کد خبر: 182

در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی صورت گرفت

رئیس‌جمهور بر تامین سرمایه در گردش بخش تولید با بسیج امکانات بانکی تاکید کرد.

به گزارش قم خبر و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، جلسه ستاد هماهنگی اقتصاد مقاومتی صبح امروز به ریاست روحانی رییس‌جمهوری و با حضور اعضا و تعدادی از بانک‌های دولتی و غیر دولتی تشکیل شد.

در این جلسه اهم مسایل و مشکلات نظام بانکی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با تاکید بر ضرورت تجهیز نظام بانکی کشور در جهت رونق بخشی به تولید ملی و شکوفایی اقتصاد درون زا و برون گرا، مقرر شد اقدامات زیر صورت گیرد:

۱-پیگیری قاطع وصول مطالبات معوق بانک‌ها بر اساس تقسیم بندی واقع بینانه بدهکاران و توجه به عوامل ارادی و غیر ارادی که منجر به ایجاد بدهی‌ها شده است. همچنین تشکیل جلساتی با مقامات مسول قوه قضاییه برای اقدام هماهنگ در مواردی که باید از طریق آن قوه دنبال شود مورد تاکید قرار گرفت.

۲- افزایش سرمایه بانک‌ها با استفاده از ابزارهای قانونی و اقتصادی به نحوی که منجر به افزایش واقعی قدرت مالی بانک‌ها برای حمایت از سرمایه گذاری‌های زیر بنایی و طرح‌های اقتصادی به ویژه توسط بخش خصوصی و تعاونی شود.

۳- بررسی وضعیت بدهی انباشته دولت و شرکت‌های دولتی به بانک‌ها و راه‌های باز پرداخت آن‌ها در بازه زمانی معین.

۴- روش‌های بکارگیری بهینه منابع بانکی در جهت سیاسیت‌های اقتصاد مقاومتی در چارچوب برنامه‌ها و اولویت‌هایی که دولت در اجرای این سیاست‌ها تنظیم می‌کند.

در این جلسه رییس جمهوری با اشاره به اینکه تدریجا آثار خروج اقتصاد کشور از رکود و حرکت به سوی رونق اقتصادی قابل لمس است و اینکه برنامه‌های اقتصادی دولت در سال ۱۳۹۳ در عین ادامه سیاست‌های کنترل تورم عمدتا در راستای ایجاد رونق و رشد اقتصادی و توسعه و اشتغال خواهد بود، دستور داد که با تشکلیل جلسات کار‌شناسی مباحث پیشنهادی تا حصول نتیجه نهایی پیگیری شود.

روحانی همچنین استفاده از منابع جدید از جمله جذب و تشویق سرمایه‌های ریالی و ارزی مردمی، منابع صندوق توسعه ملی و امکانات بودجه عمومی دولت برای تقویت توان بانک‌ها را مورد تاکید قرار داد.

ریس‌جمهوری با تقدیر از تلاش‌های مدیران و کارکنان صدیق بانک‌ها در اقصی نقاط کشور از آن‌ها خواست تا برای بسیج امکانات نظام بانکی در خدمت تولید ملی، عبور بانک‌ها از مشکلات، محدودیت‌های باقیمانده از گذشته و رسیدن کشور به رشد سریع اقتصادی برای اصلاح و روان‌سازی نظام بانکی کشور، راه‌حل‌های خود را عرضه کنند تا در صورت لزوم از طریق دولت یا ارایه لایحه به مجلس مورد تصویب قرار گیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری