخواهیم با نگاه تمدن ساز اسلامی قضایا را بررسی کنیم باید موضع نقادانه و آگاهانه نسبت به غرب داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، حجت الاسلام احمد واعظی در اختتامیه چهارمین دوره آموزشی جریان‌شناسی فرهنگی سیاسی تاریخ معاصر که در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد به سخنرانی با موضوع تحولات فقه حکومتی و نیازهای آن پرداخت و اظهار کرد: فقه حکومتی معطوف به حکم حکومتی است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه حکم حکومتی از عناصر فقه حکومتی است افزود: فقیه می‌تواند در جایی که مصلحت جامعه اسلامی ایجاب می‌کند حکم حکومتی صادر کند.

وی بیان کرد: فقه حکومتی به معنای فقه مربوط به مباحث اجتماعی و سیاسی است در واقع فقه حکومتی یعنی فقه مربوط به جنبه‌های سیاسی، حکومتی، اجتماعی و فقه مربوط به اداره جامعه است.

حجت الاسلام واعظی خاطرنشان کرد: مراد از فقه حکومتی آن فقهاتی است که نگاه حکومتی و سیاسی دارد و فقه حکومتی در این معنا نوعی رویکرد است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه در جامعه اسلامی باید حکومت اسلامی و دینی برقرار باشد، عنوان کرد: در این راستا دو فقیه حکومتی و غیرحکومتی داریم که فقیه غیرحکومتی کاملا فقه فردی دارد و مسائل را در قالب فردی و فقه را صرفا بیان حکم افعال مکلفین می‌بیند و نگاه حکومتی را ندارد.

وی بیان کرد: مسائل را باید در ظرف وجود حاکمیت دینی ببینیم و باید و نباید و احکام را در چارچوب پذیرش نگاه اسلامی تحلیل و تفسیر فقهی نمود.

حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه امام خمینی (ره) فقه را تئوری کامل اداره انسان می‌دانند و به نقش حکومت در فقه اسلامی اشاره دارد، تصریح کرد: می‌توان ادعا کرد که در تاریخ فقهی ما غلبه با فقه فردی بوده است شاید یکی از علل ان اقلیت بودن شیعه و انزوای تاریخ تشیع باشد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: در طول تاریخ برخی برهه‌ها ابراز تشیع سبب قتل و اعدام علمای بزرگ می‌شده در چنین شرایطی گفتن از ولایت فقیه به شکل امروزی زمینه‌ای نداشته است.

وی با اشاره به اینکه غنای فقه تابع شرایط اجتماعی و تاریخی است، عنوان کرد: برخی از این عوامل به شرایط مردم بر می‌گردد وقتی برخی ابواب فقهی زمینه نداشته باشد قوی نمی‌شود.

حجت الاسلام واعظی اظهار کرد: رنجی که ما می‌بریم این است که ما مرعوب و تحت تاثیر سلطه تمدن غربی هستیم یعنی تمدن غربی در تعامل بین شرق و غرب هیمنه خودشان را تحمیل کردند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: مدنیت غربی با پایه‌های علوم انسانی و اجتماعی خود توانستند ان را به جوامع دیگر دیکته کنند و ما نیازمند این هستیم که وضعیت کنونی را بشناسیم و بدانیم موضع ما نسبت به تمدن معاصر غربی چیست.

وی با تاکید براینکه هیچ تمدنی در خلأ شکل نمی‌گیرد، عنوان کرد: اگر بخواهیم با نگاه تمدن ساز اسلامی قضایا را بررسی کنیم باید موضع نقادانه و آگاهانه نسبت به غرب داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری