اختتامیه چهارمین دوره آموزشی جریان‌شناسی فرهنگی سیاسی تاریخ معاصر با حضور صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراهیم فیاض عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، حجت الاسلام واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در دانشگاه قم برگزار شد.

به گزارش قم خبر و به نقل از خبرگزاری تسنیم از قم، اختتامیه چهارمین دوره آموزشی جریان‌شناسی فرهنگی سیاسی تاریخ معاصر با حضور صفارهرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ابراهیم فیاض عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، حجت الاسلام واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم و جمعی از طلاب و دانشجویان در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد.
 

تساهل و تسامح وجه مشترک غربگرا‌ها و چپ گرایان روشنفکر است

محمدحسین صفارهرندی در این همایش اظهار کرد: تقابلی تحت عنوان چپ و راست در ادبیات سیاسی جامعه داشتیم که خاستگاه نخستین آن مجلس فرانسه در ۲۰۰ سال پیش بوده است و از ان به بعد واژه چپ و راست درباره سیاست پیشگان بر وضع موجود اطلاق می‌شده است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: چپ و راست از بعد از استقرار حکومت سوسیالیستی مارکسیستی مفهوم جدیدی به خود گرفت در کشور ما نیز چپ و راست با همین مفهوم به کار می‌رفت گروه‌های مارکسیستی وکمونیستی خود را چپ و هر کس که در برابر آن‌ها موضع داشت راست بود.

وی با بیان اینکه چپ و راست در ادبیات سیاسی در مقاطع مختلف تغییراتی به خود گرفت، تصریح کرد: پس از پیروزی انقلاب تلاش شد این واژگان مجدد وارد ادبیات سیاسی ما شود چون در زمان انقلاب این ادبیات به فراموشی سپرده شد.

صفار هرندی با بیان اینکه ادبیات چپ و راستی هنوز هم وجود دارد اما متفاوت از چپ و راست گذشته است، عنوان کرد: چپ و راستی که امروز از آن صحبت می‌شود باید شاخص‌های آن را بررسی کنیم که یکی از مهم‌ترین این شاخص‌ها به اعتبار نگاه دینی در برابر نگاه تعقلی است.

وی گفت: دین ما دین تعقل است در مکتب ما مبنای نخست عقل است زیرا جریان روشنگر ضد دین خود را عقلگرا می‌داند و در برابر دین موضع می‌گیرد که عقل را‌‌‌ رها و به دین تمسک جسته‌ایم.

تعبد عصاره دین است

صفارهرندی گفت: از شاخص‌های جریان چپ دینی این بود که تاکید عمده بر ابعاد تعقلی دین دارد و این در مقابل جریان دیگری که بر بعد تعبدی از دین تاکید داشت، قرار می‌گیرد.

صفار هرندی بیان کرد: برخی پیش از انقلاب به دلیل شیفتگی به حزب چپ با حفظ مسلمانی خود با آن‌ها همراه می‌شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: تعبد عصاره دین است و اگر بر تعقل غالب شود به تحجر می‌انجامد،

وی با تاکید براینکه اول انقلاب نقطه‌ای که راست و چپ را از هم متمایز کرد مباحث اقتصادی بوده است، اظهار کرد: ما نه چپ خالص داشتیم و نه راست خالص. امام می‌فرمود در اسلام چپ و راست نداریم، در نگاه اقتصادی نگاه چپ گرا‌ها به نگاه سوسیالیستی نزدیک بود و راست گرا‌ها به نگاه کاپیتالیستی نزدیک بودند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: چپ‌های دهه ۶۰ در دهه ۷۰ راست گرا شدند و اشتهای چپ‌های قدیمی برای رسیدن به قطب سرمایه داری حاصل بهتی است که پس از فروپاشی شوروی بر آن‌ها غالب شد.

وی با بیان اینکه صف آرایی چپ و راست در حوزه فرهنگ بسیار ظریف است، تصریح کرد: چپ خاستگاه روشنفکرانه داشته و مذهبی‌ها را راست می‌نامیدند اما نقطه مشترکی بین جریان روشنفکری چپ گرا و غربگرا وجود دارد و آن این است که اهل تسامح و تساهل هستند.

جنگ ۸ ساله ما جنگ نبود یک ابلاغ ایدئولوژیک بود

ابراهیم فیاض با بیان اینکه آنقدر که غربی‌ها انقلاب ما فهمیدند ما نفهمیدیم، اظهار کرد: جنگ ۸ ساله ما جنگ نبود یک ابلاغ ایدئولوژیک بود.

وی با بیان اینکه مفاهیم ما بسیار بلند است از همین رو تهاجمات به فرهنگ و اصالت‌های ما زیاد است، افزود: برای شناخت غرب باید دنیای امروز را ببینیم، دنیای غرب حرفی برای گفتن ندارد و الان به تکرار رسیده است.

وی تصریح کرد: فراماسون‌ها می‌گویند موقعی که اسلام به ایران امد دو قرن ایران در سکوت بود و این بزرگ‌ترین خطای تاریخی این دسته است.

فیاض خاطرنشان کرد: از نگاه فراماسون‌ها در مدت دو قرن سکوت ایران پس از اسلام دوران عقیمی ایران است و این جریانی است که الان هم این سیاست را دنبال می‌کنند و صوفیسم را می‌خواهند ترویج دهند و این رویکرد ضدنظام ولایت فقیه و نظام حاکم ما است.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه فراماسونی با مبنای صوفیسم در ایران دنبال می‌شود، خاطرنشان کرد: بعد از حمله مغول جریان صوفیسم را در ایران ترویج دادند و امثال هانری کربن این برهه از تاریخ را در ایران پررنگ کردند.

وی با اشاره به اینکه صوفیسم در دوره صفویه در قالب فلسفه و اخباریگری بروز کرد و عقلانیت صفویه را از بین برد، عنوان کرد: باید جریان مستشرقین را از بین ببریم چرا که ان‌ها ما را به بیراهه می‌برند.

فیاض با اشاره به تشکیل سازمان حوزه علمیه قم بیان کرد: نخستین کسی که مرجعیت جدیدی را بنا می‌دهد و مبنایی برای حرکات آینده می‌شود توسط آیت الله بروجردی صورت گرفت از همین رو روش فقهی آیت الله بروجردی روشی است که باید پیگیری شود.

این استاد دانشگاه تهران با بیان اینکه امام فطرت را مبنا قرار داد اظهار کرد: امام خمینی (ره) فطرت را مردم دانست امام در بحث سیاسی هم مردم را عامل ایجاد انقلاب بیان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه امام یک انقلاب معرفتی فقهی بنا نهاد فطرتی که در مردم است، افزود: همین عامل سبب موفقیت انقلاب امام در تمام جهان شد از همین رو میشل فوکو براین باور است که ایرانی‌ها با انقلاب خود صد سال آینده غرب را ترسیم کرده‌اند.

وی مبنای انقلاب و دفاع مقدس را مردم عنوان کرد و گفت: امام مصلحت عمومی را بر همه احکام واجب عنوان کرد و فقه را بر مصلحت عمومی بنا نهاد و ساختار حکومت اسلامی را تشکیل داد.

فیاض گرایش به تشیع را رو به ازدیاد دانست و بیان کرد: امروزه تئوری ولایت فقیه ما را با عنوان خلافت تبیین می‌کنند نه بر پایه ولایت از همین رو لازم است که دیدگاه ولایت روشن بیان شود.

غربی‌ها با علوم انسانی و اجتماعی خود تفکراتشان را به دیگر جوامع تحمیل کردند

حجت الاسلام احمد واعظی به سخنرانی با موضوع تحولات فقه حکومتی و نیازهای آن پرداخت و اظهار کرد: فقه حکومتی معطوف به حکم حکومتی است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه حکم حکومتی از عناصر فقه حکومتی است افزود: فقیه می‌تواند در جایی که مصلحت جامعه اسلامی ایجاب می‌کند حکم حکومتی صادر کند.

وی بیان کرد: فقه حکومتی به معنای فقه مربوط به مباحث اجتماعی و سیاسی است در واقع فقه حکومتی یعنی فقه مربوط به جنبه‌های سیاسی، حکومتی، اجتماعی و فقه مربوط به اداره جامعه است.

حجت الاسلام واعظی خاطرنشان کرد: مراد از فقه حکومتی آن فقهاتی است که نگاه حکومتی و سیاسی دارد و فقه حکومتی در این معنا نوعی رویکرد است.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه در جامعه اسلامی باید حکومت اسلامی و دینی برقرار باشد، عنوان کرد: در این راستا دو فقیه حکومتی و غیرحکومتی داریم که فقیه غیرحکومتی کاملا فقه فردی دارد و مسائل را در قالب فردی و فقه را صرفا بیان حکم افعال مکلفین می‌بیند و نگاه حکومتی را ندارد.

وی بیان کرد: مسائل را باید در ظرف وجود حاکمیت دینی ببینیم و باید و نباید و احکام را در چارچوب پذیرش نگاه اسلامی تحلیل و تفسیر فقهی نمود.

حجت الاسلام واعظی با بیان اینکه امام خمینی (ره) فقه را تئوری کامل اداره انسان می‌دانند و به نقش حکومت در فقه اسلامی اشاره دارد، تصریح کرد: می‌توان ادعا کرد که در تاریخ فقهی ما غلبه با فقه فردی بوده است شاید یکی از علل ان اقلیت بودن شیعه و انزوای تاریخ تشیع باشد.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: در طول تاریخ برخی برهه‌ها ابراز تشیع سبب قتل و اعدام علمای بزرگ می‌شده در چنین شرایطی گفتن از ولایت فقیه به شکل امروزی زمینه‌ای نداشته است.

وی با اشاره به اینکه غنای فقه تابع شرایط اجتماعی و تاریخی است، عنوان کرد: برخی از این عوامل به شرایط مردم بر می‌گردد وقتی برخی ابواب فقهی زمینه نداشته باشد قوی نمی‌شود.

حجت الاسلام واعظی اظهار کرد: رنجی که ما می‌بریم این است که ما مرعوب و تحت تاثیر سلطه تمدن غربی هستیم یعنی تمدن غربی در تعامل بین شرق و غرب هیمنه خودشان را تحمیل کردند.

رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم افزود: غربی‌ها با پایه‌های علوم انسانی و اجتماعی خود توانستند ان را به جوامع دیگر دیکته کنند و ما نیازمند این هستیم که وضعیت کنونی را بشناسیم و بدانیم موضع ما نسبت به تمدن معاصر غربی چیست.

وی با تاکید براینکه هیچ تمدنی در خلأ شکل نمی‌گیرد، عنوان کرد: اگر بخواهیم با نگاه تمدن ساز اسلامی قضایا را بررسی کنیم باید موضع نقادانه و آگاهانه نسبت به غرب داشته باشیم.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری