کد خبر: 1711

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به اینکه تاکنون از سوی اتباع عراقی درخواست پناهندگی در ایران نشده است، گفت: اگر اتباع مجاز در کشور مرتکب جرمی شوند پس از رسیدگی به اتهامشان از کشور ترد می شوند.

به گزارش قم خبر، عزیز کاظمی در پاسخ به پرسش مهر، در خصوص درگیری های کشور عراق و احتمال درخواست پناهندگی از سوی اتباع این کشور اظهار داشت: موافقت با درخواست پناهندگی از سوی اتباع عراقی تابع سیاست های جمهوری اسلامی ایران است و در این خصوص تنها ما تصمیم گیری نمی کنیم.

وی در پاسخ به پرسش دیگر مهر درباره جرایم خشن اتباع افغانستان در ایران نیز گفت: بخش قابل توجهی از جرایمی که توسط اتباع خارجی انجام می شود مربوط به اتباع غیرمجاز است. اگر اتباع مجاز مرتکب جرمی شوند مدارکشان باطل و از ایران ترد می شوند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور افزود: در بین پناهنده ها کمتر اتفاق می افتد که مرتکب جرمی شوند. وزارت کشور موظف به سر و سامان دادن به وضعیت اتباع غیرمجاز است و تمام مسئولیت اتباع مجاز نیز برعهده ما است.

کاظمی درباره ازدواج اتباع خارجی با زنان ایرانی نیز گفت: صدور شناسنامه برای فرزندان اتباع غیرمجاز تابع مقرراتی است که آنها باید تا ۱۸ سالگی صبر کنند. بیشترین ازدواج مربوط به مردان خارجی با زنان ایرانی است. ایرانی هایی که قصد ازدواج با اتباع خارجی را دارند حتما باید بر اساس قوانین ایران اقدام به کسب مجوز کرده و با صدور پروانه ای زناشویی ازدواج کنند. این کار به نفع آنها است و در مواقع لازم ایران می تواند از آنها حمایت کند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور در پایان گفت: همه فرزندان اتباغ خارجی غیرمجاز که شناسنامه ندارند، از تمام شرایط آموزشی، بهداشتی، خدماتی و سفر برخوردار بوده و ممنوعیتی در این زمینه ها وجود ندارد.

وی با بیان اینکه اتباع فاقد شناسنامه قبل از سن ۱۸ سال و بعد از سن ۱۹ سال نمی‌توانند برای اخذ شناسنامه اقدام کنند، افزود: کودکان اتباعی که شناسنامه ندارند برای دریافت شناسنامه باید تا سن ۱۸ سالگی صبر کنند.

کاظمی در خصوص افزایش تعداد پناهجویان نیست گفت: افزایش آمار پناهجویان در کشور مربوط به زاد و ولد است .

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری