کد خبر: 1879

كارشناس بورس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اعلام اینکه ژنرال‌های دولتی پشت پرده افت شاخص بورس را رقم می‌زنند، گفت: تاكنون حرف و عمل مثبتي از دولت در خصوص بازار سرمايه ندیده‌ایم.

به گزارش قم خبر و به نقل از مهر، محمدرضا صادقي مقدم دیشب در ارتباط تلفني با برنامه پايش اظهارداشت: در شهريور ماه سال گذشته ما با دولت جديدي رو به رو بوديم كه با روي كار آمدنش يك فضاي خوش بيني را ميان اهالي بازار سرمايه شكل داده بود. اين فضا باعث شد تا ژنرال‌های اقتصادي و صنعتي دولت كه همگي از وزراي دولت‌های گذشته بودند از بازار سرمايه حمايت كامل كنند.

كارشناس بورس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصريح كرد: شروع فعاليت اين مديران همزمان با ارائه لايحه بودجه ۹۳ به مجلس بود و از سوي ديگر صحبت‌های بعضي از دولت‌مردان اين احساس را ايجاد كرد كه نگاهشان به برخي مسئله از جمله سیاست‌های اجرايي اصل ۴۴ متفاوت بوده و در برخي موارد نيز با عين قانون نيز يكسان نيست.

این كارشناس بورس خاطرنشان كرد: اين خوش‌بینی‌ها نمودار افزايش قيمت بورس را از شهريور تا دي ماه سال گذشته بالا برد و بعد از آن با اتفاقاتي كه افتاد اين شاخص كاهش پيدا كرد. به عنوان مثال، وزير نيرو گفت كه نیروگاه‌ها اشتباهي واگذار شدند. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات نيز اعلام كرد كه واگذاری شركت مخابرات ايران غلط بوده است.

صادقي مقدم ادامه داد: اما در اين ميان وزير نفت اصلاً نگفت كه شرکت‌های پتروشيمي و پالایشگاه‌ها را اشتباهي واگذار كرده ولي عملاً اين كار را انجام داد و افزايش نزديك به پنج برابري قيمت خوراك در برنامه بودجه سال ۹۳ اين حقيقت را اثبات كرد.

وي عنوان كرد: همچنین اخذ بهره مالکانه نیز روی بورس تأثیر منفی گذاشته است. توجيه آن‌ها نيز براي اين وصول ايجاد طرح‌های فولادي است كه عيناً خلاف اصل ۴۴ قانون اساسي است.

این كارشناس بورس اذعان كرد: نكته مهم اينجاست كه ساختار اقتصادي و بنگاه داري كشور در اين سه دهه حداقل از لحاظ شكلي تغيير پيدا كرده است. ما تا كنون حرف مثبتي از بدنه دولت در خصوص بازار سرمايه نشنیده‌ایم چه برسد به اينكه عملي ديده باشيم.

صادقي مقدم بيان كرد: دولت و دولت‌مردان بايد به حفظ سرمايه و دارایی‌های مردم و صندوق‌های بازنشستگي و شرکت‌های سرمايه گذاري كه متعلق به آحاد اين ملت هستند باور داشته باشند و آن‌ها را جزء دغدغه هاي خود قرار دهند.

حقانی نسب دیگر کارشناس بورسی در ارتباط با شاخص بورس گفت: امنيت سرمايه گذاري بلند مدت با اقدامات دولت و مجلس از بين رفته است.

عباسعلي حقاني نسب اظهار كرد: بازار با اقدامات دولت و مجلس يك نگاه كوتاه مدت پيدا كرده است. اقدامات دولت و مجلس امنيت سرمايه گذاري بلند مدت را از بين برده است. اين نگاه كوتاه مدت با افزايش سود از محل توليد كه بلند مدت است در تناقض است. توصيه من به فعالان بازار اين است كه ما بايد تمام تلاشمان روي اين مسئله متمركز باشد كه نگاه بلند مدت را به بازار برگردانيم.

وي افزود: سه دليل مشخص و كاربردي براي افت بازار وجود دارد. اين افت قابل پيش بيني بود. طبق نمودار فعلي تا قبل از دولت جديد و حتي مدتي بعد از دولت جديد عملاً ما يك افزايش نرخ ارز داشتيم. قيمت ارز تا ۳۷۰۰ تومان هم رسيده بود ولي بعد از آن شروع به كاهش كرد. يكي از دلايل كاهش قيمت بورس اين بود كه افزايش سود شرکت‌ها از محل افزايش نرخ فروششان كه ناشي از نرخ ارز بود متوقف شد. يعني شرکت‌ها با كاهش سود مواجه شدند يا به عبارتي افزايش سودشان متوقف شد.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری