کد خبر: 1468

کلیسای «پرسبیتری» در آمریکا رأی به تحریم سه شرکت داده که حامی اشغالگری‌های اسرائیل بوده است.

به گزارش قم خبر و به نقل از تسنیم، یک کلیسا در آمریکا رأی به تحریم شرکت‌هایی داد که به اسرائیل برای اشغال فلسطین کمک کرده‌اند. مجمع عمومی «کلیسای پرسبیتری» روز جمعه د رنشستی رأِی به لغو سرمایه‌گذاری با شرکت‌هایی داد که رژیم صهیونیستی از محصولات آنها در سرزمین‌های اشغالی فلسطین استفاده می‌‌کند.


روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز گزارش داده برگزاری این رأی‌گیری برای واشنگتن، تل‌آویو و فلسطینی‌ها اهمیت ویژه‌ای داشته و به دقت دنبال شده است. «کلیسای پرسبیتری» که یکی از کلیساهای اصلی مذهب مسیحی و کلیسای بسیاری از رئیس جمهورهای آمریکا است بزرگترین نهادی است که تا کنون رأی به تحریم اسرائیل داده است.

این اقدام که با ۳۱۰ رأی مثبت در برابر ۳۰۲ رأی منفی به تصویب رسید، علی‌رغم تحریم اسرائیل از موجودیت این رژیم، راه حل دو دولتی، گفت‌وگوهای بین مذهبی و سرمایه‌گذاری‌های مثبت در اقدامات پیشبرددهنده صلح برای اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها حمایت کرد. علاوه بر این، «هث رادا»، مدیر مجمع عمومی این کلیسا پس از اعلام نتایج این رأی‌گیری گفت که این نتایج نباید اینطور تلقی شود که اعضای این کلیسا برادران و خواهران یهودی خود را دوست ندارند.

کمپانی‌هایی که هدف تحریم این کلیسا قرار گرفته‌اند عبارتند از: «شرکت کاترپیلار»، شرکت صنایع سنگین آمریکایی واقع در ایالت ایلینویز، «شرکت اچ‌پی» (هیولت پاکارد)، شرکت چند ملیتی فناوری واقع در دره سیلیکون در ایالت کالیفرنیا و «شرکت موتورولا سولوشنز» یک شرکت تجهیزات مخابراتی آمریکایی.

طبق گزارش نیویورک‌تایمز کلیسای یاد شده در این سه شرکت ۲۱ میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده بود. کلیسای پرسبیتری می‌گوید طی سالهای گذشته تلاش کرده نگرانی‌های دیرینه‌اش از بابت اینکه سود این شرکت‌ها از اشغالگری اسرائیل تأمین می‌شود را ابراز کند. این سه شرکت، مطابق اعلام این کلیسا، به اسرائیل، بولدوزور، فناوری‌های جاسوسی و سایر تجهیزات نظامی می‌فروشند.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص گزارش داده بسیاری از سازمان‌های یهودی آمریکایی تلاش کرده‌اند با لابی‌گری این کلیسا را از دادن رأی به تحریم منصرف کنند. بیش از ۱۷۰۰ خاخام یهودی از تمامی ۵۰ ایالت آمریکا با نگارش نامه‌ای علنی به رأی‌دهندگان این کلیسا مدعی شدند اقدام آنها به جای پیشبرد صلح به ایجاد درگیری و اختلاف منجر می‌شود.

ارسال نظر

مهمترین اخبار

تازه های خبری