کد خبر: 1712

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی گفت: کمک آمریکایی‌ها و غربی‌ها به آفریقا همچون صدقه و تحقیرآمیز است و اقدام اساسی برای حل مشکلات و عقب ماندگی این قاره به شمار نمی رود.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی در دیدار سلیمان عبدالتواب الزین سفیر سودان در تهران که در کاخ سعدآباد برگزار شد، گفت:کشورهای مهمی در قاره آفریقا همچون مصر، لیبی و الجزایر هستند که ما به کشور و ملت آنها علاقه مندیم، اما ایران اهتمام ویژه‌ای به سودان دارد.

وی اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران و سودان راهبردی است و روابط دو کشور در این مدت بیش از پیش توسعه یافته است.

دستیار رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌ها با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و سودان دارای اشتراکات فراوان سیاسی،امنیتی و فرهنگی هستند،گفت:دو ملت ایران و سودان مسلمان هستند،هیچ کدام از این دو کشور اجازه نداده‌اند افراط‌گرایی در کشورخود نفوذ و رشد کند و در اجرای سیاست‌های ضد افراط گرایانه موفق بوده‌اند.

یونسی با بیان اینکه افراط‌گرایی مذهبی آفریقا را تهدید می‌کند، گفت: متاسفانه این افراط‌گرایی‌های مذهبی چه موسوم به اسلامی، ضد اسلامی، مسیحی افراطی یا یهودی افراطی است که ناامنی را ترویج می‌کند و جمهوری اسلامی و سودان می‌توانند همکاری خوبی برای مبارزه با این افراط‌گرایی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه ما حوادث سودان را مانند کشور خود با علاقه و حساسیت پیگیری می‌کنیم، اظهار داشت: مشکلاتی که در سالهای اخیر برای سودان به وجود آمد و افراط‌گرایان و برخی کشورهای خارجی به دنبال لطمه زدن به یکپارچگی سودان بودند، ما را بسیار نگران کرد.

وی اظهار امیدواری کرد که سودان هرچه زودتر مشکلات خود را پشت سر بگذارد و در مسیر توسعه قرار گیرد و به کمک سودان از راه این کشور برای کمک به مردم آفریقا در این قاره حضور بیشتر داشته باشیم.

یونسی با اشاره به تحرکات آمریکا و غربی‌ها در آفریقا گفت: کمک آمریکایی‌ها و غربی‌ها به آفریقا همچون صدقه و تحقیرآمیز است و اقدام اساسی برای حل مشکلات و عقب ماندگی این قاره به شمار نمی رود.

دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های دینی و مذهبی ادامه داد: آفریقا مشکلات بسیاری از لحاظ امنیتی، بهداشت و درمان دارد، جمهوری اسلامی ایران علاقه مند است با کمک سودان در این قاره فعالیت بیشتری داشته باشد.

دستیار ویژه رئیس‌‌جمهور یادآور شد که شیوه کنونی غربی‌ها در آفریقا همچون روش استعمار قدیم است، آنها مردم را به دین مسیحیت تبلیغ می‌کنند، دین آنها را تغییر می‌دهند و هدفشان از این کار سلطه و افزایش نفوذ در این قاره است.

وی با تاکید برگسترش روابط دو کشور ایران و سودان گفت: این امر زمانی محقق می‌شود که ارتباطات دو کشور مردمی شود،باید ارتباطات از حد ارتباطات دو دولت خارج و به همکاری‌های تجاری و فرهنگی دو ملت برسد.

یونسی با اشاره به خواست سودان برای سرمایه‌گذاری تجار ایرانی در این کشور افزود: سودان زمینه فعالیت سرمایه‌گذاران ایرانی را در این کشور فراهم کند.

در این دیدار سلیمان عبدالتواب الزین سفیر سودان در تهران نیز روابط بین دو دولت و دو ملت را مستحکم خواند و گفت: مردم سودان ملت ایران را بسیار دوست دارند و دو کشور دارای اشتراکات فراوانی هستند.

سفیر سودان در تهران افزود: گرایش‌های هر دو کشورآزادیخواهانه و تکیه دو ملت به قرآن و نبی مکرم اسلام است به همین دلیل غربی‌ها تلاش می‌کنند همواره میان دو کشور فاصله بیاندازند و در نهایت می‌خواهند بین امت اسلامی وحدت حاصل نشود.

الزین با بیان اینکه برای توسعه روابط بین مقامات بلندپایه دو کشور تفاهم وجود دارد،اظهار داشت: اما در این خصوص در سطوح پایین‌تر شاهد مشکلاتی هستیم.

وی با بیان اینکه ایران و سودان در بسیاری زمینه‌ها دارای روابط ممتازی هستند،توسعه این روابط را در زمینه اقتصادی الزامی دانست و تاکید کرد: باید بین دو کشور برای توسعه روابط اقتصادی هماهنگی‌هایی به وجود آید.

سفیر سودان مصرانه از بخش خصوصی اقتصادی ایران درخواست کرد که در زمینه کشاورزی سودان سرمایه‌گذاری کنند و افزود:سودان کشوری بسیار مستعد و آماده سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ایران در زمینه کشاورزی است.

سلیمان عبدالتواب الزین اظهار امیدواری کرد که شاهد توسعه بیش از پیش روابط دو کشور باشیم.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری