کد خبر: 1889

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به این که در حال رایزنی برای باز بودن در مساجد در طول روز هستیم گفت: تهران فقیرترین شهر کشور به لحاظ سرانه مسجد است.

به گزارش قم خبر؛ حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه در حال حاضر مساجد تنها برای نمازهای ظهر و شب باز هستند، اظهار داشت: شهرداری و شورا چندان نمی‌تواند به امور داخلی مساجد وارد شود و مساجد متولی خاص خود را دارد.


وی با بیان اینکه مرکز رسیدگی به امور مساجد و امام جماعت، هیات امنا، اداره امور داخلی مساجد را برعهده دارند و مدیریت شهری چندان بر این تصمیم گیریها دخالتی ندارند گفت: در حال حاضر مساجد تنها ظهرها و شبها باز است. اگر شهروندی بخواهد غیر از ساعات برگزاری نماز جماعت در مسجد حضور داشته باشد، این امکان برای او فراهم نیست.

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران افزود: نبود متولی که بیشتر ساعات روز از محوطه مسجد مراقبت کند یکی از مشکلاتی است که سبب بسته ماندن در مساجد می شود زیرا ممکن است افراد نابابی از این فرصت استفاده کرده و وارد مساجد شده و اموال آن را بردارند. مساجد ما درآمدی ندارند که بخواهند صرف پرداخت حقوق به متولی کنند که به صورت دایم مراقب مسجد باشد.

ناصحی ابراز امیدواری کرد: به زودی بخصوص در طول ماه مبارک رمضان در مساجد به روی مؤمنان باز خواهد شد.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به رشد بودجه و اعتبار فعالیتهای دینی در این شورا گفت: بر اساس طرح ساماندهی و تکمیل مساجد محله ای در شورای اسلامی شهر تهران، مقرر شد در چهار سال آینده ٤٠٠ مسجد محله ای ساخته شود.

وی افزود: ساخت ٤٠٠ مسجد در ٣٧٤ محله تهران پس از شکل‌گیری دور جدید شورای اسلامی شهر تهران و بر اساس طرح یک فوریت، ساماندهی مساجد محله‌ای مورد توجه قرار گرفت.

حجت الاسلام ناصحی با اشاره به ویژگیهای مساجدی که در ٣٧٤ محله تهران ساخته می شود، بیان کرد: براساس تلاش های انجام شده در مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران، جانمایی‌ این مساجد انجام شده است. البته در ساخت این مساجد مردم هم مشارکت دارند.

وی با بیان اینکه شورا به دنبال ایجاد مساجد در زمین‌هایی با قطعات بزرگ نیست، اظهار داشت: هدف از این مصوبه ایجاد مساجدی در دسترس مردم و با داشتن امکاناتی قابل قبول در سطح محلات است.

حجت‌الاسلام ناصحی ادامه داد: جمعیت تهران جمعیتی قابل توجه‌ است و برای این جمعیت دو هزار مسجد کم است. طبق بررسی ها تهران فقیرترین شهر کشور به لحاظ مسجد است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر گفت: بر اساس استاندارد جمعیتی هر یک هزار نفر به یک مسجد نیاز دارند. در حال حاضر برای جمعیت ٨ میلیون و ٥٠٠ هزار نفر جمعیت شب خواب تهران ٨٥٠٠ مسجد نیاز است در حالی که تهران ٢ هزار مسجد وجود دارد.

وی تاکید کرد: در آینده بنا داریم قانونی را در شورای اسلامی شهر تهران مطرح کنیم که بر اساس آن برج‌هایی که در شهر تهران بالای ٣٠ طبقه ساخته می شود حتما باید دارای مسجد باشند زیرا اگر این آپارتمان‌ها افقی ساخته می شدند، شهرک تلقی می شدند.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری